Slovinská Soča – vodáků ráj

Slovinská Soča – vodáků ráj

Nejkrásnější řeka Evropy. Tak nazývají vodáci modrozelenou krásku linoucí se 135 km od slovinských Julských Alp přes Itálii až k Jaderskému moři. Tok řeky Soča lze rozdělit na několik úseků podle rychlosti a síly proudu. Pokud jste vášnivým vodákem, poznejte řeku Soča o trochu blíže.

Trocha zeměpisu

Soča pramení v Julských Alpách pod slovinskou horou Jalovec. Izvir Soče je slovinsky pramen řeky Soči a ten vyvěrá v tyrkysové podzemní jezírko v nadmořské výšce 1 050 metrů n. m. Důležitou informací pro vodáky je míra vodnosti řeky, která je závislá na ročním období. Na jaře a na podzim je průtok vyšší než v létě a zimě – průměrný roční průtok vody činí 135 m³/s. Řeka se skládá z několika úseků, které můžeme rozdělit podle náročnosti sjezdu.

Bovec

Město Bovec je často navštěvovaným turistickým cílem plným outdoorových agentur, které nabízejí různorodé aktivity. Mezi nejoblíbenější vodní sporty v této oblasti patří kajaking a rafting. V období nižší vodnosti lze klidnou vodu skvěle využít k paddleboardingu.

Kobarid

Kobarid je dalším městem po proudu, kolem kterého se nachází velké množství kempů a historických památek. Řeka je tam peřejnatá a vybízí k divočejší jízdě,proto se úsek doporučuje zkušenějším kajakářům a raftařům. Nádherná okolní krajina je ideální na vysokohorské túry a výšlapy.

Srpenica

Srpenicou vede náročný vodácký úsek plný obtížných peřejí. Vyskytují se v něm také nebezpečné podemleté kameny. Pokud není na trase další překvapení v podobě spadlého stromu nebo zaklíněné větve, je sjezd díky průzračné vodě vcelku přehledný. Poslední peřeje už nejsou na sjezd tak náročné a konec trasy slavnostně oznamuje visutý most.

Okolí Soči je plné přírodních divů a nádherné krajiny. Na řece najdete dvě slalomové dráhy, nejvýše položený ski resort ve Slovinsku Kanin i vodopád Boka. Údolí řeky je výchozím bodem pro túru na nejvyšší vrchol Slovinska, kterým je hora Triglav chlubící se 2 864 metry n. m. Vybavení a vše potřebné obstaráte přímo na místě, ale připravte se na to, že i za samotný sjezd řeky se platí.

Pokud jste se rozhodli ušetřit si na nezapomenutelnou vodáckou dovolenou, zřiďte si běžný účet u Banky CREDITAS – založení a vedení účtu je zdarma. Bez zbytečných poplatků se hned pádluje radostněji – tak brzy na řece Soča ahój.

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: