SP ve vodním slalomu v Tacenu přinesl bronz Jiřího Prskavce, Přindiš čtvrtý a Vojtová pátá

Letošní třetí Světový pohár ve vodním slalomu ve slovinském Tacenu v sobotu (29. 6.) přinesl páté místo kajakářky Veroniky Vojtové a v neděli vyvrcholil (30. 6.) bronzovou medailí Jiřího Prskavce a čtvrtým místem Víta Přindiše v kategorii K1 mužů.

Singlkanoista Lukáš Rohan naplnil očekávání a potvrdil dobrou formu třetím místem v kvalifikaci, když ztratil jenom 1,77 s za vítězem Watkinsem.

Hodně z těch nejlepších závodníků teď tady není, jinak by ty výsledky byly asi jiné. Ale to nic nemění na tom, že jsem s tou jízdou spokojený. Před úvodním skokem se vždycky bojím, když se na to podíváte, jak je to velké… Naštěstí jsme tady měli pár tréninků a trochu jsme se to naučili,“ řekl Rohan.

Ve druhé jízdě si postup vybojoval i Tomáš Rak. Chyba v závěru a dva doteky stály v opravní jízdě postup mladého závodníka Matyáše Lhotu.

Na kajaku se skvěle představily Kateřina Kudějová a Veronika Vojtová, které postoupily z 6. a 7. pozice. Opravná jízda se nepodařila Barboře Valíkové.

Naše dvě startující singlkanoistky postoupily do semifinále hned v první jízdě. Kateřina Havlíčková jako 13. a Jana Matulková ze 17. místa.

Lukáš Rohan / F: Martin Hladík, kanoe.cz

Kvalifikace z 15. respektive 18. místa neutekla ani kajakářům Vítu Přindišovi a Jiřímu Prskavcovi. Do oprav musel Vavřinec Hradilek, a nakonec také postoupil do nedělního semifinále. Nejrychlejší byl v pátek Brit Joseph Clarke.

Sobota (29. 6.) přinesla páté místo kajakářky Veroniky Vojtové, která se do finále podívala již podruhé ze tří podniků letošního seriálu. Singlkanoistům semifinále nevyšlo podle představ. Následovat bude závodní pauza a trénink.

Veronika Vojtová se stala jedinou českou finalistkou v kategorii K1 ženy. Po čisté jízdě na nevyzpytatelné trati nakonec zapsala cenné páté místo, stejně, jako i v semifinále, a v celkovém hodnocení obsazuje v půlce seriálu výborné třetí místo. Vítězství pro italskou závodnici Hornovou, která byla jen o 0,95 setin rychlejší.

Jsem happy, jak dva grepy,“ smála se svěřenkyně Pavla Kubričana v cíli. „Jelo se mi dobře. Samozřejmě, že tady hodně záleží na vodě a v druhé polovině mi to úplně nejelo a ztrácela jsem tam. Na druhou stranu, jsem s tou jízdou spokojená. Je to Tacen a páté místo je super. Teď nás čeká pořádný trénink a uvidíme, jestli nevynechám 4. Světový pohár v Lipsku, ale už teď se těším na finále poháru doma v Praze se skvělými diváky,“ dodala Vojtová, letos již dvojnásobná finalistka na Světovém poháru.

Kajakářka Veronika Vojtová / F: Martin Hladík, kanoe.cz

Singlkanoista Lukáš Rohan ztratil 8,33 vteřiny za vítězem semifinále, což znamenalo konečné 13. místo. Tomáš Rak se s 50bodovou penalizací posunul až na 27. místo. Ve finále jel nejrychleji překvapivě italský závodník Colazingari.

Hned na začátku jsem se snažil nepodjet druhou bránu, až jsem ji nadjel. Tu v Tacenu je čas neúprosný, a i když pocit nebyl až tak strašný, tak ten čas v cíli byl, jaký byl. Teď si musím trochu odfrknout, protože zatím mi ta část sezóny po nominaci nevychází úplně, jak jsem chtěl, takže jsem z toho dost naštvaný. Pak se pustím znovu do tréninku a budu věřit, že druhá část sezóny bude úplně jiná a budu jezdit tak, jak jsem jezdil na začátku,“ okomentoval Rohan.

Ta pirueta v úvodu… Nevím úplně, co bych k tomu řekl. Docela mně to štve, protože zbytek trati jsem sjel už docela slušně. Ono se vám samozřejmě nejede úplně dobře, když víte, že už mezi jedničkou a dvojkou je prakticky konec. Ta ztráta tam byla obrovská a ten skok je hodně náročný, musí se to tam trefit. Mně to odstrčilo trošičku doleva. Ale zatočila se mi tam loď a to je, jako když se vám splaší kůň. Taky tam s tím už moc nenaděláte. Hlavní cíl je mistrovství světa, teď strávíme ve Španělsku pár týdnů, tak se chceme dobře připravit,“ řekl Rak po semifinále.

Na kajaku se v semifinále ještě představila Kateřina Kudějová, které jízda s dotekem branky nevyšla a skončila 21.

Singlkanoista Tomáš Rak / F: Martin Hladík, kanoe.cz

Světový pohár ve vodním slalomu ve slovinském Tacenu vyvrcholil v neděli (30. 6.) bronzovou medailí Jiřího Prskavce a čtvrtým místem Víta Přindiše v kategorii K1 mužů.

Finále se v Tacenu skvěle povedlo italskému kajakáři Giovanni De Gennaro s časem 83,10 s. Domácí závodník Peter Kauzer i po chybě v úvodu tratě stále dokázal atakovat přední pozice a chybělo mu jen pět setin, za které odnáší stříbro. Bronz pak i se dvěma vteřinami za dotek branky číslo 17 pro Jiřího Prskavce, který jel o 1,87 s pomaleji než vítěz. Vít Přindiš nakonec na čtvrtém místě.

Jiří Prskavec byl s umístěním spokojený. „Jsem moc spokojený, protože, jak to všichni vědí, tady v Tacenu to ne vždycky vychází. Já si myslím, že jsem tu vodu měl výrazně horší než v semifinále, ale celkem všechno se mi povedlo udělat tak, aby to bylo ještě dost rychlé. Na některých místech, kde voda tolik nerozhodovala, tak se mi to podařilo dohnat a za třetí místo jsem moc šťastný. Myslím, že dnes to je maximum, co jsem mohl předvést. Nám tímhle závodem skončila první půlka a budu asi 10 dní s rodinou a pak se vrhnu do tvrdé dřiny a přípravy k finále sezóny a mistrovství světa,“ řekl Prskavec.

Kajakář Jiří Prskavec / F: Martin Hladík, kanoe.cz

Vít Přindiš byl i za bramborové umístění rád „Čtvrté místo je asi lepší, než jsem si za tu jízdu zasloužil. Zase jsem se nevyvaroval toho doteku. Ale i tak mi to tam moc neklouzalo, trošku jsem se s tím víc pral než v první jízdě a tak to tady v Tacenu někdy je. Každopádně myslím, že to byly dobré výkony a čtvrté místo bylo skvělý. Uvidíme, co zbytek sezóny,“ řekl Přindiš.

Třetí z kajakářů, Vavřinec Hradilek, zůstal mimo finále na 31. místě s jedním dotekem branky. „Začal jsem dobře a v pětce jsem měl namyšleno, že pojedu podle toho, jak půjde voda, protože se tam hrozně mění. Chtěl jsem jít tou rychlejší variantou, kde se mi to před bránou ale zabalilo, nestihl jsem zareagovat a musel jsem se vrátit. Chybělo štěstí, ale jde to za mnou. Jsou to moje chyby a musím na tom zapracovat. Dát se dohromady a nedělat takové chyby. Teď si dám nějaké dva týdny aktivního odpočinku od slalomu a pak nám zbývá ještě nějakých devět týdnů na přípravu na mistrovství světa, což je dost a těším se na to,“ dodal Hradilek.

V semifinále zapsala singlkanoistka Kateřina Havlíčková nakonec 12. místo. Ale čas 131,91 byl za nejlepšími hodně vzdálen. Vítězka Jessica Foxová zajela i s jedním dotekem branky ve finále 103,06 s.

Kajakář Vít Přindiš / F: Martin Hladík, kanoe.cz

Bylo to hodně náročné, mám toho plný brejle. Dolů jsem už vůbec nemohla. Ta trať byla fakt hodně těžká a ještě jsem si tam dala trochu pádlování navíc, takže mně to hodně unavilo. Chtěla jsem nahoře jet co nejvíc doprava, ale rozbila jsem špičku, pak jsem šťouchla poslední bránu, takže start i cíl nebyl úplně dobrý,“ okomentovala Havlíčková.

Jana Matulková ve své letošní premiéře na SP o místo níž na 13. pozici také s jedním dotekem. „Nezvládla jsem moc ten skok a tam jsem ztratila fakt hodně. Pak jsem se do toho nějak vrátila a od sedmičky můžu být s jízdou myslím spokojená. Bylo to fakt náročné,“ řekla Matulková po semifinále.