Po roce znovu na amerických řekách…

Po roce znovu na amerických řekách…

Stejně jako v minulých letech jsem se i letos vydala na léto do oblasti západního pobřeží USA. West coast je kajakářským rájem a má co nabídnout po všechny roční doby. Základnu mám u řeky White Salmon, která dostala své jméno podle množství mrtvých ryb pokrývajících břehy řeky ještě z dob, kdy kajakáři pádlovali možná tak ve snech.

Prohlédněte si všechny fotografie k článku…

První den na vodě

Konečně první kayaking tady na White Salmon. Domlouvám se s klukama na večer. Venku už se ochladilo a já si začínám balit věci. Ještě jsem nenašla šprajdu, ale tu mi Will vezme. Jenže ouha, nemám taky vestu a boty, na to jsem trošičku zapomněla… Jdu kouknout na loď a zjišťuju, že popruh od zádovky je urvanej. Teď jak to spravit? Sešívačka? Nebo spínací špendlíky? Hledám všude po baráku a nacházím jen sychry. Spravuju sezení a sedám do lodi, abych vyzkoušela odolnost. Žádná není. Navíc zjišťuju, že lodi chybí vepředu pěny. No to je radosti. Přijíždí kluci a já mám další plán, jak spravit sezení, prostě to zašiju. Kluci tomu vůbec nevěří a tvrdí, že to nebude fungovat. Tak se uvidí. Trvá mi to opravdu jen tři minutky, je z toho ohnutá jehla, ale popruh drží.

Jde se na vodu, Will jede bez vesty a já doufám, že zádovka nepraskne. Boty mám normální, takže po chvilce už v lodi pěkně čvachtám. No co, boty se usuší. Řeka má pořád pěknou vodu, i přes všechny nástrahy jsem zpět na vodě!

Filmový večer

Na páteční večer mířím do místní hasičské stanice, kde se koná promítání filmů o volně tekoucích řekách v Americe. Letos slaví divoké a volně tekoucí řeky 50 let! Američani za tu dobu udělali velký krok k ochraně řek a jejich okolí. Mohli bychom se tím také inspirovat. Tady to na rozdíl od Čech neznamená, že chráněnou řeku zavřou pro veřejnost, spíš naopak. Využijí její rekreační potenciál, který přináší peníze. Na programu je dvanáct krátkých filmů, všechny moc zajímavé. Některé jsou o jednom místě, lidech okolo, jak řeku využívají, komu všemu řeka slouží a jak je důležité udržovat řeky bez přehrad, volně plynoucí. Nejzajímavější pro mě je asi dokument o odstraňování přehrady na řece Elhwa, což je vůbec největší americký projekt odstraňování přehrady. Mrkněte na video.

Brandon jako jediný odvážlivec na SUP, který se vydal přes vodopád
Brandon jako jediný odvážlivec na SUP, který se vydal přes vodopád

Závod na Green Truss

Na sobotu se hlásím na pomoc s organizací závodu na nejtěžší sekci řeky White Salmon – Green Truss. Závod začíná trochu později, než se původně očekávalo, ale nakonec dorazí přes dvacet závodníků a jedna odvážná závodnice. Je fajn po roce vidět staré i nové tváře, kajakářská komunita tady je prostě skvělá. V závodě tradičně nezklamal double drop, na kterém je vidět hodně zajímavých lajn, spíše rodeových. Po závodě jdeme ještě vysbírat odpadky kolem výstupního místa a zjišťujeme, že tu bývala skládka. Naplníme asi dvacet velkých pytlů železem. Odpoledne si zařizuji odvoz na nasedačku. Tady si jako správná socka vyhlídnu na parkovišti jeden pár a ptám se, jestli se k nim můžu přidat. Pádlujeme až dolů do parku a užíváme si fajn surfovací vlnu u jeskyně na spodním úseku.

Závod na Hussum Falls

Na neděli je nachystaný další závod a řece White Salmon. Tentokrát spíš sprint. Startuje se nad vodopádem Hussum Falls, pod ním jsou čtyři vracáky na slalom a pak se stopuje čas. Jako třešnička na dortu je ještě válec těsně pod cílem. Kajakáři mají udělat co nejvíc tríčků ve válci a za každý trik se odečítá sekunda ze sprintu. Docela zajímavá kombinace, ještě zajímavější je sledovat provedení. Jediná holčina, která se účastnila, jednoznačně vyhrává největší carnage závodu. Vodopád neboofla a musela zvedat, naštěstí jí to pustilo a mohla pádlovat ven a ve válci jí to vyrazilo pádlo z ruky, tak zvedala rukama, chvíli tam ještě surfovala bez pádla a pak vyplavala.

peřej Rattlesnake, kde se předváděly rodeové prvky
peřej Rattlesnake, kde se předváděly rodeové prvky

Loňské první místo Truss race nakonec obhájil Gerd Serrasolses a druhé bral mladší brácha Aniol. Na třetím místě byl pak místňák Sean. Jedinou dámskou účastnicí byla Rose Triolo. Taky kloubouk dolů před Pedrem Astrogou, který jel Truss poprvý a lajny znal jen z videa, na které koukal ráno. První místo sprintu vyhrál Jeremy Bisson. Po závodě probíhala tombola a na párty zahrála místní kapela. Celá párty se konala ve stodole dál od civilizace pod hvězdnou oblohou Trout Lake. Myslím, že se celá akce zase povedla, jen tak dál do dalších let!

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: