Sezóna vodních slalomářů vyvrcholila mistrovstvím světa ve španělském Seu, Prskavec nenašel přemožitele

Sezóna vodních slalomářů vyvrcholila mistrovstvím světa ve španělském Seu, Prskavec nenašel přemožitele

Mistrovství světa ve slalomu a sjezdu na divoké vodě bylo oficiálně zahájeno v neděli (22. 9.). O dva dny později ve španělském městě la Seu d´ Urgell vystartoval na umělé slalomové trati v olympijském parku del Segre první závodník a šampionát vyvrcholil v neděli 29. září.

V roce 2017 ve Francii došlo k opětovnému spojení dvou kanoistických disciplín – slalom a sjezd, letos se závod uskutečnil ve Španělsku na olympijském kanále. I letos byl závod důležitý z hlediska olympiády, protože každá země zde vyjížděla kvóty pro nadcházející Olympijské hry.

Šampionát odstartoval závod družstev, který se jel ve středu (25. 9.), kde se nejprve představili slalomáři a následně sjezdaři. V individuálních bojích se od čtvrtka závodníci museli probojovat přes nabité startovní pole až do finále, které vypuklo v posledním zářijovém víkendu a uzavřelo celé mistrovství.

Zdejší trať je velmi specifická. Nejprve se mi na kanále nejezdilo vůbec dobře, ale s každým tréninkem se vše pomalu zlepšuje. Na tomto kanále se dá vymyslet mnoho zajímavých kombinací, tudíž jsem zvědavý, jak bude vypadat závodní trať. Zahájení šampionátu bylo opravdu velkolepé a já si myslím, že vše bude pokračovat v nejlepším pořádku. Doufám, že české barvy zazáří tak, jak je tomu zvykem,” okomentoval nejmladší člen slalomové reprezentace, singlkanoista Vojtěch Heger.

Singlkanoistka Tereza Fišerová si místní podmínky pochvalovala: „Máme se dobře, stále je co vylaďovat, ale mám z toho dobrý pocit a před startem odpočíváme. Máme blízko kanálu hotel, masérku, fyzio i lékařku, tak je vše podchycené, kdyby se něco dělo,“ řekla Fišerová.

Vojtěch Heger / F: Martin Hladík, kanoe.cz
Vojtěch Heger / F: Martin Hladík, kanoe.cz

Kajakářka Kateřina Kudějová zažila při příletu vtipnou historku. „V letadle za mnou přišla paní, jestli nejsem Ester Ledecká, tak mě to tak vykolejilo, až jsem úplně zapomněla, že jsem si nechala v letadle bundu. Ale už ji mám zpátky, tak dobrý,“ smála se kajakářská mistryně světa z roku 2015. „Je pravda, že to není poprvé, co se s ní spletli. Už mi mamka posílala její fotku, kde jsme si byly fakt dost podobné. Zatím jsme se naživo nikdy nesetkaly,“ dodává Kudějová.

Kajakář Jiří Prskavec si zatím stres nepřipouští. „Seo mám obecně strašně rád a vlastně jsem tady získal první seniorskou medaili. Vždy se mi tady hodně dařilo. Změna oproti těm minulým letem je ta, že jsem si tady sebou vzal svojí rodinu. Je to tu takové malinké, všude se chodí pěšky a všichni jsou si tady jakoby blíž. Před závodem už nerad dělám moc aktivit a spíš volný čas trávím v pohodlí domova nebo pokoje. Takže to bude před startem taková relaxace, nebo se půjdu někam projít. Bude to víc o tom odpočinku,“ řekl vítěz letošního Světového poháru Jiří Prskavec.

O olympijskou místenku by se rád přihlásil i kajakář Vít Přindiš. „Areál je překvapivě dobře zařízený, vyrostly tam dvě tribuny pro diváky a i závodníci budou mít nějaké zázemí. Ale na Troju to ani zdaleka nemá. Celkově spíš všichni víc odpočívají, což je jasné po těžkých týdnech, které tomu předcházely,“ řekl Přindiš.

Kajakářka Veronika Vojtová by chtěla předvést letošní maximum. „Osobně úplně nemám ráda ladění respektive „takovéto nicnedělání“ před závodem, kdy se člověk musí udržet v top formě a zároveň se příliš neunavit. Proto jsem do Sea přifrčela jako poslední článek našeho týmu minulé úterý. Naštěstí tady v Pyrenejích jsme už letos skoro jako doma, takže mi stačilo jen vše vybalit a udělat si svoji „domácí“ pohodičku. Na španělské večery ve svém župánku s knížkou v ruce jsem se už vážně těšila,“ řekla Vojtová, která s Janem Maškem obhajovala bronzové medaile v závodě smíšených posádek deblkanoí.

Vojtová, Kudějová, Hilgertová / F: Martin Hladík, kanoe.cz
Vojtová, Kudějová, Hilgertová / F: Martin Hladík, kanoe.cz

Celkem by slalomáři měli z loňského šampionátu v Riu de Janeiro obhajovat dvě stříbrné a tři bronzové medaile.

První medaile se rozdali ve středu v závodech týmů, kde byli adepti na první titul zejména kajakáři ve složení Prskavec, Hradilek a Přindiš.

Poprvé to zacinkalo českým kajakářkám. „Bylo to super, myslím, že jsme to sjely hodně hlídaně, ale zároveň jsme to sjely v dobrém čase. A to bylo dneska na placku klíčové,“ hodnotila výkon Amálie Hilgertová, která společně s Veronikou Vojtovou a Kateřinou Kudějovou vybojovala stříbro.

Zahanbit se nenechali ani kajakáři Prskavec, Hradilek, Přindiš. Stalo se již skoro tradicí, že právě kajakářská hlídka vozí medaile z vrcholných akcí. A tak kajakáři svou formu potvrdili i letos. Nestačili pouze na místní španělské kajakáře, vybojovali stříbrnou medaili a už po páté v řadě se postavili na stupně vítězů.

„Z mé pozice vidím dobře, jak na tom jsme, a líbilo se mi to až do cíle,“ komentoval výkon Přindiš a Hradilek hned dodal: „Snažím se hledat, jestli tam nějaká chybička byla, ale myslím si, že ta jízda byla velmi dobrá a Španělé dneska ukázali to nejlepší, co v nich je.“ Souhlasil i Prskavec: „Jsem za tu jízdu rád, protože ten čas Španělů byl dnes nepřekonatelný.“

Bronz pak přidaly také singlkanoistky Tereza Fišerová, Eva Říhová, Kateřina Havlíčková. „Mně se sice nejelo moc dobře, ale je z toho bronz, takže je to nádhera,“ okomentvala Fišerová. Kanoistky totiž ve své jízdě nasbíraly osm trestných vteřin. „Bála jsem se, že to bude brambora, ale je to super,“ dodává Havlíčková.

Všichni kanoisté i kajakářky ve čtvrtek dopoledne (26. 9.) z kvalifikačních jízd postoupili do sobotního semifinále v Seu. Kanoista Rak a kajakářky Kudějová a Vojtová postoupily už z první jízdy, Heger s Rohanem a Hilgertová se kvalifikovali z jízdy opravné.

Eva Říhová / F: Martin Hladík, kanoe.cz
Eva Říhová / F: Martin Hladík, kanoe.cz

Kajakářky také zajistily České republice místo na olympiádě v Tokiu a o jednu místenku se poperou už jen mezi sebou. O tom, která Češka si vybojuje olympijskou místenku rozhodne mistrovství Evropy v Londýně (květen 2020).

Z první jízdy do semifinále postoupil Tomáš Rak (15. místo), ostatní kanoisté museli nastoupit do opravných jízd.

„První z kamínků ze srdce odpadl, ale je to teprve první krůček k tomu to dotáhnout až do konce,“ radoval se z postupu Tomáš Rak.

Mezi kajakářkami se to hned napoprvé povedlo Veronice Vojtové (10. místo) a Kateřině Kudějové (14. místo).

Jsem nadšená, protože poprvé jsem se tady v Seu probojovala přes kvalifikaci, přestože jsem se před tím startem necítila úplně jistě. Jistila jsem to, stačilo to a myslím jsem desátá, tak super,“ komentovala výkon Vojtová.

Kateřina Kudějová se ve své jízdě nevyhnula jedné dvouvteřinové penalizaci, ale i tak se hned po první jízdě mohla také radovat z postupu. „Trošku jsem myslela, že to bude lepší. Pár věcí mi tam nevyšlo a s tou jízdou nejsem vůbec spokojená. Ale neudělala jsem tam velkou chybu a jsem ráda, že nemusím jet druhou jízdu.

Do opravné jízdy museli nastoupit kanoisté Rohan i Heger a kajakářka Amálie Hilgertová, ale všem se druhá jízda povedla. „Jízda byla trochu ustrašená, ale jsem rád, že jsem se ponaučil z Troji a tentokrát jsem tu druhou jízdu zvládl celkem s přehledem,“ svěřil se Rohan, nejvýše postavený český kanoista, který na posledním závodě v Praze vypadl už v kvalifikaci.

Pro Hegera byl start na MS první v životě, a tak radost z postupu byla vidět na první pohled. „Atmosféra tady je super. I když jsem šel z druhé jízdy, tak jsem rád, že jsem do semifinále postoupil a budu se snažit o co nejlepší výsledek.

Jiří Prskavec / F: Martin Hladík, kanoe.cz
Jiří Prskavec / F: Martin Hladík, kanoe.cz

Třetí závodní den světového šampionátu vodních slalomářů se představili kajakáři a kanoistky. Z kvalifikačních jízd hladce postoupili kajakáři Prskavec s Přindišem a kanoistka Fišerová. Ostatní museli svou jízdu opakovat. Z opravných jízd do nedělního semifinále postoupil i kajakář Hradilek a kanoistka Říhová.

Nejlépe z českých kajakářů se s kvalifikační tratí popasoval Vít Přindiš, který dojel na 4. místě. „Až na drobné chybičky nahoře se mi jelo dobře. Vyšel mi střed trati, ze kterého jsem měl trošku obavy, a jsem rád, že jsem dojel v TOP 10.

V závěsu za Přindišem dojel Prskavec (na Přindiše ztratil 13 setin). Ten však s jízdou tolik spokojený nebyl, protože na trati udělal několik chyb. „Byla to kvalifikační jízda a člověk nechce udělat moc chyb. Dojel jsem pátý, takže nemůžu být nespokojený, ale pár chyb tam bylo,“ svěřuje se český kajakář.

Vavřinec Hradilek ve své 1. jízdě připisoval 50vteřinovou penalizaci a musel se na trať vydat ještě jednou. V druhé jízdě si však všechny průjezdy branek pohlídal a kvalifikoval se do nedělního semifinále.

Z kanoistek se hned ráno z postupu radovala Tereza Fišerová. „Jelo se mi dobře, ve střední pasáži trati se objevily mírné potíže, ale i tak jsem to zvládla. Jsem osmá, a to je dobrá výchozí pozice do semifinále.

Kanoistka Říhová musela jízdu opakovat, ale oprava se jí povedla a mohla se připravovat na semifinále. Jedinou nepostupující Češkou byla Kateřina Havlíčková, které k postupu chybělo 37 setin.

Kajakářka Kateřina Kudějová obsadila na MS ve španělském Seu d`Urgell čtvrté místo. Na vítězku Evu Terčeljovou ze Slovinska ztratila 1,49 vteřin. Do finále nepostoupil žádný z českých kanoistů. Nejmladší závodník české reprezentace Vojtěch Heger však zajistil kanoistům účastnické místo na olympiádě v Tokiu.

Tereza Fišerová / F: Martin Hladík, kanoe.cz
Tereza Fišerová / F: Martin Hladík, kanoe.cz

Kudějová do finále postupovala z druhého místa. Svůj čas na trati dokázala ještě zrychlit, ale nakonec to stačilo na nepopulární 4. místo. Mistryní světa se stala Slovinka Eva Terčeljová, druhá skončila Australanka Jessica Foxová a třetí Luuka Jonesová z Nového Zélandu.

Na české kajakářce však zklamání nebylo vidět. „Ani se mi nesnilo o tom, že se dostanu takhle vysoko. Byla jsem ráda už za to finále, a to že ten čas by ještě rychlejší než v první jízdě… Jsem velice, velice spokojená,“ komentovala svůj výkon.

Svou finálovou účastí si Kudějová zajistila první cenné body do české olympijské nominace. Díky 4. místu na MS má 3bodový náskok nad ostatními Češkami. „Do dalších závodů se bude nastupovat určitě lépe. Ale je to první závod a zatím to nic nerozhoduje. Jsme teprve na začátku,“ říká Kudějová.

Ostatní kajakářky do finále závodu nepostoupily. Amálie Hilgertová inkasovala 2vteřinovou penalizaci a skončila 15., Veronika Vojtová dojela 26.

Mistrem světa v kategorii C1 muži se stal Francouz Cedric Joly, druhý skončil domácí Ander Elosegi a třetí Luka Božič ze Slovinska. Žádnému z českých kanoistů se nepovedlo probojovat do finále. Nejblíže tomu byl Vojtěch Heger, který svým 13. místem zajistil České republice olympijskou místenku pro stát.

Od startu ve finále Hegera dělila chyba na brance č. 12, za kterou připisoval 2vteřinovou penalizaci. „Šťouch mě mrzí, ale s jízdou jsem maximálně spokojený. Jel jsem přesně to, co jsme měli s trenérem namyšlené. A olympijské místo máme, tak to je teď asi nejdůležitější,“ říká teprve 19letý Heger, který je letos oproti tabulkovým předpokladům mezi našimi kanoisty nejlepší. Jako jediný kanoista se letos probojoval do finále, a to na světovém poháru v Bratislavě, kde skončil 10.

I Heger je ve vedení české olympijské nominace. „Tohle je zatím malý krůček k tomu vyjet si olympiádu. Doma máme tak 8 závodníků, kteří o to můžou jet. Bude to boj, podle mě se o tom rozhodne až na Evropě.“ řekl český kanoista.

C2 mix / F: Martin Hladík, kanoe.cz
C2 mix / F: Martin Hladík, kanoe.cz

Kajakář Jiří Prskavec se podruhé v životě stal mistrem světa ve vodním slalomu. Ve španělském Seu d`Urgell sjel trať nejrychleji ze všech kajakářů a nad druhým Španělem Davidem Llorentem vyhrál o 1,70 vteřiny. Třetí skončil domácí závodník Joan Crespo. Přindiš se ve finálové jízdě nevyvaroval chyb a skončil 6. Stejně jako kanoistka Tereza Fišerová. Mezi kanoistkami kralovala Němka Andrea Herzog.

Já to dokázal,“ šťastně hlásil v cíli Prskavec, který ve svém finálovém dni nenašel přemožitele. Prskavec vyhrál už svou semifinálovou jízdu a startoval tak úplně poslední, což není oblíbená startovní pozice, ale český kajakář udržel nervy na uzdě.

Na startu jsem si řekl: ‚Jeď, co umíš. Užij si to.‘ a jel jsem,“ řekl čerstvý mistr světa. „Jízda mi šla, věděl jsem, že mi trošku nejely první tři brány, za šestkou jsem trošku zrychlil a neskutečně jsem to rval až do cíle,“ popsal svůj výkon Prskavec, který díky vítězství získal také 3 bonusové body do české olympijské nominace.

Do finále mistrovství světa postoupil také druhý český kajakář Vít Přindiš. Nešťastně inkasoval 2vteřinovou penalizaci hned na první bráně a druhou pak na bráně předposlední. „Ten první šťouch, za ten jsem moc nemohl, to byla smůla. Ale ten druhý, ten mě mrzí mnohem víc,“ řekl letošní mistr Evropy, který i když předvedl rychlou jízdu, 2 trestné dotyky ho odsunuly na šestou pozici.

Stejný výsledek zapsala i kanoistka Tereza Fišerová. „Na jednu stranu jsem trošku zklamaná, ale na tu druhou, být šestá na světě po dvou medailích za sebou je super. Jsem spokojená,“ ohodnotila svůj výkon česká kanoistka, která zajistila České republice účastnické místo na olympiádu v Tokiu 2020.

Kajakář Hradilek ani kanoistka Říhová se do finále světového šampionátu nekvalifikovali. Slalomáře nyní čeká krátké volno a někteří z nich se již za 2 týdny vydají na testovací olympijský závod do Tokia.

Česká reprezentace / F: Martin Hladík, kanoe.cz
Česká reprezentace / F: Martin Hladík, kanoe.cz

Jakub Jáně a Tereza Fišerová se stali po 2 letech bez medaile mistry světa v kategorii C2 mix. Vojtová s Maškem berou bronz. Mezi dvě české posádky se vmáčkli závodníci z Polska, Aleksandra Stach – Marcin Pochwala.

Jelo se mi mnohem líp než v semifinále a jsem spokojená,“ řekla čerstvá mistryně světa Fišerová a Jáně ji doplnil: „Souhlasím, užíval jsem si každý metr a jsem rád, jak to dopadlo.“ Fišerová s Jáněm se ve finále sice nevyvarovali chyby na brance č. 20, za kterou inkasovali 2vteřinovou penalizaci, ale chybě se nevyvarovala ani polská posádka, která skončila druhá.

Loňský bronz z Ria de Janeira obhájila Veronika Vojtová s Janem Maškem. „Chtěl jsem víc, ale obhajobu beru,“ řekl v cíli Mašek. „Další bronz, to určitě berem,“ doplnila Maška Vojtová. Sice vyhráli semifinálovou jízdu, ale ani oni se ve finále nevyvarovali chyb, dotkli se branky č. 18 a na vítězné Čechy ztratili 4,92 vteřin.

Na olympiádě v Tokiu se posádky C2 mix nepředstaví, ale o další cenné kovy můžou zabojovat na mistrovství světa ve vodním slalomu C2 mix 2020, které bude hostit německý Markkleerberg.

Celý program a kompletní výsledky najdete na www.canoeicf.com. Stream ICF najdete na YouTube.

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: