RECENZE: Bambusové funkční oblečení Pichincha

RECENZE: Bambusové funkční oblečení Pichincha

Počátkem léta jsem k otestování obdržela sadu funkčního bambusového oblečení od české značky Pichincha. S bambusovým oblečením (spodní prádlo) jsem se již v minulosti setkala a moje zkušenost nebyla pozitivní, takže jsem balíček zvědavě vyhlížela a zároveň měla trochu obavy.

Dodává: Pichincha wear, www.pichinchawear.cz
Testovala: Marie Snížková

Údaje výrobce:
Testované produkty: triko krátký rukáv, legíny, podkolenky
Materiál: 95% bambus, 5% elasten (podkolenky 75% bavlna, 20% polyamid, 5% elasten)

Ihned po rozbalení jsem byla příjemně překvapená. Triko i legíny byly hned na první omak i vyzkoušení hodně příjemné. Tkanina obou kusů oblečení je velice jemná, příjemná na tělo a už při prvním oblékání měla jsem pocit, jako bych lezla do „pyžámka“. Oblečení na mě působilo těžším dojmem než jiná termotrika a legíny, které mám, nebo se kterými jsem se doposud setkala. Tento můj pocit je oprávněný, protože oba kusy oblečení jsou hustě tkané. Hustší tkaní má za výsledek pár zásadních vlastností. Zaprvé oblečení jen tak neprofoukne, což jsem ocenila vždy, když bylo větrno, ale nebylo tak chladno, abych na sebe brala nějakou neprofukovou vrstvu. S přibývajícím počtem použití jsem si tuto vlastnost u obou kusů oblečení hodně oblíbila a předpokládám, že se vše ještě umocní, až přijde zima. Za druhé má hustší tkaní vliv na absorpci potu a vlhkosti a taky na jejich odvod od povrchu těla, který byl dle mých subjektivních pocitů opravdu výborný. Zde považuji za vhodné zdůraznit, že tuto vlastnost slibuje drtivá většina výrobců termoprádla, nicméně ne všechno termoprádlo tyto vlastnosti skutečně má.

Trochu negativní je třetí vlastnost vázaná na hustší tkaní a sice se jedná o pomalejší schnutí. Zkoušela jsem sušení ve větru nebo na ostrém slunci (to by se nemělo!), ale i tak byla doba schnutí bambusového prádla delší, než jsem zvyklá, zejména ze syntetických tkanin. Zároveň ale musím zdůraznit, že i při vícedenním využití nikdy nebylo schnutí tak pomalé, abych na druhý den musela lézt do mokrých či zavlhlých věcí.

Legíny i triko jsou hodně pohodlné na cvičení
Legíny i triko jsou hodně pohodlné na cvičení

Z dalších vlastností mne velmi zajímala odolnost bambusu vůči zápachu, což je u termoprádla asi věčný boj. U vodáků to potom platí mnohonásobně víc. Záměrně jsem se snažila nechat propocené nebo vlhké věci zapařit v uzavřeném lodním pytli, nicméně tento test zvládlo prádlo Pichincha výborně a skutečně se žádný významný zápach nedostavil. Za odolnost vůči zápachům, které způsobují zejména bakterie rozmnožující se na vláknech oblečení, může složka bambusového vlákna zvaná Bamboo Khun. Příroda si holt umí poradit.

Prohlédněte si všechny fotografie z testování…

I při delším nošení a po několikaměsíčním používání je oblečení pořád pohodlné a není dráždivé pro pokožku, kterou mám suchou a poměrně citlivou, takže mi nesedne jen tak něco. Švy na obou kusech oblečení jsou ploché, což je ale u termoprádla samozřejmost a u legín jsou navíc pas a konce nohavic bez gumy. Při použití více vrstev oblečení, kdy je Pichincha jako první vrstva, je pas bez gumy super, protože člověka v pase netlačí několik gum přes sebe. Když si vezmu legíny samostatně, tak mi pas lehce „plandá“, ale to je otázka tělesné stavby každého člověka a rozhodně mi kvůli tomu legíny nepadají. Obecně mi střihy trika i legín sedly, u trika mám jen trochu volnější límeček.

Pas legín je bez gumy
Pas legín je bez gumy

Podkolenky jsou oproti svrškům vyrobeny z jiného a výrazně silnějšího materiálu, tedy s vyšší gramáží, tvarované a designované jsou jako pravá a levá a jsou na správných místech zesílené. Ač jsem si myslela, že je při letních túrách nevyužiji, i podkolenky jsem si oblíbila a odchodila v nich prakticky celé léto (Roháče, Bílé Karpaty, Beskydy, …). A zalíbily se mi natolik, že si hned ještě dva páry doobjednám. Stejně jako oblečení jsou i podkolenky příjemné na pokožku a shodné jsou i další vlastnosti. Nejspíš díky vyšší gramáži je zde pak umocněn efekt odvodu potu a práce s vlhkostí.

Podkolenky Pichincha jsou tvarované i designované jako pravá a levá
Podkolenky Pichincha jsou tvarované i designované jako pravá a levá

Z praktického hlediska se mi velmi líbí praní, které u bambusu není vůbec složité. Použijete běžný prací prostředek a prádlo vyperete na max. 40 °C. Žádné složitosti, speciální přípravky a podobně.

Legíny jsem využila i při táboření
Legíny jsem využila i při táboření

Díky oblečení od Pichinchy jsem musela silně změnit svůj názor na bambusové výrobky a jsem ráda, že se tak stalo. Můj outdoorový šatník je zase o pár kusů kvalitní výbavy bohatší. A bez povšimnutí nemohu nechat ani fakt, že se přeci jenom z 95% jedná o přírodní produkt, nikoliv o syntetiku.

Líbí se mi:

  • příjemný materiál na pokožku
  • opravdová odolnost vůči zápachům
  • snadné praní

Mohlo být lepší:

  • rychlost schnutí

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: