Prohraná vítězství

Prohraná vítězství

Letos na MS ve slalomu jsme opět potvrdili, že jsme vodácká „velmoc“. Jedním z těch, kdo nás v minulých letech úspěšně reprezentovali byl i závodník a později trenér a funkcionář Milan Svoboda. O svém životě se snažil vydat knihu. K dispozici je pouze přepis magnetofonového záznamu, jehož osud je popsán ve 3. čísle Hydra 2013.

[i]Je to nesmazatelný kus vodácké historie, pravdivá, nic nezastírající výpověď člověka, který se vodáctví upsal celým svým životem. Bylo by velkou škodou pro všechny generace vodáků, aby nespatřila světlo světa.  Jelikož se nenajde už nikdo, kdo by knihu vydal, pokusíme se ji na veřejnost dostat ve formě seriálu našem webu. Dnes otevíráme první kapitolu, vzpomínky na to v jakém „ovzduší“ vyrůstal. Ještě nečekejte povídání o vodě, na to dojde až v příštích dílech.[/i]

[i]Chtěli bychom jednotlivé kapitoly prokládat dobovými fotografiemi a tak žádáme i Vás čtenáře, pokud najdete něco ve svém archivu, zapůjčte tato historická fota k uveřejnění. Stačí poslat naskenované na adresu: [email]ve**@hy**********.cz[/email].[/i]

[b]Milan Svoboda (1939 – 2004)[/b]

[b]Když si někdo přečte tvé profese,musí si nutně položit otázku, co vlastně jsi?[/b]

[b]Můžeš říci něco o sobě, o svém životě a jak jsi se ke všemu co jsi dělal dostal?[/b]

To mi trochu připomíná psaní životopisů, které jsem z různých důvodů tvořil a psal v minulosti. Pokud jsem v jejich úvodu uváděl „pocházím z dělnické rodiny“, dnes bych k tomu dodal „orientované v duchu sociálně-demokratických ideí“. Oba moji rodiče byli dlouholetými členy Sociálně demokratické strany. Otec v letech 1945 – 1948 v Děčíně snad členem Okresního výboru. Oba také v období první republiky aktivně pracovali v DTJ.

Už jako malý kluk jsem roznášel pozvánky schůze a akce Sociálně demokratické strany a byl jsem upozorňován, abych je neukazoval sousedům, kteří byli komunisté. Před volbami v roce 1946 jsem chodil vylepovat po Děčíně plakáty a rozdával lidem letáky.

Zkušenosti čtenářů

bednítko

Chorošovi a redakci moc děkuju za tenhle počin. S Milanem Svobodou jsem se setkal za bolševika jen jednou, krátce, ale stačilo mi to na nastartování maximálního obdivu a úcty k němu. Těším se na další díly.

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: