Po řece Rega až do moře

Po řece Rega až do moře

Lačnost po objevování vodácky zajímavých řek a také přetlak na řekách českých zejména v letních měsících nás vyburcoval k hledání nového vodáckého zážitku. Zadání znělo jasně – vplout do moře. Po několika sklenkách piva se zrodil nápad vyrazit na sever a splout polskou řeku Regu končící naprosto kýčovitou pláží v Baltiku.

Společně s Klubem vodáků turistů Pardubice a 21. oddílem vodních skautů Bílý delfín Pardubice jsme se vydali na sever do Baltu. Místo nasedačky prvního dne u města Resko nebylo nejlepší volbou. Sice nám pán v půjčovně říkal, že je v korytě pár stromů, ale každý máme o slově „pár“ asi jinou představu. Rozhodně to byl záživný den, bohužel nikterak vodácky, nýbrž dřevorubecky. Jelikož naše tlupa čítala větší množství hlav, především dětí, naše trasy nebyly dlouhé. Za den jsme napádlovali maximálně 15 – 20 km, avšak hned první den nám trval opravdu dlouho. Již po dvou kilometrech na vodě nás čekalo přenášení, přetahování, podplouvání a jiné zdolávání obrovského množství padlých stromů. U číslovky 99 jsem přestala počítat… Ano, opravdu to bylo tak hrozné, a to vše na cca sedmi kilometrech. Fuj. Zpoždění pro první den čítalo asi tři hodiny.

Naše výprava byla hodně početná.
Naše výprava byla hodně početná.

Týdenní putovní tábor měl následující trasu Resko – Ploty – Gryfice – Skalin – Trzebiatów – Mrzezyno. Spali jsme většinou na divoko a dva dny jsme jeli s loděmi „na těžko“, jinak šlo krásně pendlovat auty okolo řeky. Řeku bych charakterově přirovnala k Lužnici, Chrudimce, občas se velmi podobá Dyji. Týdenní putování bylo náramným zážitkem pro oba oddíly. Přespání na Ryjovickém jezeru, kulturní obohacení v Gryficích i náboženské kochání v městě Trzebiatów.

Zapadané koryto řeky u města Resko.
Zapadané koryto řeky u města Resko.

Účastníci výpravy do moře byli věkové velmi různorodí. Od malých šestiletých plavčíků až po ostřílené admirály. Při účasti dětí bylo potřeba zajistit především zábavu a také přestávky na odpočinek a dobití baterek. Denní vodáckou rutinou nás provázely vodní hrátky všeho druhu. Od vodního póla, přes pěveckou rošádu s vlnobitím, až po obyčejnou cákačku zakončenou převrhnutím lodi. To vše lze formou her použít k nacvičování krizových situací a jejich zvládnutí, především pro malé děti je důležité takové situace trénovat nanečisto. Děti jsme dále nechali připravovat jídlo, umývat nádobí, stavět stan.

Testujeme naše lodě v příboji.
Testujeme naše lodě v příboji.

V tomto ohledu je Rega pro děti naprosto ideální – lehká řeka, mírný proud, možnost vyžití na břehu, minimální přenášení jezů a vodních staveb. Například pro rodinnou vodáckou dovolenou jako Rega jako dělaná.

Společná koupačka v Baltském moři.
Společná koupačka v Baltském moři.

Rozhodně tento vodácký zážitek doporučujeme a závěrečné vplutí do Baltského moře bylo nezapomenutelné. V ten den bylo zrovna moře neklidné, a tak se přes naše kéni sem tam přelila mořská voda. Vylodění jak v Normandii. Nejvíce udiveni však byli rudí břichouši na pláži. Vše podtrhovala atmosféra malého přístavního a rybářského města Mrzezyno. Nábřeží vonělo po mořských rybách, potěšila nás místní kavárnička s výbornou kávou, krásné milé okolí městečka i zlatavá písčitá pláž, no paráda! Na Regu jistě vyrazíme znovu.

Doplutí do moře bylo pro všechny úžasným zážitkem.
Doplutí do moře bylo pro všechny úžasným zážitkem.

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: