Střední Hron a okolí – skvělá dovolená na vodě i kolem ní

Střední Hron a okolí – skvělá dovolená na vodě i kolem ní

Slovenská řeka Hron je známým pojmem mezi slovenskými, ale i mezi českými vodáky. Tento druhý nejdelší tok Slovenska pramení na Východním úpatí Nízkých Tater a na délce necelých 300 kilometrů nabízí pestrou škálu úseků pro vodáky různých kategorií a dovedností, ale taky mnoho nevodáckých zajímavostí.

Horní tok Hronu nabízí divočejší vodu o obtížnosti až WW II, která s postupem řeky do nížin u Dunaje (do kterého se Hron vlévá) téměř plynule klesá až k ZWC. Mnoho pramenů uvádí, že Hron díky krásné okolní krajině a čisté vodě patří mezi nejkrásnější řeky nejen v měřítku Slovenska, ale i v měřítku střední Evropy.

My se podíváme na dvoudenní úsek řeky v okolí měst Žiar nad Hronom a Žarnovica, který bývá ve vodáckých kilometrážích označován jako součást středního Hronu. Právě tato část řeky je velmi vhodná pro letní splutí a rovněž pro vodáky, jejichž umění zatím nedosáhlo takové úrovně, aby se mohli vydat na horní části řeky. I tak se ale na středním Hronu nejedná o žádnou plavbu po klidné hladině. Obtížnost je zde stále až WW I, což značí dostatek svižného proudu a zábavy.

A nemůžeme opomenout ani bohatou nabídku vyžití v okolí řeky, kterou by byl hřích alespoň z části nevyužít.

Hron oplývá čistou vodou a krásnou okolní přírodou. Region GRON.
Hron oplývá čistou vodou a krásnou okolní přírodou. Region GRON.

Dva dny a přes 40 kilometrů na vodě

Za začátek našeho dvoudenního splutí volíme kemp Šášovské Podhradie, který leží na okraji stejnojmenné městské části Žiaru nad Hronom. Jak už název napovídá, jedná se o kemp v podhradí rozlehlé zříceniny hradu Šášova. Z kempu se k němu dostanete asi půlhodinovou vycházkou a návštěva rozhodně stojí za zvážení. Protáhnout nohy před sezením v lodi není nikdy na škodu.

Potom už hurá pádlovat. Během chvíle na vodě podjedete hned dvakrát most dálnice R1 a potom už míjíte město Žiar nad Hronom, které se rozkládá na obou březích řeky, ale obě části města jsou od ní poměrně daleko. Rozhodně se nejedná o žádnou městskou plavbu. Řeka v této části pěkně teče a každou chvíli je potřeba zbystřit před nějakou peřejkou nebo vybrat správnou cestu kolem ostrova čnícího ze dna řeky. V Žiaru nad Hronom je také vodočet, podle kterého lze určit aktuální vodní stav.

Za Žiarem si řeka udržuje peřejnatý charakter, je bez jezů a teče pěknou přírodou. Sice se sem tam přiblíží k dálnici nebo ji dokonce podteče, ale vždy se zase rychle vzdálí mezi stromy, takže o přítomnosti dopravní tepny ani nebudete vědět.

Plavba po Hronu je vhodná i pro rodiny s dětmi. Region GRON.
Plavba po Hronu je vhodná i pro rodiny s dětmi. Region GRON.

Pro občerstvení během plavby je možné využít zastávku Lodenica u obce Hliník nad Hronom a potom pokračovat v plavbě okolo obce Dolní Ždaňa dál. Právě tato obec je jednou z krátkých připomínek civilizace. Potom se Hron opět odvrací a mizí mezi stromy, kde zůstane až do ukončení plavby v místě zvaném Revištské Podzámčie, v kempu Drevenica Revište, který patří k nejlépe vybaveným na celém Hronu. Pokud byste nechtěli spát ve stanu, tak si tu můžete zaplatit pohodlný apartmán a samozřejmě se tu skvěle najíte.

Celý dnešní den čítal okolo 20 km na vodě bez jediného jezu. Obvyklá rychlost plavby je díky pomoci proudu a absenci jezů okolo 5 km/h, takže by s jeho zdoláním v rámci jednoho dne neměly mít problém i méně zkušené posádky.

Z kempu je možné vyrazit na výlet ke zřícenině hradu Revište nebo využít zdejší bohaté nabídky nevodáckého vyžití.

Hrad Revište je snadným cílem pro vodáky. Od řeky je to k němu jen kousek. Region GRON.
Hrad Revište je snadným cílem pro vodáky. Od řeky je to k němu jen kousek. Region GRON.

První den plavby jsem se pohybovali spíše v nížině, ale to se další den změní. Hron se dostane mezi hory, z nichž nejvyšší dosahují až k 900 metrům. Abychom dodrželi přibližně stejný počet denních kilometrů, tak je možné plavbu zakončit v kempu na levém břehu v obci Břehy. Zde bývá každoročně Hron zamykán a odemykán vodníkem Čochtanem a letitou tradici tu má i srpnová plavba kuriozních plavidel.

Ovšem zpět na řeku. Absolvovat dnešní etapu znamená upádlovat okolo 20 kilometrů po vodě, která už není tak čiperná, ale na občasné peřeje a nějaký ten zákeřně umístěný balvan dojde i tady. Opět platí, že celá plavba je bez jediného jezu, což je v dnešní době už poměrně unikátní jev.

Komu by dvoudenní plavba nestačila, ten může pokračovat v dalším pádlování skrz tzv. Slovenskou bránu. Na tomto místě se úzké údolí Hronu prořezává skrz sopečná pohoří do širokých, teplých a úrodných nížin. V minulosti bylo toto strategické místo mezi Tekovskou Breznicou a městem Tlmače silně chráněné, protože tudy vedla jediná cesta Pohroním na území s bohatými ložisky rud. Od Tlmač se dá pokračovat dalších skoro 70 kilometrů až do Dunaje, ale tady už je třeba počítat spíš s klidnou vodou a překážkami v podobě vodních děl.

Okolo řeky je co vidět i co dělat

Mnohem lepší volba než 100 kilometrů „voleje“ zajisté bude nechat vzpomínky na dva krásné dny na Hronu pořádně uležet a nasát ještě atmosféru okolí, aby byl zážitek co možná nejkomplexnější.

Kromě dvou hradů v nejbližším okolí řeky, které jsem už navštivili, totiž okolí měst Žiar nad Hronom a Žarnovica nabízí velkou škálu dalších možností pro aktivity, poznávání a relaxaci.

pěších túrách v této oblasti bychom toho mohli napsat stohy, protože se nacházíme na pomezí pohoří Vtáčnik, Štiavnické vrchy a Pohronský Inovec. Zdejší hustá síť turistických a naučných stezek různé obtížnosti nabízí krásné výhledy a bohatou historii bez zástupů turistů.

Bikepark Drozdovo nabízí traily a dopravu lanovkou. Region GRON.
Bikepark Drozdovo nabízí traily a dopravu lanovkou. Region GRON.

Na své si v této oblasti přijdou i cyklisté, kteří mohou využít síť cyklostezek Klakovská dolina a cyklotrasy Nová Baňa. Zkušenější mohou navštívit unikátní bikepark Drozdovo s mnoha traily, na které se dá pohodlně dostat pomocí lyžařských lanovek. K dispozici je také občerstvení v penzionu Drozdovo.

Samozřejmostí je také plejáda nabídek z kategorie „městská turistika“, kde bychom mohli zmínit třeba hvězdárnu a planetárium nebo městský park Štefana Moysesa v Žiaru nad Hronom, možnost vyzkoušet si hrnčířské řemeslo v obci Brehy, navštívit nejstarší benediktinský klášter na Slovensku v obci Hronský Beňadik a tak by se dalo pokračovat dlouhým seznamem.

Pro relaxaci po tak nabitém programu nebude lepší volba než navštívit lázně ve Sklených Tepliciach s unikátním přírodně vytvořeným jeskynním komplexem s přírodní termální vodou nazvaným „Parenica“.

Tak schválně, myslíte si, že týden dovolené bude na poznání středního Hronu a okolí stačit?

Logo Región GRON

Další informace a tipy na výlety v regionu Gron najdete na www.regiongron.sk, na Facebooku Región GRON a Instagramu @regiongron.

Logo Slovakia Travel

Marketingová aktivita je realizovaná s finančnou podporou Ministerstva dopravy a výstavby SR.

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: