Sjíždění řek v komiksech 1

Sjíždění řek v komiksech 1

Dravé řeky plné peřejí a vodopádů, balvany a ostré skály uprostřed proudů, vyvrácené stromy v zátočinách i napříč přes hladiny toků, divoké pralesy nebo kamenité pouště okolo, ale hlavně neohrožení cestovatelé na člunech, vorech nebo jiných plavidlech v centru všeho dění. Takto většinou vykreslují komiksy, splouvání řek.

Vodácké komiksy – typické i avantgardní kresby či malby s bublinami, rozhodně nejsou určeny jen dětem nebo vodácké omladině. Světoví i naši autoři vytvářejí i díla pro drsné odrostlejší (mnohdy i nejvyšší umělecké kvality). Populárním komiksům a jejich kouzlu tak podléhají mladí i letití.

V tomto prvním povídání bude řeč o vodáckých komiksech pro nejmenší, z časopisů Sluníčko, Mateřídouška, Květy, Čtyřlístek a Ohníček. Hlavními hrdiny budou například Cour a Courek, kocour Vavřinec a jeho přátelé, ježek František, Martin a kocour Kolumbus, Fifinka, Pinďa, Bobík a Myšpulín, Polda a Olda, Ivo a Iva, Káťa a Škubánek, lovec Ani Muk, robot Miki, malý Vinnetou a Kid Lomihnát, Bivoj a Kazi, Sek a Zula, Mořsští vlci a sedm trpaslíků, pavouk Nephila, kouzelná Lucka nebo Barbánek…

P. S. Vodáckých komiksů je obrovské množství. Tento článek je malou ochutnávkou. Dobrou chuť.

V příběhu Kdo se směje naposled, si krtek nic nedělá z vody napumpované do nory. Nasedá do loďky a užívá si projížďku.

V příběhu Na oplátku splouvají Vavřinec s Mojmírem divokou řeku a hrozí jim, že se zřítí z vysokého vodopádu. Zachraňuje je dobrosrdečný bobr…

V sešitu č. 44, Vládci peřejí, se členové Čtyřlístku přihlašují do závodu kajakářů. Myšpulín vymýšlí originální „vlnožehličku“.

V sešitu č. 89, Zaváté stopy (z doby Divokého západu), Čtyřlístek dramaticky ztroskotává s kolesovým parníkem.

V sešitu č. 91, Mistři volantu, usedají Fifi, Pinďa, Bobík a Myšpulín do svého starého automobilu a přihlašují se do závodu. Jejich auto je obojživelné, což jim pomáhá při překonávání řeky.

Dlouhotrvající hustý déšť způsobuje v sešitu č. 113, Nezkrotná řeka, že se Čtyřlístek sice probouzí ve své chatě, ale ta plave uprosatřed rozvodněného veletoku. Bobík zachraňuje psa a tři zbývající členové Čtyřlístku zachraňují Bobíka. Chata přistává na neobvyklém místě – v koruně vysokého stromu.

V sešitu č. 127, Zelené peklo, cestují hlavní hrdinové ve člunu po řece v tropickém pralese a natáčejí dokumentární film. Pinďa krmí dravé piraně buřty, Fifinka odhání anakondu pánvičkou a Bobík prchá před kajmanem.

Zelení v obličejích, rozdvojení i chlupatí jsou členové Čtyřlístku v sešitu č. 140, Antianopheles. S pramičkou totiž zakotví na palouku, který je plný komárů a Myšpulín na sobě a kamarádech testuje doposud nevyzkoušené repelenty.

V sešitu č. 217, Růžová lavina, splouvají hlavní hrdinové řeku z cukrové vaty, což je důsledek jednoho z Myšpulínových nepodařených pokusů.

Po hladině podzemní řeky Punkvy se členové Čtyřlístku vydávají do neznáma, v sešitu č. 248 Zrádné jeskyně. Kličkují mezi krápníky, překvapují je přívaly vody, potkávají dvacet tisíc let starého medvěda i vesmírné blechy…

V příběhu Na řece, splouvají Olda s Poldou na kánoi jez a zažívají příhody se zákeřným rakem a protivným rybářem.

V příběhu č. 28 se Kid Lomihnát – kytarista, samouk, vydává na řeku, kde chce mít klid na hru a zpěv. Při slovech: „Já mám žízeň jako trám, udělám si z ní prám…“ se ale jeho loď překlápí do vodopádu a zmáčený Kid Lomihnát má co dělat, aby vylezl na břeh.

V příběhu č. 43 – Bouře nad jezerem, malý Vinnetou s kamarádkou Nelly vtipně využívají jednu ze dvou kánoí, jako deštník.

„Bivoj… coby vzducholapka“, si s Kazi nabere do člunu vodu. Bivoj pak suší své i přítelčiny šaty na vztyčeném pádle.

V sérii „Nečekaná překážka“, „V zajetí“ a „Cesta do neznáma“ a „Do vodních hlubin“, potkává Bivoj, při sjíždění říčky v hradním podzemí, psa Bohouše a proměňuje své plavidlo – necky, v ponorku.

V příběhu „Úlovek“, vyjíždí Bivoj s přítelkyní Kazi na romantickou projížďku lodí, opět zápasí s bidlem, padá do vody, ale tentokrát chytá alespoň velkého kapra pro svou milovanou.

Po hladině se projíždějí i na hřbetě hrocha Fráni. Ten chce ale za jízdu zaplatit a požaduje deset litrů mléka od krávy Filomény.

110. příběh: Lucka opět kouzlí a dámské boty – lodičky, proměňuje v kajaky – lodičky. Potíž nastává, když kamarádi jednu z lodí proděraví o kámen. Bude díra i na zpátky proměněné botě?

135. příběh: Lucka pluje s kamarádem a robotem Luciánem na táboře pro dříví, Lucián padá do vody a zpět se dostává tak, že zespodu prořezává dno lodi pilkou. Posádka se proto nedobrovolně koupe.

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: