SUP Chiemsee Insel Marathon – SUP Alps Trophy 2016

SUP Chiemsee Insel Marathon – SUP Alps Trophy 2016

V sobotu 24. září se konalo finále série SUP Alps Trophy na německém jezeře Chiemsee a skupina českých padleboardistů vyrazila porovnat  své síly na mezinárodní úrovni. Závodu dlouhého 12,5 km se zúčastnilo celkem 75 mužů a 13 žen.

Za BUDE SPORT, Budějovický paddleboardový klub, vyrazila šestice závodníků ve složení Tomáš Vaněček, Dan Motz, Jaroslav Sukup, Lukáš Zahradník, Iva Dundová a Dana Halešová. Za Paddleboardshop.cz pak Patrik Hrdina.

Prohlédněte si všechny fotografie k článku…

Nejprve startovaly ženy

Startovalo se rozběhem z pláže, kdy se pořadatelé rozhodli vypustit nejdřívě ženy a 5 minut poté odstartovali muži. Start je na těchto závodech velmi důležitý, startuje se tělo na tělo a je důležíté dostat se rychle do čela, kde se formuje ,,vláček“ nejrychlejších jezdců. Tempo špičky po startu je opravdu zběsilé, jak se mohli členové české výpravy sami na vlastní kůži přesvědčit.

Českému jezdci Tomášovi Vaněčkovi se podařilo zachytit se na 9. místě v prvním vláčku. Avšak zhruba po pěti minutách závodu se 6. vagonek odpojil a závodník začal ztrácet. ,,Okamžitě jsem vybočil z řady a začal stíhat pětici vpředu, což se mi již nepodařilo.  Z čelní skupiny po chvíli odpadl Hannes Aigner, který se zařadil za mě a po chvíli se k nám přidal zezadu ještě slovinec Marko Milenkovič, který se ujal tempa naší trojice. V této sestavě jsme absolvovali cca polovinu závodu.“

SUP Chiemsee Insel Marathon – SUP Alps Trophy 2016

Tomáš Vaněček vybojoval 5. místo

„Za ostrovem foukal vítr proti, takže jsme se drželi pohromadě, sterotyp občas narušil průjezd velkého parníku, jehož vlny byly vždy velikým zpestřením závodu. Při nájezdu do downwindové fáze závodu z naší skupiny odpadl Němec. Se Slovincem jsme bojovali až 1 km před cíl, kde se mi podařilo dobře chytit pár vln a definitivně jsem se osamostatnil na 5. místě. Opět se ukázalo, že pokud by se mi podařilo chytit se po startu do vedoucí skupinky byla šance i na lepší umístění. Alespoň vím na co se přes zimu zaměřit! Celkové 3. místo v SUP ALPS TROPHY považuji za dobrý výsledek“, říká Tomáš Vaněček.

SUP Chiemsee Insel Marathon – SUP Alps Trophy 2016

Nejen muži, ale i ženy předvedly, jak má takový start vypadat. Čela závodu se suverénně ujala trojice Laura Bartl, teprve 15ti letá rakouská závodnice, Noelani Sach a Američanka Carol Scheunemann. Česká závodnice Iva Dundová se přes nevydařený start probojovala do druhého vláčku.

,,Holky se vzdalovaly neskutečným tempem, věděla jsem, že je sama nedojedu, tak jsem se držela ve skupince, připravená bojovat o 4. místo. Po několika kilometrech se vedle nás ukázala rakouská závodnice Sigrid Baumgartner, která nás začala předjíždět.  Přišlo mi, že jedeme pomalu a nechtěla jsem ji nechat odjet, tak jsem se ujala vedení ve vláčku a napojila se na Sigrid. Po pár metrech jsme už o 4. místo bojovaly jen spolu. Vláček se za mnou odpojil.  V downwindové části však Sigrid ukázala, že je zkušená závodnice, mezitím co já bojovala s jízdou ve vlnách, a tak jsem si dojela pro 5. místo.“

SUP Chiemsee Insel Marathon – SUP Alps Trophy 2016

S problémy se potýkal i Patrik Hrdina, který si již od startu křížill cestu s německým závodníkem a podařilo se mu svou pozici ve vláčku vydobít až po několika kilometrech přetlačování a snažení závodníka setřást. I přesto vybojoval krásné 7. místo a mezi závodníky nad 45 let se umístil na 1. místě.

Výborný výsledek zajela Dana Halešová, která na nafukovacím plováku 12´6´´, který nemůže konkurovat pevným prknům dojela pouze minutu za slovenskou závodnicí Marcelou Ivankovou.

SUP Chiemsee Insel Marathon – SUP Alps Trophy 2016

„Úroveň závodu je podle mě celkem vysoká a podle výsledků je vidět, že jsme schopni této špičce konkurovat. Co potřebujeme, je posbírat cenné zkušenosti na větších závodech, to nám stále chybí. Myslím, že příští rok o českých závodnících ještě uslyšíme.“

Výsledky muži:

1. Peter Bartl (AUT) 1:15:45 (JP)
2. Normen Weber (GER) 1:16:15 (-)
3. Nico Schenk (SUI) 1:17:04 (-)
5. Tomáš Albey Vaněček (CZE) 1:18:56 (Starboard)
7. Patrik Hrdina (1. nad 45 let) (CZE) 1:20:47 (Starboard)
27. Jaroslav Soukup (CZE)1:25:25 (Fanatic)
53. Dan Motz (CZE) 1:37:20) (Tambo-SUP inflatable)
63. Lukáš Zahradník (CZE) 1:45:56 (Starboard inflatable)

Výsledky ženy:

1. Laura Bartl (AUT) 1:27:42
2. Noelani Sach (GER) 1:29:36
3. Carol Scheunemann (USA) 1:31:28
5. Iva Dundová (CZE) 1:34:27
8. Marcela Ivanková 1:40:21 (SVK) Jimmy Lewis
9. Dana Halešová (2. místo kat. nad 55 let) (CZE) 1:41:15  Starboard Inflatable 12´6´´

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: