Světový pohár v Tacenu – Kudějová pátá, Prskavec bere druhé místo

Světový pohár v Tacenu – Kudějová pátá, Prskavec bere druhé místo

Světový pohár ICF ve vodním slalomu odstartoval pátečními kvalifikacemi v Tacenu (31. 8. – 2. 9.). V deštivém počasí se nejlépe vedlo kajakáři Jiřímu Prskavcovi, který předvedl druhou nejrychlejší jízdu. Sobota byla pro české barvy nakonec bez medaile. Do finále v kategorii kajakářek se dokázala probojovat jen bývalá mistryně světa Kateřina Kudějová, která nakonec skončila pátá.

Prohlédněte si všechny fotografie k článku…

Páteční kvalifikace tradičně odstartoval závod singlkanoistů, kde si semifinále hned první jízdou pojistil ze sedmnáctého místa Lukáš Rohan. Po druhých opravných jízdách ho doplnil i Tomáš Rak a Michal Jáně. Slovák Alexnder Slafkovský potvrdil skvělou formu nejrychlejší jízdou.

Amálie Hilgertová si zabezpečila postup čistou jízdou z osmého místa. „Jelo se mi krásně. Já beru tyto poslední dva svěťáky jako takovou odměnu. Potřebovala bych určitě ještě zrychlit, ale snad jsem si to nechala na semifinále a finále,“ popsala Hilgertová, která by ještě chtěla trochu zesílit.

Za Hilgertovou si z 10. a 11. místa dojely pro postup Veronika Vojtová a Kateřina Kudějová. Eva Říhová si sjela zajímavý double a kvalifikovala se v obou disciplínách, na kajaku i na kánoi. Na čelo závodu K1 žen se dostala Ricarda Funková z Německa.

Singlkanoistkám kralovala opět Jessica Foxová. V semifinále uvidíme ale i české barvy díky Janě Matulkové a Evě Říhové, které v kvalifikaci dojeli na 12. a 16. místě. Tereza Fišerová doplnila kompletní sestavu v opravné jízdě.

Mezi kajakáři se na nevyzpytatelné trati dobře uvedl Jiří Prskavec s druhým místem. Postoupil i desátý Vít Přindiš a z 28. místa se do semifinále vtěsnal i Ondřej Tunka. Luboš Hilgert musel do opravných jízd, kde také doplnil kompletní čtveřici.

S jízdou jsem spokojený, projel jsem první dvě branky a říkal jsem si, že to asi není úplně ono, ale z doslechu jsem slyšel, že to bylo úplně v pohodě. Celou trať jsem prolítl tak, jak jsem chtěl a celkem všechno mi vycházelo. Samozřejmě, že tady v Tacenu ta voda někdy úplně nevyjde. V cílové rovince jsem naskočil válec přesně tak, jak jsem chtěl, ale akorát jsem to trochu blbě odhadl a chytil jsem tam střed válce, který se měl objíždět a skoro mě převrátil. Takže cestou do cíle jsem tam nechal zbytek toho času. Ale jinak mi to vyšlo krásně, a kdybych takto jel semifinále a finále, tak jsem úplně spokojený…,“ popsal v cíli Jiří Prskavec, jehož skalp si připsal jen domácí závodník Zan Jakse.

Jiří Prskavec / F: Martin Hladík
Jiří Prskavec / F: Martin Hladík

Sobota – Jediná finalistka Kateřina Kudějová pátá

Kompletní sestava kajakářek i singlkanoistů bojovala o finálovou desítku za uproseného počasí ve slovinském Tacenu i v sobotu. Nejlepší výsledek nakonec předvedla svěřenkyně Jiřího Prskavce staršího Kateřina Kudějová, která předvedla solidní jízdu, ale v těžké konkurenci stačila jen na 5. místo. O vítězství se poprala Rakušanka Kuhnleová a za ní Australanka Foxová.

Nebylo to úplně bez chyb, ale na Tacen to bylo docela dobré. Trošku mě mrzí hned na začátku ta druhá protivoda, protože se mi to teď stalo už podruhé, ale bylo to určitě mnohem lepší, než ta první jízda. Byla mi docela zima před jízdou a chtěla jsem jít na poslední chvíli, abych se nemusela moc dlouho rozjíždět, ale nakonec jsem se dobře vypádlovala a déšť mi při jízdě nevadí. Trať mi nepřišla až tak těžká. Ale hrozně se mění voda a nevíme nikdy, co se stane, což je podle mne hodně těžší, než jak jsou postavené ty brány,“ řekla v dešti Kudějová.

Amálie Hilgertová byla v Tacenu 17., Veronika Vojtová 22. a Eva Říhová na 26. místě.

Mezi singlkanoisty jsme ve Slovinsku nakonec finálové zastoupení neměli, ale Michal Jáně byl s 11. místem přesto docela spokojený.

Abych pravdu řekl, tak ani nejsem moc naštvaný, že to nevyšlo. Je to ve mně takové rozporuplné. V jízdě byly nějaké chyby a dal jsem úplně zbytečný šťouch, který mě vlastně vysunul mimo finále. Ale vzhledem k tomu, jak byla ta trať těžká a nepříjemná, tak jsem docela rád, jak jsem se s některými pasážemi popasoval. Jedenácté místo je nakonec docela dobré,“ zhodnotil Michal Jáně.

Titul ze Světového poháru si domů veze Němec Sideris Tasiadis. Lukáš Rohan a Tomáš Rak si zapisují 22. respektive 23. místo.

Kateřina Kudějová / F: Martin Hladík
Kateřina Kudějová / F: Martin Hladík

Neděle – Nedělní program SP zrušen, Prskavec bere druhé místo z kvalifikace

Nedělní program 4. světového poháru vodních slalomářů ve slovinském Tacenu byl zrušen. Kajakářům a singlkanoistkám platí výsledky z kvalifikačních jízd. Prskavec tak obsadil 2. místo, což ho posunulo do celkového vedení série Světového poháru.

První zářijový víkend začala druhá polovina sezóny vodních slalomářů. Bohužel kvůli změně počasí a velké vodě bylo nedělní semifinále a finále kajakářů a singlkanoistek zrušeno. Dle pravidel ICF (Mezinárodní kanoistické federace) tak platí výsledky z páteční kvalifikace. Prskavec si připisuje 2. místo a posunul se do čela celkového pořadí závodů světového poháru.

Výsledek je sice moc pěkný, ale myslím, že se všichni shodneme na tom, že to tu úroveň nemá. Je to stejné, jako by se ten závod nejel,“ komentuje zrušení závodu Prskavec a dodává: „Beru to jako obrovskou chybu pořadatelů. Od středy jsme měli zprávy, že tato situace může nastat a kdyby na tom trošku víc zapracovali, tak jsme to v pohodě mohli odjet během dneška.“

Šéftrenér reprezentace Jiří Pultera takovou situaci ze Světových pohárů nepamatuje. „Připomnělo mi to trochu rok 2010, kde musel být závod v Bratislavě kvůli povodním zrušen. Tehdy ale neplatili ještě současné pravidla ICF a žádné výsledky se tedy nezapočítávaly. Závodníky určitě mrzí, že přijdou o minimálně jednu jízdu, ale zas tak velká komplikace to pro nás není. Teď řešíme spíš logistiku a přesuny do dalšího dějiště SP v Seu, nové letenky apod.,“ popsal Pultera.

Celý český tým vodních slalomářů již v pondělí ráno přesunul do španělského Seu d’Urgell, kde se o víkendu 7. – 8. září pojede poslední závod Světového poháru. Ten je ohodnocen dvojnásobným počtem bodů. Prskavec bude bojovat o to, aby si první příčku udržel.

Výsledky: www.canoeicf.com/canoe-slalom-world-cup/tacen-2018/rankingsresults

Galerie – Martin Hladík: www.zonerama.com/Kanoe/267150

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: