Velký vodácký průvodce údolím Durance

Velký vodácký průvodce údolím Durance

„Co budeme dělat?“ ptám se každé ráno, když otevřu oči a v dálce slyším šumění řeky Durance. Vyjdu ven, slyším vesele cvrlikající ptáky a vidím, jak první vrcholky hor kolem kempu v L’Argentiere září v teplém slunečním světle. Každý prázdninový den tady na Durance na jihovýchodě Francie, v nádherné oblasti Provence-Alpes-Côte d’Azur, začínám touhle otázkou, protože region nabízí tolik aktivit, že je opravdu těžké si vybrat.

Na malém území se tu nachází velké množství řek s úseky různých obtížností vhodných pro vodáky všech úrovní. Každá řeka má svůj typický charakter, dvě stejné byste těžko hledali. To je to, co dělá tuto oblast opravdu jedinečnou. Ve vyšších polohách blízko ledovců jsou řeky divoké, úzké a strmé. Guisane a Gyr jsou šedivě zbarvené, ledově chladné a zvlášť odpoledne tečou hodně rychle. Když nastoupá voda, můžete dokonce slyšet rachot kamenů valících se na dně. Čím západněji a jižněji řeky leží, tím více na vás dýchne Provence. Krajina se zakulacuje a břehy lemují strmé vápencové stěny. Mezi ledovcovou řekou Gyr se zasněženými horskými vrcholky v pozadí a tajemnými vápencovými soutěskami Guilu je vzdušnou čarou pouhých 30 kilometrů, přesto jsou tyto toky charakterově úplně odlišné.

Někde si člověk může připadat jako v open-air muzeu.
Někde si člověk může připadat jako v open-air muzeu.

Údolí Durance v Hautes-Alpes je skutečným prázdninovým rájem. Pokud si jako svůj základní tábor zvolíte kemp Les Ecrins přímo u slalomové trati v L’Argentière-la-Bessée, je zde nepřeberná nabídka divokých řek, jako je Durance, Claree, Guisane, Gyr, Onde, Gyronde, Fournel, Biaisse a Guil, všechny maximálně 30-60 minut jízdy autem. Pokud připočítáte řeky, které jsou o něco vzdálenější, ale ještě se dají naplánovat jako jednodenní výlet, např. Ubaye, Romanche, Vénéon nebo Verdon, může být každodenní rozhodování o sportovních aktivitách už docela obtížné.

Slalomová trať v L’Argentière-la-Bessée je 400 m dlouhá a konalo se tu Mistrovství Evropy a Světový pohár ve slalomu. „Stade d’Eaux Vive“ je kdykoli (kromě akcí) zdarma přístupný veřejnosti a je perfektním místem pro trénink. Asi 30 km po proudu, v St. Clement, je další, mnohem jednodušší slalomová dráha, která je vhodná pro nováčky, ale nabízí i skvělou vlnu na freestyle. Po mnoho let bylo údolí Durance centrem francouzského freestylu. Vlna Rabioux na dolní Durance byla skutečným pojmem!

Legendární vlna Rabioux na spodní Durance.
Legendární vlna Rabioux na spodní Durance.

Avšak vedle jízdy na divoké vodě, freestylového poježdění, tréninku v brankách a i jízdy na seakajaku na tyrkysových vodách přehrady Lac de Serre-Ponçon, nabízí tato oblast celou řadu dalších možností – horolezectví, jízdu na kole, pěší výlety i kulturní vyžití.

Nejlepší je rozhodovat se po ránu. Vychutnejte si k tomu čerstvý croissant a „cafe au lait“, a pokud je rozhodování obzvláště složité (pádlování, lezení nebo jízda na horském kole?), pak si k snídani vyberte kalorický „pain au chocolat“ (čokoládový croissant!).

Via ferrata nad soutěskou řeky Guil.
Via ferrata nad soutěskou řeky Guil.

Moje úplně první setkání s Durance bylo před mnoha lety. Jako teenager jsem jezdil s dospělými, kteří mě brali na řeky s sebou. Shodou okolností na naší škole tehdy učil ikonický Josef Haas, autor knih a průkopník pádlování. „Monsieur Haas“ mi zajistil první rande s jihofrancouzskou kráskou během školních prázdnin na podzim roku 1984. Stalo se z toho pouto na celý život. V průběhu let se však měnily priority. Jako mladý začínající vodák jsem těžil ze široké škály lehkých a středně náročných úseků, v 17 letech jsem tam strávil celé letní prázdniny, dělal jsem raftového průvodce, vydělával si na řidičák a seznamoval se s divokou vodou regionu. Později, poté, co jsem založil rodinu, objevuji zdejší oblast zase jinak. Jako táta tří vodáckých dětí a pádlující manželky oceňuji hlavně variabilitu a vyžití pro nás všechny. Za těch 40 let, co sem jezdím, se kromě délky kajaků mnoho nezměnilo. Francouzský životní styl, báječné jídlo, dobré víno a skvělé divoké řeky dělají z regionu prázdninový ráj a gurmánskou destinaci par excellence!

Výtečného francouzského jídla si tu budete užívat každý den.
Výtečného francouzského jídla si tu budete užívat každý den.

Vinice v Provence odtud nejsou o moc dál než vysokohorské pastviny Alp, kde se pasou krávy, ovce a kozy, z jejichž mléka se vyrábí vynikající sýry. Když se podívám proti proudu Durance, od Lac de Serre-Ponçon k 4 102 m vysokému Barre des Écrins – nejjižnějšímu čtyřtisícovému vrcholu Alp a ledovcovému zdroji přítoku Gyr – na žádnou jinou oblast ve Francii nesedí lépe rčení „Měj se ve Francii jako Pánbůh“. Navíc je to jasné: Bůh musí být vodák.

Každý den uděláme asi 20 000 rozhodnutí. Vybíráme oblečení, rozhodujeme se, co si dáme k snídani, nebo zda objedeme na kajaku kámen zleva nebo zprava. Většina rozhodnutí je intuitivní a rychlá. Složitá rozhodnutí vyžadují delší rozmýšlení, aby bylo možné náležitě zvážit všechny varianty. Ale pozor: pokud je informací příliš, je dost pravděpodobné, že se v jejich záplavě ztratíte. Základní fakta o Durance hovoří jasně: s třemi sty slunečnými dny v roce je tu dobré počasí na vaší letní dovolenou prakticky zaručeno. Ledovce budou mít (snad alespoň na dalších 10-20 let) vodu pro řeky na pádlování až do pozdního léta. Nejenom pádlováním je však člověk živ.

Oblast je ideální pro horskou cyklistiku, v okruhu 50 km jsou stovky kilometrů tras a stezek, ale také asi 10 bikeparků! Pak je tu spousta ferrat a turistických tras. Údolí Durance je také vyhledávaným místem pro horolezce. Téměř 80 lezeckých oblastí, přes 1 000 cest ve všech směrech a nadmořských výškách, k tomu rozkvetlé louky a vysoké horské štíty – údolí Durance u Brianconu je neprávem opomíjeným lezeckým klenotem. A ti, kteří hledají relaxační, kulturně obohacující alternativy k namáhavému sportovnímu programu? Hrady a pevnosti čekají na návštěvu (Chateau Queyras, Guillestre, Briancon), děti i dospělí mohou pozorovat sviště na Mont Dauphin ani ne 500 m od vysedačky Dolního Guilu! Navštívit můžete místní sýrárny nebo trhy, kde najdete regionální produkty a potraviny, které prostě musíte ochutnat. Ještě nejste ztraceni v záplavě informací? Pak vězte, že vzdálenosti k většině řek jsou velmi krátké. To znamená: méně sezení v autě, více času na pádlování! Infrastruktura v údolí je pro vodáky velmi přívětivá. Je tu mnoho kempů s přímým přístupem k řece, obchody téměř v každém městě a u řek jsou dokonce informační cedule o nasedacích a vysedacích místech. Naplánovat dovolenou na kajaku v Durance zvládne i malé dítě.

Údolí Durance je rájem taky pro horská kola.
Údolí Durance je rájem taky pro horská kola.

Děti! Na ně bych skoro zapomněl. Tento region je obzvláště oblíbený také u vodáckých rodin. Vzhledem k perfektním vodáckým podmínkám není divu, že kajakáři z celé Evropy sem pravidelně jezdí již více než 60 let. Snadné sekce Durance, Claree a Guilu jsou ideální pro začátečníky a nováčky. Pokročilí vodáci a ambiciózní mladší vodáci najdou fantastické tréninkové terény na Guisane, Gyronde, Ubaye, Guilu a spodní Durance. A pokud to rodiče chtějí pořádně rozjet, máme tu celkem velké výzvy na Gyru, Onde, Biaysse, ale také Durance Gorge a sekce na Guilu (soutěsky Chateau Queyras a Guardian Angel) a Ubaye (Royal Gorge). Perfektním základním táborem pro aktivní multisportovní dovolenou (hyper)aktivních rodin je centrálně umístěný kemp Les Ecrins v L’Argentiere-la-Bessee. Jak jsem již psal, slalomová dráha je přímo u stanu. V L’Argentiere-la-Bessee navíc začínají skvělé výlety na horských kolech a ferratové cesty jsou snadno dostupné pěšky nebo za pár minut na kole. V koupacím jezírku v kempu si na vodu mohou zvykat i nejmenší členové rodiny. A nezapomeňte: mezi kempem a slalomovou dráhou je okouzlující malý bar Le Radeau s vynikajícím jídlem a živou hudbou! Máte ještě nějaké otázky?

S tolika možnostmi aktivit v kombinaci s různými přáními a očekáváními jednotlivých členů rodiny jsou konflikty na denním pořádku. Nemluvě o logistických problémech spojených s přepravou kajaků, horských kol a horolezeckého vybavení pro pět osob do Francie. Promyšlená logistika je základ úspěchu. Což nás přivádí zpět na začátek našeho příběhu: „Co budeme dnes dělat?“

Moje ranní rutina proto obvykle začíná rychlým průzkumem internetu. Rychlá kontrola předpovědi počasí, aktuální stavy vody (RiverApp) a popisů řek (internetový průvodce řekami eauxvives.org; velmi obsáhlý, ale pouze ve francouzštině!) pomáhají zúžit výběr variant. Pro cyklisty na horských kolech je nevyčerpatelným zdrojem turistický portál vttrack.fr (francouzský) a horolezci nemohou vynechat horolezeckého průvodce Escalade en Briançonnais, Haut Val Durance, Queyras (francouzsky a anglicky), který je k dispozici v místních supermarketech a turistických centrech. Pak nastává časově nejnáročnější práce, zvažování všech pro a proti u každé alternativy. Co dělají všichni členové rodiny nejraději? Bez čeho můžeme žít? Pokud je konečné rozhodnutí obtížné, protože existuje příliš mnoho možností, proces mohou zjednodušit jednoduché rozhodovací techniky. Můžete hlasovat, házet kostkami, sestavit seznam pro a proti nebo jednoduše dát na instinkt. Odborné studie prokázaly: Čím složitější rozhodování, tím lepší rozhodnutí jsou přijímána instinktivně!

Kemp v L'Argentiere je skvělou základnou.
Kemp v L’Argentiere je skvělou základnou.

„Normální“ prázdninový den na Durance by tedy mohl vypadat nějak takto: vstát v 5:30 ráno, uvařit si rychlé espresso a před snídaní vyrazit na sólovou túru na horském kole. Užijte si východ slunce na cestě do Col de la Pousterle a vraťte se zpět do kempu po 10 km dlouhém singletrailu. V 8 hodin společná rodinná snídaně v ranním slunci. V 10:00 Trénink s dětmi na slalomové dráze. 13:00 skákání vodopádů v údolí Fournel. 17:00 sjezd Gyronde při odpoledním tání ledovců (alternativní nabídka: lezení ve večerním slunci). 19:00 večeře v baru „Le Radeau“. 20:00 živá hudba a párty. Zní to jako vyčerpávající program? Taky je, ale je to zábava! K otázce zmíněné na začátku – „Co budeme dělat?“ – mám po 40 letech zážitků a zkušeností v údolí Durance jen jednu radu: Využijte den naplno! Stojí to za to!

Praktické informace
Kdy jet?

Pro vodáckou dovolenou s rodinou nebo začátečníky je nejlepší doba od konce června do začátku září. Stavy vody jsou většinou dostatečné. Vodu poskytují zejména ledovcové řeky Gyronde a Guisane. Guil, Claree, Fournel a Onde jsou většinou stále splavné na minimálních stavech. Květen a červen je období vhodné pro zkušené jezdce. Řeky mají díky tání sněhu hodně vody, obtížnost je vyšší a výběr řek a úseků je větší než v polovině léta.

Počasí

Srpen má nejméně srážek, nejvyšší teploty a je ideálním měsícem pro dovolené. Teploty přes den dosahují 30 °C, v noci je chladněji, zvlášť ve vyšších nadmořských výškách. L’Argentiere-la-Bessee se nachází v 1 000 m n. m. V květnu a červnu je třeba počítat s častějšími srážkami a vydatným táním sněhu.

Řeky

Vhodné pro rodiny s dětmi, začátečníky, nafukovačky:

Dolní Guil

Pont du Simoust – most N94 / St. Clement, 5 km, WW II

Skvělá řeka pro začátečníky a děti. Čistá voda, slabý proud, spousta cvičných míst a působivé scenérie v krátké soutěsce Mont Dauphin. Cesta kolem řeky je prakticky všude na dosah. Vysedněte krátce za mostem N94 nebo pokračujte po řece Durance do St. Clement.

Spodní Durance je vhodná i pro paddleboardy.
Spodní Durance je vhodná i pro paddleboardy.

Horní Durance

Briancon – Prelles, 5 km, WW II+

Často podceňovaný úsek s rychle tekoucí divokou vodou v otevřeném širokém údolí. Na vodě si skoro ani nevšimnete nedaleké rušné hlavní silnice. Ve druhé části je spousta peřejek a vracáků na trénink.

Střední Durance

L’Argentiere – St. Clement, 17 km, WW II (III)

Široká, rychle tekoucí ledovcová řeka s četnými vlnami a peřejemi. Neúnavné pádlery čeká na konci slalomová dráha a vlna na hraní.

Vhodné pro rodiče, kteří potřebují odpočinek, a pokročilé děti:

Durance

Slalomová trať L’Argentiere, 400 m, WW III

Perfektní tréninkový kanál přímo v kempu v L’Argentiere.

Claree

Plampinet – La Vachette, 11 km, WW III

Rychlá, lehce zablokovaná řeka s nízkým tahem vody v mimořádně krásném horském údolí. Pozor na stromy! Sjízdná do konce července.

Guisane

Le Casset – Chantemerle – Briancon, 16 km, WW III–IV

Oblíbená malá ledovcová říčka s poněkud lehčím úsekem v širokém údolí a náročnějším úsekem v krásné lesní rokli. Až do Chantemerle pestrá divoká voda, v lesní rokli se zvyšuje spád a počet balvanů v korytě. Pozor na stromy a jezy!

Lesní soutěska na spodním úseku Guisane.
Lesní soutěska na spodním úseku Guisane.

Gyronde

Les Vigneaux – L’Argentiere, 6 km, WW IV–III

Komplexní pádlování: úsek začíná kataraktem Les Vigneaux. Nejprve má úsek velký spád, koryto je zablokované kameny, voda má tah. Pak se ale obtížnost trochu sníží, až do L’Argentiere je pěkná divoká voda s mnoha cvičnými vracáky (ale i 1 jezem!). Před soutokem s Durance krátká soutěska, která stojí za prohlédnutí. Vysedačka je u slalomové trati. Sjízdné pouze s dostatečným odtokem vody z elektrárny Vallouise. Nejlepší podmínky bývají odpoledne, kdy je dost vody z tání ledovců.

Fournel

Parádní vodopádová zábava v krásném alpském údolí. Na krátkém úseku (asi 200 m) mezi dvěma silničními mosty je asi 7 umělých schodů vysokých od 1 do 4 metrů. Sjízdné i za nižší vody.

Spodní Durance

Svatý Kliment – Embrun, 17 km, WW II–III

Místní klasika po desetiletí splouvaná kajaky, kánoemi, rafty a vším, co plave. 17 km zábavného splutí v otevřeném provensálském údolí, občas přerušeno delšími, poněkud klidnějšími úseky. Po první třetině čeká vodáky největší výzva, vlna Rabioux (WW III+).

Rodinná plavba na spodní Durance, která může být parádním zakončením spodního Guilu.
Rodinná plavba na spodní Durance, která může být parádním zakončením spodního Guilu.

Vhodné pro aktivní rodiče a zkušené ambiciózní pádlery:

Soutěska Durance

Prelles – L’Argentiere, 7 km, WW IV (V, X)

Na prvních 2 km fantastická boulder garden v otevřeném údolí. Ale pozor: jakmile se údolí zúží, určitě včas vysedněte! Následuje 300 m dlouhé přenášení po cestě na pravém břehu. Námaha stojí za to, protože pak se Durance řítí krásnou hlubokou roklí s nepřetržitou divokou vodou. Obtížnost pomalu klesá, když je na konci soutěsky vidět via ferrata. Vysedačka je u slalomové dráhy. Sjízdné pouze s dostatečným odtokem elektrárny Prelles. Krajinově i technicky jeden z nejkrásnějších úseků!

Velký kaňon Durance má vodu jen když to dovolí elektrárna.
Velký kaňon Durance má vodu jen když to dovolí elektrárna.

Gyr

Pelvoux – Vallouise, 3 km, WW IV–V

Rychlé, zběsilé, zábavné a ledové! Skutečné vysokorychlostní pádlování na krátké a strmé ledovcové řece. Voda přitéká z ledovce Ecrins, Což znamená: ráno málo vody, pozdě odpoledne plné koryto! Pozor: málo vracáků, mnoho kamenů a vždy nebezpečí stromů. Takže pořádný adrenalinový výlet!

Prudké a rychlé peřeje na řece Gyr.
Prudké a rychlé peřeje na řece Gyr.

Onde

Pont des Places – Vallouise, 4 km, WW III–IV

Krátká a rychlá jízda na čisté, ledově studené vodě. Technicky náročné se strmými, úzkými pasážemi. Pozor na stromy! Velmi mělká, rychle tekoucí voda, plavání může být velmi bolestivé. Dobrý stav vody jen do konce července.

Biaysse

Pont des Oules – Freissinieres, 8 km, WW V

Strmý, rychlý, úzký a nebezpečný! Jeden z nejtěžších potoků v regionu. Přes všechna nebezpečí je ale Biaysse opravdovým klenotem. Skrytý v jednom z nejkrásnějších bočních údolí se Biaysse prodírá směrem k Durance přes strmé katarakty s minimem vracáků. Pouze pro velmi zkušené vodáky v malých skupinách. Dobrý stav vody pouze do začátku července.

Velká přenáška na začátku kaňonu Durance.
Velká přenáška na začátku kaňonu Durance.

Guil

Chateau Queyras – Maison du Roi, 15 km, WW III–IV (V)

Tato nádherná divoká řeka ve svém toku protíná několik velkolepých soutěsek (Castle Gorge, Guardian Angel Gorge, Combe du Queyras) a dopřává vodákům skvělou nekonečnou divokou vodu. Přírodní slalom se neustále střídá s úzkými soutěskami a menšími skluzavkami. Patří mezi nejlepší WW klasiky ve Francii!

Další možnosti pádlování:

Údolí Durance je obklopeno dalšími skvělými vodáckými destinacemi. Snadno dostupné autem je údolí Ubaye. Téměř 60 km divoké vody a četné úseky různé obtížnosti stojí za jednodenní výlet i vlastní dovolenou. Nejkrásnější soutěska Francie – Grand Canyon du Verdon, je jen necelé 3 hodiny jízdy autem. Na severozápadě národního parku Parc National des Ecrins doplňují bohatou nabídku řek 2 další divokovodní klasiky – Romanche a Vénéon.

Chvíli po startu na horní Guisane. Voda je tu ledově studená.
Chvíli po startu na horní Guisane. Voda je tu ledově studená.

Závěrečné info

Velmi dobrý a rozsáhlý přehled všech řek a vodáckých úseků najdete na „guides des rivieres“ na francouzských stránkách www.eauxvives.org. Naleznete zde podrobné popisy, fotografie a (částečně) aktuální informace o mnoha řekách regionu, ale samozřejmě i celé Francie. Jediný problém je, že vše je pouze ve francouzštině. Trochu starší kniha, ale stále považovaná za základního průvodce regionem, je White Water South Alps od Petera Knowlese.

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: