Vánoční splutí Otavy tentokrát provázel vynikající vodní stav

Vánoční splutí Otavy tentokrát provázel vynikající vodní stav

Splutí Otavy během vánočních svátků si vymyslel Bacil – majitel Půjčovny lodí Otava spolu s kytaristou Lubomírem Brabcem. Nejprve to byla jejich privátní akce, ale protože je vodákům lépe v partě, zorganizovali letos už 9. ročník splutí.

Díky celoročnímu nedostatku vody na českých řekách se spousta akcí nekonala, ale u této akce málem došlo k opačnému problému.

Na Šumavě napadla před Vánoci spousta sněhu, pak nastala obleva, do sněhu napršelo a tak byl týden před termínem splutí na Otavě v jednu chvíli až druhý povodňový stupeň. Každý den jsem sledovala s napětím stav vody na Otavě a měla obavy, že se po Vánocích nesvezeme. Během několika dnů však na řece bylo pěkných 58 cm a jelo se.

Hádejte. Zvládli to? Nebo se koupali?
Hádejte. Zvládli to? Nebo se koupali?

Protože hned po splutí Otavy jezdíme na pár dní na běžky na Šumavu, objednáváme si vypůjčení lodi u Bacila. Na břehu v Sušici jsme už měli připraveného debla a pádla a po krátkém přivítání pořadateli jsme všichni vypluli. Letos byla účast menší. Možná díky předcházející povodni někteří vodáci zrušili u pořadatele rezervaci lodí. Počasí nám však přálo, svítilo sluníčko a teplota byla mírně nad nulou.

Jára raději zvolil cestu přes spádovou desku jezu, a vyplatilo se to...
Jára raději zvolil cestu přes spádovou desku jezu, a vyplatilo se to…

Otava je jedna z našich nejčistějších řek a její okolí je krásné, takže pohoda. 200 metrů pod startem je stupeň, který všichni sjeli bez problému. Po dvou kilometrech pak následuje jez Malá Chmelná. Tam se diváci na rozdíl od vodáků pobavili. Ve šlajsně byl váleček a pod ním to pěkně šplouchalo. Zastavili jsme na jezu, abych něco nafotila a vyplatilo se to. Prosincová koupel v Otavě potkala snad 6 lodí. Nezáviděla jsem jim a to jsem netušila, že se málem vykoupu také.

Prohlédněte si všechny fotografie k článku…

Nasedali jsme pod jezem z navigace, kde se není čeho chytit. Špičku lodi nám podržel někdo z diváků, kterému tímto ještě jednou děkuju. Nejdřív jsem nasedla já, pak náš pes Deny a nakonec nasedal Jára. Nasedal s otočkou a otočka se mu nepovedla a spadl do vody nejen on, ale i Deny. Já se držela zuby nehty, do vody se mi nechtělo. Ještě že máme neopreny. Do cíle to pak bylo jen pět kilometrů a nesněžilo nám, tak jako před dvěma lety. Jana Nepomuckého na mostě v Čepici, kde se končí, ale Jára určitě netrpělivě vyhlížel.

Právě byl uloven poslední čochtan roku 2018
Právě byl uloven poslední čochtan roku 2018

V cíli nás čekala teplá hospůdka, polévka, guláš, bramboráky a samozřejmě i pivo. Přijedete příští rok na vánoční Otavu také?

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: