Prskavec, Hilgertová, Chaloupka, Fišerová novými mistry České republiky, Hradilek vítězem Českého poháru

Prskavec, Hilgertová, Chaloupka, Fišerová novými mistry České republiky, Hradilek vítězem Českého poháru

V sobotu 29. 8. bojovali vodní slalomáři pod lipenskou přehradou v rámci 5. Českého poháru Skupiny ČEZ o tituly mistrů a mistryň České republiky.

Po zajištěném místě na olympiádě v Tokiu jej pro sebe mezi kajakáři vybojoval Jiří Prskavec. Mezi kanoistkami kralovala Tereza Fišerová, která loňský titul obhájila. Kajakářka Amálie Hilgertová si perfektní jízdou spravila chuť po ne moc vydařených nominačních závodech, kdy se do reprezentačního týmu neprobojovala, a mezi kanoisty poprvé zvítězil Václav Chaloupka.

Prohlédněte si všechny fotografie k článku…

Prskavec před závodem úsměvně poznamenal, že by se mu další republikový titul hodil, protože má zatím „jen“ dva. Svůj cíl splnil.

„Jízda byla v rámci možností dobrá, dole to dost bolelo, ale ustál jsem to a jel čistě. Bylo jasné, že se šťouchem to na té lehčí vytyčené trati nepůjde. Takže jsem se to prokličkoval co nejrychleji,“ hodnotí svůj výkon novopečený republikový šampion.

Prskavce na stupních vítězů mezi kajakáři doplnil druhý Vít Přindiš, který chyboval na předposlední protivodné brance a připisoval dvouvteřinovou penalizaci, a třetí Ondřej Cvikl, který na Přindiše ztratil pouhé čtyři setiny.

Mezi kajakářkami nejrychlejším časem dne zářila Amálie Hilgertová. Ostatní kajakářky porazila o 2,82 vteřiny a svůj čas z ne moc povedené dopolední kvalifikace vylepšila o 14 vteřin.

„Jsem šťastná, že jsem konečně předvedla jízdu, na kterou můžu být hrdá, protože to, co jsem předváděla na nominaci, bylo fakt hrozné. Po dopoledni toho bylo hodně, co zlepšovat, a snažila jsem se to dělat celou dobu a celou dobu mi to vycházelo,“ popisuje stále úřadující mistryně Evropy, která v cíli nezadržela slzy.

Druhá mezi kajakářkami skončila Barbora Valíková, třetí pak překvapivě Tereza Fišerová, která vyhrála mezi kanoistkami.

Vavřinec Hradilek / F: kanoe.cz, Jan Homolka
Vavřinec Hradilek / F: kanoe.cz, Jan Homolka

Fišerová měla po pátečním tréninku menší problémy s rukou a musela vynechat týmový závod hlídek, ale v sobotu už byla v pořádku a obhájila republikový titul.

„Jelo se mi krásně, trať mám moc ráda, když jsem ve finálové jízdě už v desáté brance nemohla, tak jsem to kousla a je z toho zlatá. Jsem nesmírně spokojená, že jsem to dokázala obhájit a sjela jízdu, kterou jsme si s trenérem naplánovali,“ vypráví Fišerová, která ostatním kanoistkám „nadělila“ deset vteřin.

Na stupních vítězů Fišerovou doplnily „sestry Satkovy“, druhá dojela mladší Gabriela Satková, třetí Martina Satková.

Mezi kanoisty poprvé v kariéře zvítězil Václav Chaloupka, který se v letošním roce také poprvé probojoval do seniorského reprezentačního týmu.

„Splnil jsem si sen, takže z toho mám obrovskou radost a celá sezóna je pro mě snová. Příprava byla náročná, protažená kvůli tomu, že jsme na jaře nezávodili, ale natrénované mám, takže mám z čeho brát a dneska to bylo opravdu super,“ pouští ven všechny emoce mladý kanoista.

Druhý za Chaloupkou dojel Vojtěch Heger, který jel sice nejrychleji, ale v předposlední bráně inkasoval dvouvteřinovou penalizaci. Třetí mezi kanoisty skončil Jan Větrovský, reprezentant do 23 let.

Už na pátečním programu byly týmové závody hlídek. Mezi kajakáři byla jasnými favority hlídka Prskavec, Přindiš, Hradilek, která však inkasovala 50vteřinovou penalizaci, a zvítězili Ondřej Tunka, Ondřej Cvikl a Jan Bárta z klubu USK Praha. Mezi kajakářkami vyhrály favoritky Kateřina Kudějová, Veronika Vojtová, Amálie Hilgertová také z USK Praha, mezi kanoisty Vojtěch Heger, Tomáš Rak, Michal Jáně z klubu Dukla Brandýs a mezi kanoistkami Gabriela Satková, Kateřina Havlíčková, Eva Říhová z USK Praha.

Amálie Hilgertová / F: kanoe.cz, Jan Homolka
Amálie Hilgertová / F: kanoe.cz, Jan Homolka

Hradilek vyhrál 6. Český pohár Skupiny ČEZ, Prskavec je poprvé bez stupňů vítězů

V neděli 30. 8. závodní klání na Lipně pokračovalo 6. Českým pohárem Skupiny ČEZ, kdy se kajakář Vavřinec Hradilek stal s perfektním časem prvním letošním porazitelem Jiřího Prskavce, který dojel pátý.

Mezi kajakářkami kralovala budoucí tokijská olympionička a mistryně světa 2015 Kateřina Kudějová, na kanoi si vítězství nenechala nikým vzít Tereza Fišerová. Mezi kanoisty byl nejrychlejším mladý Vojtěch Heger.

Hradilek s časem 99,46 vteřin vyhrál 6. Český pohár Skupiny ČEZ. „Mám tady vždycky dobrý pocit, ať to dopadne dobře, nebo špatně. Je to krásná řeka, poslední přírodní trať, na které jezdíme moc rádi, a vždycky když tady vyhraju, je to o to příjemnější, samozřejmě,“ říká stříbrný olympionik z Londýna a dodává: „No a kor v letošní sezóně, kdy Jířa vyhrál všechny závody a já jsem jediný, kdo ho porazil. Tím jsem spokojený ještě o trochu víc,“ usmívá se český kajakář.

Prskavec předvedl také rychlou jízdu, v dopolední kvalifikaci dokonce nejrychlejší jízdu dne, dvouvteřinová penalizace a problémy ve spodní pasáži trati na známém Váňově skoku ho ale v nabitém finále odsunuly až na 5. místo.

„Trať byla extrémně jednoduchá a malá chybička holt stojí několik umístění dolů. Já jsem si dal malého šťoucha, zasekl jsem se zadkem o traviny ve dně, o kterých jsem nevěděl. Byla to jezdecká chyba, měl jsem to tam udržet víc ‚naplocho‘. V tom případě bych tam byl rychlejší, takže to mě mrzí a celkově mě to tam stálo výsledek,“ popisuje Prskavec, který poprvé po roce zůstává mimo stupně vítězů.

6. Český pohár, Lipno 2020 / F: kanoe.cz, Jan Homolka
6. Český pohár, Lipno 2020 / F: kanoe.cz, Jan Homolka

Druhý dojel se ztrátou 0,16 vteřin Ondřej Cvikl, kterému se na Lipně očividně daří a po sobotním 3. místě přidává další dobrý výsledek. Třetí dojel loňský republikový šampion Ondřej Tunka.

Nejrychlejší kajakářkou byla Kateřina Kudějová, která všem ostatním „nadělila“ neskutečných 2,69 vteřin. Porazila tak sobotní vítězku, mistryni republiky Amálii Hilgertovou. Na třetím místě dojela s odstupem 3,57 vteřin od vítězky Veronika Vojtová.

„Tím, že tady úplně netrénujeme, tak tady není jednoduché jet. Ta voda je úplně jiná. Měla jsem respekt hlavně z levé protivody, z šestky, kde jsem se při tréninku vyklopila, ale dnes se mi dařilo, takže jsem ráda,“ říká Kudějová.

Mezi kanoistkami dominuje Tereza Fišerová, která si ani v neděli vítězství nenechala vzít.

„Snažím se každým závodem dokazovat, že jsem nejlepší. Měla jsem trochu problémy první jízdu, ale tu druhou jsem se to snažila udržet v poklidu a nějak to vyšlo. Dole jsem zvolila průjezd ‚na jistotu‘ a myslím, že to vyšlo,“ komentuje svůj výkon Fišerová, která i se svým průjezdem „na jistotu“ porazila ostatní kanoistky o 3,45 vteřiny.

Nejrychlejším kanoistou byl Vojtěch Heger. „Pocit je to skvělý, protože letos se mi podařilo vyhrát jen jednou, vždycky jsem jezdil taková druhá místa, občas i hůř, ale tady se to na Lipně povedlo. Včera druhý, o kousek, o šťouch, a dneska jsem jel čistě a ta jízda byla skvělá,“ popisuje kanoista, který pro Českou republiku vyjel účastnické místo na olympiádu v Tokiu a o svou reprezentaci bude bojovat na zářijovém mistrovství Evropy v Praze.

5. Český pohár, Lipno 2020 / F: kanoe.cz, Jan Homolka
5. Český pohár, Lipno 2020 / F: kanoe.cz, Jan Homolka

Nedělním závodem končí soutěž o automobil na jeden rok od společnosti Autotreid. Cena je určená pro jednoho závodníka a jednu závodnici (bez ohledu na kategorii) s nejvyšším celkovým součtem bodů 1.–6. Českého poháru Skupiny ČEZ. Automobil mezi muži vyhrál Jiří Prskavec, ale s ohledem na jeho sponzorské závazky přechází výhra na druhého v pořadí, a to kanoistu Lukáše Rohana. Šťastnou výherkyní mezi ženami je kanoistka Tereza Fišerová.

Pro více informací navštivte oficiální stránky závodu. Online výsledky najdete na www.kanoe.cz/cez/lipno, livestreamy ze závodů můžete sledovat na YouTube a fotografie ze závodů najdete na zonerama Kanoe.cz. Český vodní slalom a sjezd můžete sledovat také na sociálních sítích – na Facebooku nebo Instagramu. Nově si z prostředí českého vodního slalomu a sjezdu můžete poslechnout také podcasty.

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: