ROZHOVOR: S Chouťasem o projektu Ježibaba

ROZHOVOR: S Chouťasem o projektu Ježibaba

Trvalo to, ale to tak u dobrých věcí, které člověk dělá hlavně srdcem a ne penězi, bývá. Pojďte se podívat na příběh lodě Hot Wings od Honzy Choutky, kterou si sám vysnil, vymyslel, …

Ahoj Honzo. Pamatuju si na náš rozhovor před pár lety, kdy jsi začínal mluvit o stavbě vlastní lodě. Nakonec se to povedlo a vznikla firma Yaga Kayaks a loď Hot Wings. Pověz nám o ní něco.

Ježibaba (Baba Yaga) je mytická bytost slovanské mytologie a Hot Wings je její nový pekelný stroj. Jedná o karbonový speciál spadající do kategorie half-slice, což znamená, že vepředu je loď nosnější a vzadu naopak seříznutá. Podle mě je to tvarem prostě slalomka do WW V.

Vyrábíš si loď sám?

Yagu dělám já a Honza (Hanz) Bednárek. Hanz je ze Zábřehu na Moravě a je zkušeným slalomářem a výrobcem nejen slalomových lodí. Já jsem singlíř i kajakář, freestyler, slalomář, creeker i závodník a chtěl jsem loď, na které bych dokázal uplatnit dovednosti z různých disciplín.

S designem jsou možné nejrůznější hrátky
S designem jsou možné nejrůznější hrátky

Co bylo motivací ke stavbě vlastní lodi?

Nejsilnější byla vnitřní potřeba dostat nápady, křivky a tvary z mojí hlavy ven a projet to na vodě. Když už jsme se do toho s Hanzem pustili, byl to krásnej proces.

Co jste od lodi chtěli a jaká je doopravdy?

Já chtěl loď, která pomůže vyhrát závod. Pěknou, dostatečně velkou, aby podržela, i když udělám chybu. Hravou a točivou, aby mě bavila i na lehčí vodě a na kanále. Se slalomovým zadkem, který vystřeluje dopředu po zatopení v protivodě.

Myslím, že tohle všechno se nám povedlo. Loď je dlouhá 274 cm (maximum na závody). Díky rybímu tvaru dna pěkně klouže. Šířka je necelých 70 cm. Velikostně bych ji zařadil od 75 do 110 kg.

Hot Wings - půdorys a bokorys
Hot Wings – půdorys a bokorys

Proč má loď křídla?

Křídla má každá slalomka, sjezďák i některé plasťáky. Na naší lodi jsou výraznější než jinde. Dodávají sekundární stabilitu a při zatopení je to objem navíc, který tlačí loď dopředu. Dokud je jezdec v aktivním předklonu a pádluje, šířka křídel není ve vodě. Když se ale zakloníš, dají ti stabilní platformu pro točení. Nebo když jedeš v probublané vodě, loď se přirozeně boří a křídla tě pak drží doslova nad vodou.

Jak dlouho trval vývoj?

V mých představách tahle loď začala strašit už před čtyřmi lety. Tři roky byla na papíře a v počítači a poslední rok a půl jsme testovali a ladili prototypy.

Z jakých materiálů loď děláte?

Používáme karbon, kevlar, laminát, vše je individuální podle objednávky. Loď můžeme udělat 10 kg a bude jako slalomka nebo taky 18 kg na řeku, kde něco vydrží.

Hot Wings v Norsku
Hot Wings v Norsku

Pro koho je loď určená?

Hot Wings je pro všechny. Začátečník ocení stabilitu a točivost na plocho, na zádi je objemu dostatek a nemusí mít strach, že ho zadek sežere. Mírně pokročilý se na ní může učit zatápění zádi. Expert ocení rychlost. Slalomář prodá své dovednosti ve vracáku, když ho vysmahne na odhoz. Surfing je samostatná kapitola – to bych vydržel celej den. Starší fajnšmekři a kanáloví jezdci, kteří si chtějí užít Salzičku a poježdění na kanále, budou nadšení z hmotnosti.

Kolik za to chcete a kde zjistím víc?

Všechno je na webu www.yagakayaks.com. Cenově se pohybujeme od zhruba 30 do asi 50 000 Kč.

Tak doufám, že mi brzy jednu půjčíš na recenzi. Budu se těšit!

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: