S nafukovacím kajakem za novým dobrodružstvím

S nafukovacím kajakem za novým dobrodružstvím

Já a Mike už přes čtyři roky cestujeme na plný úvazek v našem expedičním voze 4×4. A už pár měsíců máme nafukovací kajak Gumotex Rush II, díky němuž můžeme objevovat zcela nové pohledy na místa, která navštěvujeme, a zažívat doposud neznámé věci.

Většinu času na cestách je náš pohled na krajinu omezený pouze na malý výhled z kabiny řidiče kamionu. Hodně svého času trávíme pěší turistikou a využíváme i horská kola, abychom urazili delší vzdálenosti. Nafukovací kajak nám však umožňuje přístup na nová neobjevená a hlavně překrásná místa a litujeme, že jsme tuto možnost pohledů z vodní hladiny neměli již od začátku našich cest.

Klidné moře. Dnes bychom mohli zase vyrazit s nafukovacím kajakem.
Klidně moře. Dnes bychom mohli zase vyrazit s nafukovacím kajakem.

Jsme neustále v pohybu a nikdy předem nevíme, jak bude vypadat naše příští destinace nebo jak snadný bude přístup k vyhlídkám. Fakt, že můžeme kajak lehce vynést na břeh, je pro nás velkým přínosem. Kajak Rush se dá velmi rychle složit a jeho hmotnost a rozměry batohu jsou dobře zvládnutelné pro nás oba.

Příprava kajaku před vyplutím.
Příprava kajaku před vyplutím.

Při cestování jsme strávili více než měsíc na sever od pobřeží Skotska, na ostrovech Orkneje a Shetlandy. Prozkoumávali jsme pobřeží pěšky a samozřejmě i z vodní hladiny právě díky našemu kajaku. Vzhledem k působení divokého počasí a rozbouřeného moře na okraje pevniny po celá tisíciletí lze většinu orknejské jedinečné geologie obdivovat právě při pohled od vody, tedy třeba z kajaku. Můžeme pádlovat zcela na dosah divoké přírody a obdivovat mnoho geologických úkazů, které často hrají i takovými barvami, jako je růžová, žlutá nebo červená.

Díky kajaku můžeme prozkoumat vraky lodí při pobřeží suchou nohou.
Díky kajaku můžeme prozkoumat vraky lodí při pobřeží suchou nohou.
Díky čisté vodě bylo vidět i hluboko pod hladinu, do útrob staré lodě.
Díky čisté vodě bylo vidět i hluboko pod hladinu, do útrob staré lodě.

Rádi své výlety také dokumentujeme, a právě proto jsme si s sebou přivezli náš profi fotoaparát zabalený v suché tašce, ale voda byla skoro pořád tak rozbouřená, že jsme se jej většinu dní našeho vodního putování neodvážili ani vytáhnout.

Geologie je na Orknejských ostrovech fascinující.
Geologie je na Orknejských ostrovech fascinující.
Geologie je na Orknejských ostrovech fascinující.

Kromě zajímavé geologie se v pobřežních oblastech nachází také několik vraků lodí, které lze z kajaku velmi snadno prozkoumat. V klidných dnech, kdy jsou malé vlny, je nejlepší vyplout s kajakem na moře v písečných zátokách a pádlovat k rezavějícím vrakům. Voda v Atlantiku je průzračně čistá, a tak si můžete většinu z pozůstatků vraku prohlédnout z hladiny, aniž byste se museli potápět do studené vody.

Jeden ze zvědavých tuleňů.

Skvěle jsme si užili také jízdu na kajaku podél pobřeží Orknejských ostrovů. Kromě písečných pláží, které trochu připomínají Karibik, a zajímavých památek se tady můžete setkat i se zvědavými tuleni, kteří kolem vás plavou a vystrkují hlavu z vody, aby vás pozdravili. Tyto nádherné ostrovy, které pořád patří víc přírodě než lidem, vám pomohou na nějaký čas zpomalit a zcela se spojit s okolím – jedinečnou přírodou a divokou zvěří.

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: