RECENZE: Unikátní dámské sandály Teva Hurricane XLT Infinity

RECENZE: Unikátní dámské sandály Teva Hurricane XLT Infinity

Obuv a zejména sandály značky Teva jsou celosvětovou legendou. Mně se k otestování v průběhu letošního jara dostal do ruky (nebo spíš na nohy) nový model sandálů nazvaný Teva Hurricane XLT Infinity, který zaujme hlavně netradičním řešením upevnění na noze.

Dodává: Raven, www.teva-eu.com
Testovala: Marie Snížková

Údaje výrobce:
Podešev: Durabrasion Rubber
Mezipodešev: EVA
Antibakteriální úprava: Microban zink
Svršek: polyester
Hmotnost: 400 g (pár vel. 38)
Infocena: 1 890 Kč

Jak už jsem předeslala, lehké dámské sandály Teva Hurricane XLT Infinity na první pohled zaujmou zejména řešením svrchních popruhů upevňujících botu k noze, které jsou vyrobeny z voděodolného polyesteru. Dlouhý kulatý popruh je provlečeny skrz 6 plochých textilních popruhů upevněných k podrážce a veden tak, aby se několikrát vzájemně křížil v oblasti nártu a také aby několikrát obepnul patu. Oba konce popruhu jsou vlepeny do podrážky v oblasti špičky a popruh vám zde vklouzne mezi palec a ukazováček nohy úplně stejně jako jsme zvyklí z klasických žabek. To nejzajímavější je, že popruh nelze nijak dotahovat. Prostě si pod něj navléknete nohu, upravíte si jej nad nártem i přes patu a bota vám drží na noze. Obouvání pro mě zpočátku bylo docela náročné, ale rychle jsem si zvykla a naučila se botu obout raz dva.

Křížený popruh je mírně pružný, třeba kdybyste měli vysoký nárt. To je sice pohodlné, ale taky to znamená, že od boty nemůžete čekat takovou spolehlivost na noze jako u klasických stahovacích sandálů. Při chůzi v náročnějším terénu, kam se běžné dotahovací Teva sandály nebojím nosit, protože na noze výborně drží, jsem u těchto bot narazila na jejich limity. Není to vyloženě zlé, ale prostě si musíte dávat větší pozor, kam a jak šlapete. Samozřejmě jsem boty vyzkoušela i při vodní turistice a i tady mi chybělo absolutně pevné držení boty na noze. Popruhy se sice použitím ve vodě nijak nepovolí, ale nemožnost dotažení boty vás prostě limituje a kupříkladu chůze v mělké vodě, která klade botě odpor, je poměrně nepohodlná. V několika případech jsem narazila i na problém s klouzáním nohy po mokrém vnitřním povrchu boty. Na druhou stranu je třeba říct, že bota velmi rychle uschne a oproti klasickým páskům jsou kulaté popruhy suché velmi rychle.

Při nazouvání nejprve musíme správně zasunout nohu pod všechna oka popruhu
Při nazouvání nejprve musíme správně zasunout nohu pod všechna oka popruhu
Potom přetáhneme popruh přes patu
Potom přetáhneme popruh přes patu
A můžeme vyrazit
A můžeme vyrazit

Co se mi na sandálech moc líbí je jejich podrážka. Poctivý vzorek s hlubokým dezénem, mnoha lety používání ověřená odolná guma Durabrasion rubber, to je prostě paráda, která vám po nejrůznějších površích jen tak nesklouzne a navíc dlouho vydrží. Bota je také velmi dobře odpružená pěnou EVA a pod klenbou je výztuha/podpora z nylonu, která má zaručovat větší stabilitu. Tohle všechno tradičně Teva umí moc dobře a bonusem navrch je fungující antibakteriální úprava Microban zink. Při prvním nošení jsem měla z odpružení bot zvláštní pocit, došlap se mi zdál být až příliš měkký, ale zvykla jsem si a dnes na svoje pohodlné sandály nedám dopustit. Když pak přejdu do svých běžných bot, přijdou mi naopak nezvykle tvrdé.

Detail křížení a uchycení popruhu v oblasti nártu
Detail křížení a uchycení popruhu v oblasti nártu

Další věc, která se mi moc líbí, je výdrž použitých materiálů. To, že se podrážka jen tak neponičí, mi bylo jasné, protože tohle nejsou moje první Tevy. Trochu jsem se ale obávala o kulatý popruh provlečený skrz plochá očka, kde by na kontaktu mohlo docházet k odírání popruhu. Boty jsem měla na vyzkoušení po omezenou dobu (1 měsíc) a za tu jsem se je snažila nosit co nejvíc, jak v přírodě, tak na běžné užívání ve městě (tedy téměř denní užití) a moje obavy se nenaplnily. Vše je zatím v perfektním pořádku a nejeví žádné známky opotřebení.

Pohodička u Teplé Vltavy
Pohodička u Teplé Vltavy

Z výše uvedeného vyplývá, že sandály Teva Hurricane XLT Infinity nebudou tou pravou volbou, pokud hledáte „hardcore“ terénní sandály do všemožných náročných podmínek. To si kupte jiné Tevy. Doporučím je spíš těm, kdo hledají zajímavě vypadající a kvalitní sandály, které něco vydrží a nejsou určené jen na cupitání ve městě, ale zvládnou i lehčí aktivity v přírodě.

Líbí se mi:

  • vzhled
  • podrážka
  • odpružení

Mohlo být lepší:

  • upevnění k noze

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: