RECENZE: Paddleboardové pádlo TAMBO SCALPEL ECO Compact

RECENZE: Paddleboardové pádlo TAMBO SCALPEL ECO Compact

Ve chvíli, kdy jsem se s paddleboardem přesunul z klidných řek na trojský kanál bylo prakticky nutností vyměnit obyčejné pádlo za něco odolného, ale s dobrým záběrem. V ČR je naštěstí Tambo a jeho Scalpel.

Dodává: Tambo SUP, www.tambo-sup.com
Testoval:
Tomáš Hejlík

Údaje výrobce:
Materiál listu: sklolaminát
Kování: Dynell
Materiál žerdi: 50% carbon, 50% sklolaminát
Plocha listu: 630 cm2
Hmotnost: 840 g
Infocena: 6000 Kč

Ze začátku jsem nechtěl dávat tolik peněz za vrcholnou karbonovou verzi a hlavně jsem potřeboval pádlo, které složím do batohu. Toto u Scalpelu z karbonu není možné, protože jak mi řekl Honza Rott, tím by z půlky znehodnotili to, čím je Scalpel tak dobrý. Jako alternativu mají o něco těžší verzi ECO.

Záběrová strana listu
Záběrová strana listu

Ta se liší především materiálem listu, který je sklolaminátový, v červené barvě a výhradně ve velikosti M. Také trubka není z vinutého karbonu, ale z předem tkaného s drobnou příměsí laminátu. Spojky jsou standardní plastové. Celkový rozdíl ve váze pádel není možné porovnat, protože variantu Compact v karbonu nenajdeme. Je ale možné porovnat alespoň hmotnost listů, ten laminátový je oproti karbonovému těžší jen o nějakých 50 g.

Paddleboardové pádlo TAMBO SCALPEL ECO Compact
Paddleboardové pádlo TAMBO SCALPEL ECO Compact

Změna materiálu listu se také projevila na jeho tuhosti. Toto jsem ale poznal zejména při přímém porovnání na břehu, v záběru asi nějaký rozdíl bude, ale já jsem jej zatím nebyl schopen rozpoznat. Co jsem naopak po čase používání poznal, je to, že se sklolaminátový list snadněji odírá. Přestože je v hraně listu stejně houževnaté „kování“ (tkanina Dynell) okolní laminát zkrátka snadněji obrousíte než odolnější karbon. V praxi to znamená, že po roce intenzivního používání je můj list zralý na opravu hran.

Karbonová hlavička, plastová spojka
Karbonová hlavička, plastová spojka

Z hlediska funkčnosti nemám pádlu co vytknout. Žerď je pro mě ideálního průměru 29 mm a v celé délce kulatá. Rozsah nastavení délky dostatečný od drobné slečny, po vysokého chlapa, navíc spoj je v dolní části proveden kofixem, můžete tedy pádlo zkracovat dle vlastní potřeby. Toto s sebou nese ještě výhodu snadno vyměnitelného listu. Pokud byste jej například zlomili, tak nemusíte vyhazovat celé pádlo.

List má skvělý záběr a velmi snadno se protahuje. Odklon od osy není tak velký jako u závodních pádel na rovnou vodu. Plocha listu je o dost větší než u pádel na klidnou vodu, takže pádlo není nejvhodnější na delší závody, kde je potřeba pádlovat frekvenčně. Na divokou vodu, případně na fitness vyjížďky je ale perfektní. Já jsem nadšený zejména z kombinace nízké váhy a odolnosti při kontaktu s kamením nebo dnem, kterému se dříve či později žádný paddleboardista nevyhne.

Se Scalpelem chodím pádlovat i několikrát týdně. Pokud to myslíte s pádlováním stejně vážně, je SCALPEL jasné řešení!

Líbí se mi:

  • nízká hmotnost
  • variabilita
  • síla záběru

Mohlo být lepší:

  • odírání listu

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: