Letos již počtvrté se na konci března v brněnském bazénu na Lesné sešli ti nejlepší „eskymáci“ z celé republiky, aby se rozhodlo, kdo bude pro následující rok mistrem v tomto život zachraňujícím umění. Finále předcházela kvalifikační kola v jednotlivých krajích a do Brna byli pozváni vždy jen 3 nejlepší ve své kategorii.
Pro ty, co slyší poprvé, že by se v něčem podobném pořádaly závody, nastíním průběh…
Závody se vždy skládají ze dvou částí. V první disciplíně má závodník za úkol přejet bazén tam a zpět a při každé cestě přes bazén udělat 3 eskymácké obraty o 360 stupňů. Při druhé části se soutěžící snaží udělat co nejvíce celých eskymáků za půl minuty (rekord je 20!). Nehodnotí se styl nebo provedení, tady jde hlavně o rychlost. Výsledný počet počet eskymáků se odečítá od celkového času předešlé disciplíny a tak se stanoví pořadí.
Při celostátním finále jsou zařazeny ještě finálové rozjížďky na celou délku bazénu systémem 1. + 4. a 2. + 3. a formou první disciplíny, poté si to vítězové rozdali o první místo!
Jediné, co se nám tento rok nepodařilo přes velkou snahu místních pořadatelů uskutečnit – pro nenaplnění kapacity pronajatých bazénů – byla krajská kola v Jihočeském a Ústeckém kraji. Škoda, že si někteří nechali ujít tohle zpestření čekání na sezónu. Doufáme, že se další rok polepšíte!
Tak to by bylo. Už víme, kdo je z nás nejlepší. A když se podívám z okna, vypadá to, že už se jarní tání brzo zeptá: „Vodáci, co jste dělali v zimě?“…jen ať se zeptá, my jsme eskymovali.
Fotogalerie a video z celé akce na www.vodak-sport.cz/mcre a www.facebook.com/VODAKsport
Kateřina Beková | KK Opava (Moravskoslezský kraj) | mladší děti |
Alexandra Vrbová | VO7 Horšovský Týn (Plzeňský kraj) | dívky |
Ondřej Bouček | TJ Sokol Kobylisy (Praha) | hoši |
Polívková Hana | SKVS Blovice(Plzeňský kraj) | ženy |
Pavel Kozubal | KV Jeseník (Olomoucký kraj) | muži |
Miloslav Wendl | VO7 (Plzeňský kraj) | C1 |
Miloslav Wendl a Karel Kunes | VO7 (Plzeňský kraj) | C2 |
Renata Neumannová | Dronte (Praha) | veteránky |
Jiří Lubojacký | Outdoor klub Krnov (Moravskoslezský kraj) | veteráni |
Ahoj, na našem oddílovém webu jsou videa z eskymování, bohužel jsem stihl jen naše borce z oddílu 🙂
http://kvjesenik.com/?mode=aktualne&id=158
Zdraví, Jack (Klub vodáků Jeseník)