Příští týden se veřejnost na Vysočině popáté zapojí do péče o řeku Sázavu

Příští týden se veřejnost na Vysočině popáté zapojí do péče o řeku Sázavu

Rozmanitá skupina dobrovolníků se již pátým rokem sejde u Sázavy a v 60 km úseku bude zbavovat její koryto a břehy odpadu. V místech, kde byl odstraněn hrubý odpad starý desítky let, se každým rokem objevují nové nečistoty.

Tradičně bylo vloni nejvíce odpadu poblíž center měst a přístupových cest k řece. Částečně byly zlikvidovány i černé skládky. Naštěstí množství odpadu každým rokem ubývá. Drobný i větší odpad vyhazují do přírody lidé. Jiní lidé je musí vlastními silami zase odstranit. Nezisková dobrovolnická akce Čistá řeka Sázava na Vysočině se uskuteční v termínu od 7. do 12. dubna 2014. Vloni přiložilo ruku k dílu mezi Havlíčkovým Brodem a Chřenovicemi na 500 dobrovolníků.

Fenomén dobrovolnictví spojuje lidi, kteří se nezištně rozhodnou učinit smysluplnou a společensky prospěšnou věc. „Množství lidí, které ve svém volném čase přijde k řece vlastníma rukama pomoci nebo jinak podporuje naši akci, je obdivuhodné,“ říká Martina Hupková, manažerka akce. Při čištění Sázavy se schází školy, skupiny, rodiny i jednotlivci se zájmem nejen o vodu (vodáci), ale celkově o přírodu a své okolí. Dobrovolníci při nacházení odpadu neskloňují slovo „ekologie a zdravé životní prostředí“, ale spíše „zdravý rozum a slušné vychování.“ „Většina dobrovolníků se akce účastní opakovaně, protože je těší dobrý pocit z pomoci a zároveň protože prožijí dobrodružný den v přírodě mimo vyšlapané cesty s lidmi naladěnými na podobnou vlnu“ shrnuje jejich motivaci dobrovolná organizátorka Pavlína Nermutová.

Úklid řeky Sázavy se v uvedeném termínu uskuteční tradičně také na dolním toku, v kraji Středočeském a nově na Vysočině i nad Havlíčkovým Brodem. Pod taktovkou několika organizátorů (Posázaví o.p.s., Lípa pro venkov z.s., Královská stezka o.p.s. a Havlíčkův kraj o.p.s.) bude napříč dvěma kraji vyčištěno přes 200 km řeky Sázavy – téměř od pramene až do Pikovic. Rozsah akce poukazuje na nutnost koordinované péče o vodu a krajinu bez ohledu na administrativní hranice a různé zájmy.

Akce Čistá řeka Sázava na Vysočině se koná pod záštitou projektu Čistá Vysočina – dobrovolnického čištění komunikací a veřejných prostorů, které organizuje Kraj Vysočina a do kterého se vloni zapojilo přes 18 tisíc osob. „Společným úsilím chceme dát najevo, že problematiku přírody a krajiny je potřeba řešit koordinovaně ve větším území, nikoliv jen jednotlivými oddělenými zásahy,“ dodává Hupková.

Informace na: www.kralovska-stezka.cz/cs/rek/cista-reka-sazava,
www.facebook.com/cistaSAZAVAvysocina

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: