Prague Riverside Cross

Prague Riverside Cross

Na Vltavě řádili vodní slalomáři se zbraní v ruce, světové i české hvězdy se bavily při netradiční exhibici. Více než tisícovka nadšených přihlížejících fanoušků hlasitě povzbuzovala české i zahraniční reprezentanty ve vodním slalomu na Náplavce u Rašínova nábřeží.

V rámci druhého ročníku netradiční akce Prague Riverside Cross se vodácká elita střetla v souboji nejen mezi slalomovými brankami, ale přímo z vodní hladiny mířila na biatlonové terče laserovou zbraní.

Divákům se představilo 32 reprezentantů oblíbeného vodácké sportu, mezi nimiž figurovala ta nejzvučnější jména mistrů světa či olympijských medailistů. Ti se představili ve třech kategoriích, a to v závodě kajakářů, kajakářek a kanoistů.

Už úvodní vyřazovací kvalifikační jízdy ukázaly, že to bude exhibice se vším všudy. Jednotlivé jízdy začaly sice s maximálním soustředěním, jakmile však došlo na střelbu, kterou museli závodníci zvládnout přímo z lodi pomocí laserové zbraně ve vzdálenosti čtyř metrů, bylo nutné především udržet balanc, což ve zvlněné vodě nebylo nic jednoduchého. První vyřazovací jízda byla osudná pro Vavřince Hradilka, který čtyřikrát minul terč a čtyři trestné rotace posunuly do dalšího kola [b]Petera Kauzera[/b] ze Slovinska, mistra světa z roku 2011. Hradilek však jako správný ambasador celé akce zůstal v lodi a povzbuzoval dál své kamarády.

Domácí barvy tak mezi kajakáři dál spolehlivě hájil Jiří Prskavec, který jako jediný startoval zády z třímetrové rampy. Při vyřazovací jízdě proti Sebastianu Schubertovi z Německa, vítězi Světového poháru 2014, hned po startu ztratil svou čepici, ale při vítězném projetí cílové branky si ji z vody zvesela vylovil.

Úžasný souboj předvedl v semifinále Prskavec proti Pedro Henrique Goncalvesovi z Brazílie. Těsný a vyrovnaný souboj rozhodly až trestné rotace za neproměněné terče. Prskavec je vyřešil dvěma rychlými eskymáky, které mu zajistili účast ve finále A. Úžasný boj však české naději zhasila špatná střelba a tři minuté terče.

Vítězem se s jediným střeleckým zaváháním stal Mike Dawson z Nového Zélandu. „U nás se hodně střílí, například na lovech a tak, ale je pravda, že z lodi jsem to zkoušel poprvé. Bylo skvělé se takto pobavit uprostřed Prahy. Finále bylo skvělé, samozřejmě i díky tomu, že jsem bojoval proti domácímu závodníkovi. Nápad spojit vodní slalom s biatlonem mě opravdu nadchl, nic podobného jsem nikdy nezažil. Paráda,“ užíval si svůj triumf Mike Dawson.

Ani druhý Jiří Prskavec však necítil zklamání. „Dneska to byla super show, diváci byli skvělí. Oproti klasickým závodům zde byla odlehčená atmosféra, takže jsem si to skvěle užil. To, že jsem druhý, je úžasné. Moje střelba byla hodně naslepo, takže jsem spokojený. Není to žádná sranda. Mike byl nejlepší možný soupeř, nastřílel rychle a dobře a byl prostě nejlepší,“ řekl uznale Jiří Prskavec. Brazilec Pedro Henrique Goncalves nakonec skončil třetí.

Mezi kajakářkami Česko reprezentovala jediná závodnice Veronika Vojtová, která však nestačila na několikanásobnou mistryni světa a stříbrnou olympijskou medailistku Jessicu Foxovou z Austrálie. Ta se nakonec stala celkovou vítězkou, a to i díky stabilně skvělé střelbě. Ve finále minula jediný terč a a nechala za sebou loňskou vítězku Prague Riverside Cross Ricardu Funkovou z Německa. Třetí skončila Ana Sátila z Brazílie. „Byl to úžasný závod, cítím se fantasticky. Nikdy jsem takový závod spojený se střelbou neabsolvovala, takže jsem spoléhala spíš na štěstí začátečníka. Snažila jsem se hlavně udržet loď i zbraň v klidu, což se naštěstí povedlo. Navíc i atmosféra a fanoušci jsou zde úžasní, byla to výborná akce se vším všudy,“ řekla nadšená vítězka Jessica Foxová.

V kategorii kanoistů si fanoušci užili ryze české finále mezi Janem Maškem a Tomášem Rakem. To se však muselo opakovat kvůli vybité zbrani Tomáše Raka, který si toto technické zaváhání naplno vynahradilpři druhé jízdě. Pouze jednou minul terč a dojel si pro suverénní vítězství. Na třetím místě skončil Sideris Tasiadis z Německa. „Nejhorší to asi bylo na střelnici, kdy bylo potřeba udržet loď v klidu a tím pádem i ruce. Z vítězství jsem nadšený tím spíš, že se mi moc nepovedl start, kdy jsem se úplně převrátil,“ pochvaloval si Tomáš Rak.

Své umění na Vltavě předvedla divákům i osmička sportovních hvězd, které se věnují zcela jinému odvětví, než je vodní slalom. V závodě VIP osobností bojoval olympijský vítěz v moderním pětiboji David Svoboda, hokejový útočník Andrej Nestrašil hrající v NHL za Carolina Hurricanes, horolezci Lucie Hrozová, Klára Poláčková a Marek Holeček, judista Jaromír Ježek, skikrosař Tomáš Kraus a snowboardcrossař Michal Novotný.

O čin fair play, který diváci ocenili bouřlivým potleskem, se postaral David Svoboda. Jeho soupeř, horolezec Marek Holeček zkusil na startu eskymáka, ze kterého se však již nedokázal vyprostit a ke střelnici tak mezi brankami doplaval. Svoboda na něj kolegiálně v lodi počkal, aby ho za bouřlivého aplausu dovezl zaháknutého za svou loď. V cíli však skončili ve vodě oba.

Snowboardistu Michala Novotného zase zradila střelba, nesestřelil ani jediný terč. Do dalších jízd sice poslal skikrosaře Tomáše Krause, divákům však předváděl pro pobavení eskymáky. Nejlépe si s kombinovanou vodně-střeleckou tratí poradil David Svoboda, jehož soupeř Tomáš Kraus skončil ve vodě a část trati musel plavat. „Jediné moje předsevzetí bylo neskončit ve vodě. Ale už jsem byl stejně tak zmrzlý, že jsem na střelnici vůbec necítil ruce. Takže střelba se mi moc nepovedla, což mě mrzí, protože jsem střelec. Přiznávám, že mých pět disciplín v moderním pětiboji mi stačí a sport zatím měnit nehodlám. Ale dnes to byl super zážitek, užil jsem si to,“ pochvaloval si VIP vítěz David Svoboda. Závěr dne patřil přednímu biketrialistovi Petru Krausovi. Po své cykloexhibici na horní palubě parníku Vyšehrad nechtěl nechat své kolegy ve štychu a se svým kolem cíleně skočil do vody z několikametrové výšky.

„Myslím, že se akce opravdu vydařila. Závodníci byli nadšení, děkovali mi a objímali. Bylo vidět, že si to opravdu užili. Ze sportovního hlediska mě samozřejmě mrzí, že jsem se nedostal dál, ale z toho, jak zabodoval můj velký kamarád Mike Dawson, jsem se upřímně radoval,“ zhodnotil akci mistr světa z roku 2013 a stříbrný olympijský medailista z Londýna 2012 Vavřinec Hradilek.

foto: Jan Homolka

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: