Slalomová reprezentace na MS v Deep Creeku je kompletní

Slalomová reprezentace na MS v Deep Creeku je kompletní

O víkendu měli vodní slalomáři poslední možnost donominovat se na Mistrovství světa v americkém Deep Creeku. Nováčkem pro zbytek letošní závodní sezony je singlkanoista Michal Jáně, svá místa v reprezentaci obhájili Jan Mašek a deblkanoisté Tomáš Koplík s Jakubem Vrzáněm. Závodníci se poperou o medaile na nejprestižnějším závodě vodního slalomu v polovině září, předtím je čekají ještě dva závody světového poháru.

Na soustředění v Deep Creeku odlétá česká slalomová reprezentace v nejbližších dnech. Přitom ještě před několika málo hodinami nebylo vůbec jasné, které lodě se do týmu dodatečně probojují. Část nominačních bojů se odehrála už v květnu. Závodníci si tehdy mohli vyjet start na mistrovství Evropy a první tři závody světového poháru. Tam si účastí ve finále mohli zajistit reprezentaci i na zbytek sezony. O volná a nepotvrzená místa se jelo na Českém poháru v Českých Budějovicích minulý víkend.

Největší boj se odehrál v kategorii singlkanoistů, kde se jelo hned o dvě volná místa. Ve hře bylo mnoho zvučných jmen jako Stanislav Ježek, Jan Mašek, Tomáš Rak, Michal Jáně. Poslední jmenovaný se nakonec do týmu probojoval a nahradil tak mladého závodníka Lukáše Rohana, který byl členem české reprezentace naopak v první polovině sezony. Jan Mašek své místo v reprezentaci obhájil donominačním závodem a třetí závodník, který bude na MS reprezentovat Českou republiku je Vítězslav Gebas. Ten měl reprezentaci zajištěnou už finálovou účastí v předchozích světových závodech.

Reprezentační „tričko“, stejně jako na jarních nominacích, jen těsně uniklo singlkanoistovi Tomáši Rakovi. Naopak druhý závodník Dukly Michal Jáně boj tentokrát vyhrál. „Dohodli jsme se s Rákosem, že si za sobotu a neděli vystřídáme první a druhý místo, abychom si repre vyjeli oba. Včera nám to vyšlo, dneska už bohužel ne,“ řekl po závodě Jáně, který vyhrál oba závodní dny v Českých Budějovicích.

Největší změna v reprezentaci je právě v kategorii singlkanoistů, v ostatních kategoriích zůstalo složení stejné. Náhradníkem v kategorii kajakářů je Zdeněk Ornst, který by na mistrovství světa případně zastoupil nejúspěšnějšího českého kajakáře Vavřince Hradilka. Ten ještě úplně nevyléčil bolavá záda a jeho účast na mistrovství světa tak není jistá. Reprezentaci donominačním závodem potvrdili deblkanoisté Tomáš Koplík a Jakub Vrzáň.

Kanál v Českých Budějovicích je jedním z nejmladších v České republice. První slalomový závod se zde jel v roce 2012, kdy tu čeští slalomáři bojovali o účast na olympijských hrách. Ani po dvou letech si ale závodníci na netypické kamenné břehy a úzké koryto kanálu příliš nezvykli. „Co jsem se se všema bavil, tak to tady nikomu nesedí. Všem se tu jezdí blbě,“ komentoval slalomovou dráhu Jáně. „Ale najezdili jsme tady asi dvacet tréninků a to dost pomohlo,“ dodal závodník, kterému právě tento kanál zaručil účast na MS.

Kromě mistrovství světa, které se pojede v polovině září, čekají vodní slalomáře ještě dva závody světového poháru. První se jede ve španělském Seu De Urquel na začátku srpna, druhý o dva týdny později v německém Augsburgu. A jak to mají s účastí čeští závodníci? „Seu na devadesát procent vynechám, závodů jsem už letos odjel dost a tak se budu soustředit hlavně na mistrovství světa,“ prozradil svou taktiku Gebas. Jáně si naopak nechce nechat ujít možnost poměřit své síly se světovou špičkou. „Letos se mi ještě žádný mezinárodní závody nepovedly, takže i kdybych měl sedět čtyřicet hodin v autě, tak pojedu,“ řekl Jáně. „A my s Jířou taky pojedem oba zbylé svěťáky, máme velkou šanci se prosadit v celkovém pořadí série světového poháru,“ prozradil letošní vicemistr Evropy, Vít Přindiš.

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: