Pádler 4/2019: Ploučnice, Baltské moře, výročí akce Tři jezy, 2 rozhovory a Vánoční nadílka!

Pádler 4/2019: Ploučnice, Baltské moře, výročí akce Tři jezy, 2 rozhovory a Vánoční nadílka!

Přesně před týdnem opustil tiskárnu čtvrtý vodácký časopis Pádler v roce 2019 a je to pro tento rok také časopis poslední. Jako obvykle bych ho rád celý prolistoval a představil jeho obsah… Pojďme na to!

Titulní stránku zdobí krásná podzimní fotka z rakouské řeky Saalach, kterou tam vloni vyfotil německý fotograf Manuel Arnu. Fotky od Manuela jsme měli nějaký ten čas v zásobě, takže to tentokrát s výběrem nebylo nikterak složité. Poměrně jednoduché to bylo i s fotkami pro galerii. Na některé čtenáře to bude možná trochu moc umění, ale černobílé fotografie od Martina „Bouzína“ Bouzka z vody a také z továrny Železný jsme nemohli nechat bez povšimnutí.

Fotogalerie: Martin Bouzek

INSPIRACE

Jako vždy jsou jednou z hlavních částí Pádlera tipy na zajímavé řeky a vodácké destinace. Z těch top kousků musíme určitě zmínit popis řeky Ploučnice, kterou letos v létě splul náš stálý spolupracovník Honza Hocek. Zejména focení sebe sama pomocí samospouště v Průrvě Ploučnice prý bylo náročné, ale výsledek rozhodně stojí za to.

Už jste někdy jeli Ploučnici?

Další zajímavý tip nám poslal cestovatel a publicista Jirka Kalát, který si oblíbil Estonsko a v něm ostrov Saaremaa, který už několikrát obeplouval na mořských kajacích s kamarády, které do Estonska vyvezl na výlet. Pro ostřílené i začínající seakajakáře určitě dobrý tip a hlavně nedaleko od domova.

Prohlédněte si všechny ukázky z časopisu Pádler 4/2019…

Co se týká divoké vody, tak tady se nám pochlubil zážitky a hlavně skvělými fotkami David „Vory“ Sodomka, který letos několik týdnů pádloval v Kalifornii. Díky velké nadílce sněhu sice nedošlo na absolutní klasiky, ale i tak toho Vory s kamarády zvládli napádlovat opravdu kopec.

Pádlování v Kalifornii

Tipem pro vodáky turisty, kteří se už ale rádi zhoupnou na nějakých těch vlnách, budiž článek od dalšího stálého spolupracovníka – Jirky Hodice, který popsal výlet oddílu VK Slavia Hradec Králové na řeky ve francouzském centrálním masivu a hlavně v Pyrenejích. Třeba Lurdy jste si na lodi asi zatím projeli málokdo, co?

A nic dlužno nezůstaneme ani paddleboardistům, pro které tentokrát tradiční autor SUP rubriky Honza „Rotťák“ Rott popsal splutí rakouské řeky Möll. Text by si určitě měli přečíst i nepaddleboardisté, protože Möll je jedním z velmi zajímavých tipů na pěkné turistické splutí v Alpách.

CHCI ČÍST PÁDLERA!

Líbí se Ti časopis Pádler a chceš ho číst pravidelně? Není nic jednoduššího, než si zřídit jeho předplatné a mít tak jistotu, že vždy ihned po vydání dorazí do Tvojí poštovní schránky. Předplatné stojí pouhých 330 Kč za rok a obsahuje 4 vydání časopisu Pádler včetně poštovného a balného. Pro předplatitele navíc připravujeme zajímavé bonusy!

Časopis Pádler si můžeš přečíst nebo předplatit také v elektronické verzi na Alza.cz.

A nebo jenom zajít na jedno z více než 300 prodejních míst a tam si ho prostě koupit!

ROZHOVORY

Jako obvykle nesmí v Pádlerovi chybět alespoň dva rozhovory. Tentokrát jsme pro ně oslovili úspěšnou vodní slalomářku Amálku Hilgertovou, která s rozhovorem ráda souhlasila, jenom bylo trochu těžké ji na chvíli chytit doma. Nakonec se to ale podařilo a rozhovor je snad také vydařený.

Rozhovor: Amálie Hilgertová

Velmi pyšní jsme na to, že nám na rozhovor kývnul vodák a televizní redaktor a moderátor Daniel Stach. Dozvíte se třeba, kolik toho dokáže Dan stíhat, jak moc vodní slalom ovlivnil jeho život nebo jaké má domácí zvíře.

ZAJÍMAVOSTI

Možná vám neuniklo, že letošní ročník velepopulární vodácké akce Napříč Prahou přes tři jezy letos oslavil 80. výročí. To jsme samozřejmě nemohli nechat bez povšimnutí, a nakonec nám vodní skauti připravili parádní článek shrnující celou historii akce a podařilo se najít i dobové fotografie, které toto dílo skvěle dokreslují.

80 let závodu Napříč Prahou přes tři jezy

Pro sepsání delšího textu jsme přesvědčili také fotografa, cestovatele, vědce a šílence Petra Jana Juračku, který s vodou tak nějak koketuje od dětství, ale až v posledních letech to začal brát trochu vážněji. Petr nám v článku Nafu-kajakářova ontogeneze sepsal takový svůj vodácký životopis a ten opravdu stojí za to. No uznejte, kdo z vás pádloval na jezeře Bajkal, v podzemí Moravského krasu, na zamrzlé Chrudimce, na Islandu mezi ledovými krami nebo znechutil manželce vodáctví koupáním v ledové vodě slovinské Soči?

PRAKTICKÉ RADY A VYBAVENÍ

Nebyl by to Pádler, abychom nepřinesli i nějaké ty rady a tipy. V tomto vydání končí seriál o vyhřezlých ploténkách od Niny Csonkové a pokračuje seriál o tréninku jízdy na kajaku od Šimona Babíčka. Ten aktuálně radí, jak si po sezoně dát pauzu a jak se na novou sezonu připravit přes zimu.

Recenze vodáckého vybavení

Tradičně jsme připravili také několik recenzí vybavení, konkrétně: seakajakářského pádla TNP Nekton G, čelovky Fenix HM23 a knihy Nejhezčí dobrodružné výpravy po Česku a Slovensku od Jana Hocka.

S vybavením se pojí ještě reportáž z tradeshow Paddle Expo 2019, kterou jsme navštívili a prošmejdili i v letošním roce a kde jsme pro vás hledali novinky ve vodáckém vybavení na další sezonu.

Reportáž z veletrhu Paddle Expo 2019

VÁNOČNÍ NADÍLKA

Tradiční součástí posledního Pádlera v roce je také Vánoční nadílka, a protože tradice by se měly držet, tak ji v časopisu najdete i letos. Na spolupráci jsme se domluvili s obchodem North Shop, který do Česka dováží trika značky [sn]super.natural a právě tato trika si můžete přiobjednat k předplatnému Pádlera za velmi výhodnou cenu. Podrobnosti najdete v samostatném článku.

No a to je z posledního Pádlera a vlastně i z roku 2019 všechno. Doufám, že jste se s Pádlerem zase celou vodáckou sezonu dobře bavili a že nám zachováte přízeň i v dalších letech.

Tak AHOJ v sezoně 2020

Petr Snížek

Šéfredaktor Pádlera

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: