Šest medailí přivezli mladí rychlostní kanoisté z mistrovství světa juniorů a do 23 let

Šest medailí přivezli mladí rychlostní kanoisté z mistrovství světa juniorů a do 23 let

Tři stříbrné medaile, jednu bronzovou a vedle toho čtvrté i páté místo vybojovali za pořádné podpory českého fanklubu s bubny a řehtačkami mladí rychlostní kanoisté v prvním finálovém dnu na mistrovství světa juniorů a závodníků do 23 let v rumunském Pitesti.

Kajakář Tomáš Sobíšek v souboji o druhé místo za suverénním Maďarem Andrásem Redlem předčil o čtyři desetiny Španěla Pabla Sáncheze. K bronzu z olympijského kilometru z mistrovství Evropy v Račicích tak přidal stříbrnou medaili.

Závod byl psychicky hodně náročný. Vydařil se mi závěr trati, kde se hodně rozhodovalo. S výsledkem jsem fakt spokojený, vůbec jsem nečekal, že takhle zajedu. Za medaili jsem opravdu rád. A jsem rád, že jsem si dokázal, že můžu závodit se světovou juniorskou špičkou,“ uvedl Tomáš Sobíšek.

Závod juniorských kanoistů na kilometrové olympijské trati jasně ovládl Kubánec José Cordova, vítěz Světového poháru v Poznani. V souboji o druhé místo však Jiří Minařík porazil Němce Floriana Köppena. Bronzový medailista z Olympijských her mládeže 2018 tak vyskočil na stříbrný stupínek, stejně jako na červencovém evropském šampionátu v Račicích.

Finále pro mě bylo dost povedené. Rozjížďka se mi takhle vůbec nepodařila. Po mistrovství Evropy jsem byl dost unavený a nejezdilo se mi dobře. Po semifinále jsem byl celkem spokojený, měl jsem čtvrtý nejlepší čas. Do finále jsem šel s tím, že si potřebuju udržet klidnou hlavu, soustředit se jen na sebe, nepřepálit to s Kubáncem, který je asi na úplně jiné úrovni. Podařilo se mi to, což bylo klíčové. S medailí jsem spokojený, protože když jsem sem přijížděl, vzhledem k únavě jsem s žádným úspěchem nepočítal. Takže mě to překvapilo,“ řekl Minařík, který bude v juniorské kategorii závodit ještě další rok.

Jiří Minařík / F: Alena Charvátová
Jiří Minařík / F: Alena Charvátová

Na bronzovou medaili z Račic navázala kajakářka Barbora Galádová, která díky rovnoměrnému tempu a výbornému závěru stáhla náskok vítězné Maďarky Vandy Zupko na necelou sekundu a vybojovala stříbro.

Jsem opravdu moc šťastná, že jsem dojela druhá, je to pro mě něco úplně neuvěřitelného. Byl to dlouhý a těžký závod, ale snažila jsem se jet tak, jak jsme se domluvili s trenérem, a tak se to povedlo. Pořád nemůžu uvěřit tomu, že to takhle skvěle vyšlo,“ řekla Barbora Galádová.

Ohromnou radost měla v cíli Anežka Paloudová. Závod kajakářek na kilometru v kategorii do 23 let byl napínavý v souboji o zlato a také o bronz. V tom druhém Paloudová o desetinu porazila Španělku Estefanii Fernandézovou.

Rozhodně je to pro mě překvapení. Naprosto jsem to nečekala. Na startu jsem byla poslední, v polovině trati předposlední. Ale bylo to moje první finále na mezinárodní scéně, šla jsem do něj s čistou hlavou. Viděla jsem, že se přibližuju, tak jsem si řekla, že to na posledních dvou stech metrech zkusím. V cíli jsem nevěděla, jestli jsem byla třetí, nebo čtvrtá, ale byly jsem ohromně spokojená,“ líčila úspěšná závodnice ve sjezdu na divoké vodě.

Tomáš Sobíšek s rodiči / F: Alena Charvátová
Tomáš Sobíšek s rodiči / F: Alena Charvátová

Nakonec mohla slavit medaili i v rychlostní kanoistice. „Ve sjezdu jedu sama za sebe, nevím, jak jsem na tom oproti ostatním závodnicím. V tom je rychlostní kanoistika jiná,“ líčí Paloudová.

Přitom nechybělo mnoho a od kilometrové trati na rychlostním kajaku utekla, tak nepříjemným zážitkem pro ni totiž byla rozjížďka na „kiláku“ na evropském šampionátu v Račicích. „Po ní jsem řekla, že kilák už nikdy nechci jet. Tak jsem teď moc ráda, že mi to všichni okolo rozmluvili,“ dodala Paloudová s úsměvem.

Čtyřkajak Kateřina Zárubová, Adéla Házová, Gabriela Hermély a Barbora Betlachová, na evropském šampionátu bronzový, dojel v Pitesti na čtvrtém místě. Loňští juniorští medailisté Vilém Kukačka a Jan Vorel byli při svém prvním světovém měření sil na deblkajaku v kategorii do 23 let pátí.

Juniorští kanoisté Vojtěch Nováček a Martin Večerka vyhráli finále B na kilometru, kanoistka Denisa Řáhová byla na pětistovce ve finále B čtvrtá.

Bára Galádová, Štěpánka Sobíšková / F: Alena Charvátová
Bára Galádová, Štěpánka Sobíšková / F: Alena Charvátová

Nakonec rychlostní kanoisté na světovém šampionátu juniorů a závodníků do 23 let v rumunském Pitesti vybojovali celkově čtyři stříbra a dva bronzy. Juniorský kajakář Tomáš Sobíšek přidal ke stříbru z olympijského kilometru bronz na poloviční trati. Juniorské evropské šampionky na deblkajaku Štěpánka Sobíšková a Barbora Galádová se staly vicemistryněmi světa. Pět ze šesti českých medailí získali junioři.

Český tým tak úspěšně navázal na červencové mistrovství Evropy juniorů a závodníků do třiadvaceti let v Račicích, kde získal devět medailí. „I na mistrovství světa jsme tedy čekali výborné výsledky, ale úspěchy, které tady přišly, jsou v této výrazně silnější konkurenci ještě překvapivější a samozřejmě ještě cennější. Jak šest medailí, tak některá pěkná finálová umístění mě moc těší,“ řekl reprezentační trenér Pavel Hottmar. „Za vypíchnutí stojí výrazný podíl úspěchů svěřenců Jana Andrlíka, kteří jsou připravovaní perfektně. Děkuju také všem ostatním klubovým trenérům, kteří dovedli své závodníky tak daleko a pomáhají jim na úrovni reprezentace.

Sparťanský kajakář Tomáš Sobíšek na pětistovce výborně vystartoval. Cílem projel o sekundu později než vítězný Maďar András Redl, který ovládl i kilometr. Druhý byl Kanaďan Laurent Lavigne. „Start jsem trefil výborně. Foukal velký protivítr, takže jsem se snažil rozvrhnout si síly tak, abych vydržel až do konce. Posledních devadesát metrů už jsem fakt nemohl, ale nějak jsem to tam dotlačil. Jsem rád, že opět byla medaile. Vůbec jsem nečekal, že bych si mohl z mistrovství světa odvézt dvě placky,“ řekl Sobíšek, dvojnásobný medailista i z mistrovství Evropy.

Celý český tým / F: Alena Charvátová
Celý český tým / F: Alena Charvátová

Také Štěpánce Sobíškové s Barborou Galádovou vyšel start. Snažily se držet na špici, ale v závěru jim uskočily Maďarky a suverénně vyhrály. Sobíšková a Galádovou však měly dostatečný náskok před zbytkem pole. „Start se nám povedl, to bylo super. Prvních sto metrů jsme se držely na úrovni první nebo druhé lodě. Pak nás předjely Maďarky, ale to se dalo čekat. Snažily jsme se jet to svoje, jak to máme naučené, a držet se s nimi. To se nám vedlo. V polovině Bára „hopla“ a šly jsme trochu do nich, ale posledních sto metrů už bylo peklo a Maďarky měly holt více síly. Ale i tak to byl skvělý závod,“ popisovala Štěpánka Sobíšková. Sparťanské kajakářky se popraly i s protivětrem. „Byl to těžký a hlavně strašně dlouhý závod, ale moc jsem si to užila,“ dodávala Barbora Galádová.

Juniorský čtyřkajak Josef Záhora, Patrik Podraský, Tomáš Hradil a Michael Prokop byl na pětistovce devátý, stejně jako kajakářky Eliška Betlachová a Anežka Paloudová v kategorii do 23 let na deblu. Juniorská kajakářka Barbora Betlachová byla třetí ve finále B.

 • Tomáš Sobíšek (K1 1000 m, junioři)
 • Jiří Minařík (C1 1000 m, junioři)
 • Štěpánka Sobíšková a Barbora Galádová (K2 500 m, juniorky)
 • Barbora Galádová (K1 1000 m, juniorky)
 • Tomáš Sobíšek (K1 500 m, junioři)
 • Anežka Paloudová (K1 1000 m, U23)

České medaile na mistrovství světa juniorů a do 23 let 2019:

Stříbro:

 • Tomáš Sobíšek (K1 1000 m, junioři)
 • Jiří Minařík (C1 1000 m, junioři)
 • Štěpánka Sobíšková a Barbora Galádová (K2 500 m, juniorky)
 • Barbora Galádová (K1 1000 m, juniorky)

Bronz:

 • Tomáš Sobíšek (K1 500 m, junioři)
 • Anežka Paloudová (K1 1000 m, U23)

Výsledky: pitesti2019.spotfokus.com/index.php?gmt=2&gmt2=-120

Livestream: www.canoeicf.com

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: