Trénování rychlostní kanoistiky v Asii

Trénování rychlostní kanoistiky v Asii

Loni na jaře jsem nabyl pocitu, že musím ještě někam pracovně vycestovat. Těsně před začátkem léta jsem dostal příležitost trénovat národní Taiwanský tým a bez váhání jsem nabídku přijal. Začátkem léta roku 2012 po složitém a rychlém opuštění práce, rodiny, bytu, hypotéky, mých kajaků a psa jsem odletěl do Taipei a odtud do malého zapadlého městečka jménem Taitung na východním pobřeží.

Při podávání žádosti jsem si byl trochu nejistý, protože moje jazyková vybavenost čínštinou byla nulová a tak jsem si ještě v Čechách koupil slovníček a zapáleně jsem začal studovat. Až na místě jsem pochopil, že když se naučím slovíčka ze slovníčku, tak mi to je stejně k ničemu. Snažil jsem se používat naučené obraty , ale místní lidé se poté začali chovat prapodivně. Postupně mi docházelo, že cestou přes slovníček to nepůjde. Usvědčovali mě v tom mnohé příklady. Například po mé urputné snaze si objednat čínsky jídlo mě přece nemůžou posílat do hotelu, ptát se jestli jsem skutečně v jednu hodinu odpoledne unavený a kreslit mi postel. S nástrahami jsem však počítal.

Na konci letního kempu jsem mohl spokojeně konstatovat, že zvolená strategie, tj. dobrý tréninkový plán a přátelský přístup pomohl všem kanoistům se neuvěřitelně zlepšit a mě současně otevřel bránu mezi místní kanoistickou komunitu (nijak se neliší od české) a k další vzájemné spolupráci. Místní úroveň vodních sportů není na nijak vyspělé úrovni, ale díky tomu umožňuje místním vodákům si tento sport více užívat. Již od začátku jsou místní vodáci všeobecně rozvíjeni a nedostávají se ihned ke specializaci. Specializaci si vybírají až po skončení střední školy. Takže od mládí dělají vše – rychlost, slalom, divokou vodu a kanoe-polo. Někdy je vtipné, že člověk co jezdí C1 slalom vyhraje kvalifikaci na Asijské hry na K1 rychlost.

Zkušenosti čtenářů

Honza Cihla

Na Taiwanu jsme cestovali 14 dnů, bohužel v období dvou tajfunů, takže sme nestačili usychat. O to víc zahřála přívětivost místních. Moc rád na to vzpomínám. V tý době tam tekla voda taková, že bych si klasifikaci netroufal odhadnout. Určitě je tam co pro vodáky objevovat.

Ondra

Pěkný článek Davide, pozdrav ze Znojma. Jestli dojedeš, můžem někam v létě vyrazit. Ondra Antoš

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: