Paddleboard na řekách a ještě kousek dál

Paddleboard na řekách a ještě kousek dál

Paddleboard má tu výhodu, že základy se na něm dají naučit prakticky hned. Každý trochu sportovně nadaný jedinec během pár vyjížděk dostane do krve i vcelku pokročilé techniky.

Pokud už umíte na prkně stát, jet vámi zvoleným směrem, nezaskočí vás každá druhá vlnka od projíždějící lodě a přistání u mola máte zmáknuté na jedničku, ptáte se určitě kam dál? Je vůbec něco, kam se dá v tomto sportu posouvat?

ANO dá! Na řeky. A ještě kousek dál…

Techniky záběru i postavení na boardu necháme jiným článkům a ukážeme si, kam všude se s paddleboardem můžete vydat.

S paddleboardem na cestách v Chile.
S paddleboardem na cestách v Chile.

Moře

Na Jadran bere paddleboard každý správný Čech, ale zkuste jej místo náhrady matračky používat i ke sportu a objevování. Nejen naše oblíbená jižní moře, ale i ta na severu nabízejí nespočet schovaných zátok i malých ostrůvků, které jsou snadno dostupné právě na paddleboardu.

Každý výlet si dobře naplánujte, počítejte s místními proudy a hlavně větrem, který umí pádlování pořádně zkomplikovat. Platí jednoduchá zásada, začít raději proti větru a užít si snadný návrat, než to provést opačně.

Vlny pro zkušenější na Fuerteventuře.
Vlny pro zkušenější na Fuerteventuře.

Na moři se často tvoří hezké táhlé vlny. Začátečníky otravují, ale pokročilejší jezdci si mohou užít tzv. downwind pádlování, kdy jezdec s větrem i vlnami v zádech využívá jejich vzdutí, sjíždí postupně jednu za druhou a šetří tím hodně cenných sil. Ti nejlepší v této disciplíně si užívají přejezdy mezi jednotlivými ostrovy Havaje v délce několika desítek kilometrů. Nejde o to pádlovat v kuse na plno, ale naučit se rozjet vlnu a při jejím sjíždění si hledat další, na které se opět dobře svezete. Proti větru vás musí hodit ochotný kamarád lodí či autem, nebo si můžete užít sportovního výkonu a vyjet za své. Na oblíbeném alpském jezeru Garda se dá využít změny směru větru a naplánovat si tak celodenní downwind výlet z Torbole do Malcesine a zase zpátky.

Pokud se dostanete s paddleboardem na oceán, můžete si užívat i surfování příboje. Každý jste se už určitě setkal se surfaři, kteří leží na svých boardech mnoho hodin ve vodě a čekají na svou pravou vlnu. Na paddleboardu si vlnu chytnete mnohem snáz, protože už od začátku stojíte, máte tak lepší přehled a s pádlem i mnohem silnější záběr. Nemusíte se bát vyzkoušet tuto kratochvíli i s nafukovacím boardem. Kvalitní SUP je dostatečně tuhý, stabilní i obratný na první pokusy s vlnami. Mnohaleté zkušenosti z TAMBO campů na Fuerteventuře jsou důkazem, že s nafukovačkou se dá užít mnoho legrace i několik let po sobě. Je ovšem důležité řídit se pravidly práva jízdy vlny i místními pravidly.

Slovinská Soča.
Slovinská Soča.

Řeky

Mnohem dostupnější, ale rozhodně ne méně zábavné jsou řeky. Vltava v okolí Českého Krumlova je klasikou, ale na paddleboardu se dají objevovat i mnohem náročnější toky ať už v Čechách nebo blízkém zahraničí. Učený z nebe nespadl, proto ze začátku zvolte méně náročné terény a hlídejte si průtoky, protože i snadný potok se po deštích může proměnit v nebezpečnou past. Nezapomínejte na helmu, vestu a kvalitní obutí, které ochrání nohy (zejména prsty), ale zároveň neztratíte kontakt s boardem. Pokud se budete cítit na větší peřeje, začněte na umělých slalomových drahách. Jejich náročnost je vysoká, ale jsou stavěné s ohledem na bezpečnost, navíc se tam vždy najde někdo, kdo rád poradí, nebo alespoň poskytne pomoc, pokud zaplavete. Nejlepší je obrátit se na odborníky, kteří vás rychle do problematiky pádlování v peřejích zasvětí. V Praze provozuje kurzy v Troji TAMBO a PADDLEBOARDSHOP, v Českých Budějovicích RCB přímo na kanále v Českém Vrbném. Odměnou jsou potom výlety na alpské řeky jako Salza, Soča, nebo Steyr, kde své zkušenosti můžete zúročit a užít si adrenalinovou plavbu v nádherném prostředí a na křišťálově čisté vodě.

Umělá dráha v Praze na Štvanici.
Umělá dráha v Praze na Štvanici.

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: