Víkendová smršť I.

Víkendová smršť I.

A je tady další report z víkendu. Tentokrát opravdová smršť. Teklo nám to pěkně hlavně z vysočiny a na západě a že bylo co jezdit o tom svědčí množství příspěvků, které mi přišly v pondělní poště. Dneska vás vezme Šakal na Hadovku, Úterský a Kosí potok a zítra budeme pokračovat Kubovou rychloSázavou, v pátek se pak těšte na Doubravu z Bílku, Ležák a Stvořidla.

Hadovka

Vodáku vstávej, voda jde! Slavkovský les roní sněhové slzy nad rozplývající se zimou a toky v okolí to odnáší. Odnáší vodní spoustu a pro jejich malá korýtka je to pořádný úkol. Ale nutno říct, že se s tímhle vodním nadělením vypořádávají se zakalenou radostí, kamenitou vervou a hnědou chutí.

Bohužel, stromů ve vodě a přes ni neubude. Dokonce přímo pod hradem je trojkombinace, kterou je lépe jet po břehu. Peřejky dosáhnou na WWI při stavu kolem pěti kubíků na Úterském potoce v Trpístech. Hadovka do tohoto potoka ústí kousek pod mostem u Šipína, kam se proti proudu dají lodě případně vytáhnout. Pokud máte čas a chuť je možné pokračovat po Úterském potoce dál.

Úterský potok

Kosí potok

Těžké to má Kosí (nebo Kosový) potok na své cestě do moře. Pramení na svazích hory Dyleň v Českém lese, na dohled hranice, tam, kde se nachází střed Evropy. Chudák potok má dlouhou cestu k moři. Ale vybral si dobře – teče k nám do Čech, kolem Mariánských lázní spěchá pod křídla Mže, potažmo Berounky, potažmo Vltavy, potažmo Labe.

Skončit se dobře dá u mostu pod Třebelí, přímo u limnigrafu. Vodočet je v prudkém proudu těsně nad splávkem, a každý centimetr vodního stavu je výrazně znát. Vojtův limit splavnosti 50cm odpovídá 5.5 kubíku zatímco 40cm jsou asi 4 kubíky. Za tohoto stavu už budou peřeje sjízdné jen s obtížemi. Další plavbu pod Třebel je možné (i nutné) spojit s plavbou po Mži až před Svojšín.

text a foto: Šakal

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: