Rio Botičo po třicáté páté je za námi

Rio Botičo po třicáté páté je za námi

O minulém víkendu se uskutečnila jedna z mála vodáckých akcí letošního podzimu, splutí Botiče. Ačkoliv teklo méně vody, nebylo nouze o dramatické situace.

Snad jediná voda na podzim. A to ještě na poslední chvíli. Rokytku nám správce pražských potoků zrušil rovnou, Kyjský rybník je malý. U Botiče to bylo stále na vážkách. Ale konečné rozhodnutí týden před akcí přišlo.

Porada realizačního týmu

Sice malinko chladnější, ale stále ještě sluneční podzim přilákal na rozloučení se sezónou na pražský Botič snad nejvíc vodáků za poslední roky. I když převážně se jednalo o klienty půjčoven, podle čehož místy plavba vypadala. A začalo to hned v rouře, která skýtá nebývalý adrenalin pro mnoho i méně zkušených. Dvě zlomené plastové kánoe v rouře hovoří za vše.

Kvůli jednomu vzpříčení se dokonce zastavovala před polednem voda. Ale člověka pod lodí se podařilo v pořádku vyndat ještě před poklesem průtoku. Celá akce i s vytažením lodě trvala necelých 15 minut. Přece jen teklo méně vody (podle hrázného 3,8 cbm, podle křivek limnigrafu v Nuslích 2,9).

Ve vyrovnávacím bazénku Hostivařské nádrže

V hostivařských meandrech Botiče tak nenastávalo tolik problémů jako za vyšších průtoků. Přece jen i deblkanoe stačily reagovat v úzkém a nepřehledném korytě. Hostivařské jízky již dávno nevytvářejí vážnější překážky pro plastové lodě. Záběhlický jez šlo jakž takž sklouznout po mechu mezi kamením někde uprostřed. Hrozivé a špičaté balvany pod šlajsnou a pravou částí jezu si tak na své nepřišly.

Velmi důležitý výklad trati

Pod Záběhlicemi již nastává klasický „urban canoeing“. První tunely a stupně. Voda, která vyplachovala úplavy plné listí a bohužel také odpadků, nevypadala vždy vábně. Ale Botič je skutečně za posledních 20 let čistější. Jako obvykle hrozil stupeň u Bohemky, kde se nevysoký stupínek skáče do dlouhého vývaru pod most. I tady zaplavalo pár nafukovaček a otevřenek.

Diváci jsou v očekávání velké podívané

A už je tu perla Botiče, „Grébovka“, jak se necelý metr vysokému stupni pod Havlíčkovými sady, podle Gröbeho vily říká. Tady byla zajištěna záchrana, stejně jako vloni, jen s tím rozdílem, že letos zde pracovala skupina VŠZ z Náchoda. A kupodivu lidé plavou stále, otevřené kánoe se zalévají, nedostatečně nafouknuté nafukovací kánoe se sklápějí a vymršťují své jezdce do vracáků plných jablek, listí a plastových lahví, naštěstí většinou to je k obveselení přihlížejícího davu. Nakonec i tady všechno dobře dopadlo a vodáci vplouvají do Vltavy pod železničním mostem na Výtoni.

Hemžení pod rourou

Pro současné pořadatele z vodáckého oddílu Kotva Braník to byl 16. ročník. Od roku 1973 do roku 1991 akci pořádala Bohemka, od roku 2000 pak vodáci Kotvy. Několik ročníků nebylo kvůli povodni, několik kvůli vypuštěné přehradě a jejímu čištění a stavbám v korytě potoka. Tak jsme se dopočítali číslu 35 uskutečněných společných splutí Rio Botičo.

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: