Střední Opava – fotoreportáž

Střední Opava – fotoreportáž

Tato řeka vzniká soutokem tří potoků Videlského, Sokolího a Česnekového v Hrubém Jeseníku severovýchodně od Pradědu u osady Vidly. Je napájena Bílým potokem a stéká se s Černou Opavou ve Vrbně pod Pradědem. Plocha jejího povodí je 70 km².

Sjížděný úsek z osady Vidly k poldru nad Vrbnem je dlouhý 10,3 kilometrů. Koryto je tu úzké s četnými prahy. Od soutoku s Bílým potokem je koryto řeky necitelně probagrované těžkými stroji a regulované až do poldru nad Vrbnem.

Celý tok má spád asi 22% a jeho obtížnost je klasifikována jako WW III+ po soutok Bílého potoka, pak se obtížnost sníží na WW II+. Doba sjetí je 1 – 1,5 hodiny. Nástupní i výstupní místo je dobře dostupné, stejně jako celý úsek řeky podél něhož vede silnice.

Informace o řece jsou převzaté od Boba z Outdoor klubu s jeho svolením (http://outdoor-klub.bloger.cz/Reky-a-potoky/Stredni-Opava).

P: Bob (červený kajak), Veronika (žlutý kajak), Marek (žlutý kajak, modrá bunda).

Průvodce Střední Opavy bude uvedený v některém z příštích čísel magazínu Hydro.

F: Marek Palisa 

Zkušenosti čtenářů

Bubák

Dík za pěkné info!! Dá se někde zjistit na vodočtu sjízdnost, nebo aspoň odhadnout třeba podle stavu v Krnově?

Marek Palisa

Stav se dá odhadnou podle vodočtu sjízdnosti ve Vrbně pod Pradědem. Obecně lze říci pokud má je Opava sjízdná z Vrbna a má Opavas nadstav to znamená :horní(z Vrbna) limit 85 cm tak při min. 100 cm ve Vrbně to je sjízdné. Nevadí ani první a druhý povodňový stupeň. Pozor ! v korytě je asi 8 padlých stromů. A min. 3x se musí přenášet. Podrobnější popis hydromagazín dodá později. Psal jsem i deteilnější popis. Každopádně potok je krásná ww III taková perla Sev. Moravy.

Honza

A to nejdůležitější, ten starý 2-metrový německý splav, pod kterým se za velké vody dělá pěkně hnusný válec, tam vyfocen není. Za malé vody se dá bez problému skočit. Ale je dobré vždy prohlédnout. Pěkné jsou i karfiólky na začátku v lese. Střední Opava je z Opav asi nejhezčí a taky nejčastěji splavná. Obtížnost bych dal max. do WW3. Dá se sjet i na pálavě nebo barace, ale pozor na padlé stromy. Pro další z Opav, Černou, platí většinou, že když je sjízdná Střední, je sjízdná i Černá, navíc Černá má vlastní online vodočet. Jezdí se většinou od hájenky z Drakova, obtížnost je WW2 a je proslulá svou krásnou rašelinově hnědou barvou. Poslední z Opav, Bílá, teče přímo z Pradědu a odtává nejpozději, teče tedy nejméně často, spíš vyjímečně a musíte si pečlivě její sjízdnost (parkrát do roka) pohlídat. Bohužel není žádný online vodočet. Obtížnost je WW3 a pěkný je úsek těsně nad Karlovou Studánkou, kde projíždíte okolo umělého vodopádu. V Karlově Studánce je několik pěkných půlmetrových splávků, jezdí se to buď až do Vrbna nebo podle chuti jen do Ludvíkova.

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: