Vodácká parta Hrab Boats na jarní Odře

Vodácká parta Hrab Boats na jarní Odře

Je polovina února, konkrétně 14. Že prej Valentýn. Nevím jak u vás, ale my na Valentýna kašleme. My se milujeme celoročně. Takže? Horní Odra hlásí 113 cm, což není úplně dost, ale je to aspoň něco.

Čekat na oficiální otevření řeky by se nám mohlo nevyplatit, protože kdo ví, jak to bude vypadat s vodou. Je rozhodnuto. Obvoláváme Vodníky kolem nás, kteří mají chuť smočit pádlo a vyrážíme k bodu A, do rekreačního střediska Hadinka.

Prohlédněte si všechny fotografie k článku…

Skrze Hadinku teče Budišovka, která se po pár stovkách metrů vlévá do Odry z levé strany. Teploměr na Hadince ukazuje rovných 0 °C, ale sluníčko už vylézá s příslibem slunečného dne. „Do gumyyy!“, hlásí náčelník. Sbíráme odvahu na svlékací a oblékací manévry, foukáme lodě, nasazujeme přilby a hurá na vodu! Teda hned poté, co jsme pozdravili Neptuna a složili nezbytný tekutý úplatek.

Takže... Takto se drží pádlo / F: archiv Hrab Boats
Takže… Takto se drží pádlo / F: archiv Hrab Boats

Koryto Budišovky je velmi úzké, není proto nouze o zábavné kousky, kterými se navzájem bavíme. Není nic vtipnějšího než vodák vyvržený mimo plavidlo. Jenže karma je zdarma, a nakonec se ve vodě čabráme úplně všichni. Soustava nízkých dřevěných mostků, hromada popadaných stromů, čouhající šutry. U všech těchto překážek se nejenže musí zastavit a prohlédnout je, ale také, v případě sjízdnosti, je velmi důležité vytáhnout fotoaparáty a číhat na případnou rozplavbu kolegů.

První posádky už vyplouvají / F: archiv Hrab Boats
První posádky už vyplouvají / F: archiv Hrab Boats

Odra teče svým líným proudem, slunce nám přivírá oči, ptáci cvrlikají. Po březích koryta vykukují první jarní květinky, sněženky, sedmikrásky, sytě zelená tráva. Stromy vypustily jehnědy a kočičky. Předzvěst jara jen malinko kazí studený vítr, který nám barví tváře.

Jedna z přenášek padlých stromů / F: archiv Hrab Boats
Jedna z přenášek padlých stromů / F: archiv Hrab Boats

Zastavujeme u trampského srubu při levém břehu řeky a máme velké štěstí. Ohýnek nás vítá svým sálavým teplem. Teda, aby bylo jasno, vítají nás kamarádi. Ale ten ohýnek se fakt hodí! Uprdelení u tepla si dopřáváme kávičku a bábovku. Popravdě několikero bábovek, protože co ženská, to vzorek.

Siesta u kamarádů na srubu a ochutnávka bábovek / F: archiv Hrab Boats
Siesta u kamarádů na srubu a ochutnávka bábovek / F: archiv Hrab Boats

„Doklábosit, nasedat!“, prudí opět náčelník. Odrážíme se proto líně od břehu. Míjíme Maria skálu, poutní místo. Ve skalní sluji, ze které vyvěrá pramen pitné vody, vykukuje plastika Panny Marie, která snad svou pramenitou vodou uzdravuje nemocné a potřebné. Buď, jak buď, za zkoušku to stojí. „Přej si něco a Ona ti to splní“, říkávají místní. Pokud by chtěl někdo léčivého moku víc, tak vedle se čepuje pivo.

Tipovačka: dali to nebo jo? / F: archiv Hrab Boats
Tipovačka: dali to nebo jo? / F: archiv Hrab Boats

Odra se v těchto místech už hezky rozšiřuje. Současně pro některé začíná být divočejší, než by si přáli. Překážky, stejně jako na Budišovce, jsou všudypřítomné, a to si vybírá svou daň. No a když si nedáš říct a nectíš pravidlo netahej čerta za ocas, nepřeceňuj síly a tak dál… Prostě koupel byla nesmírně zábavná, děkujeme nováčkům za divadlo! Naštěstí pro plavce, Jakubčovice jakožto bod B, tedy cíl, už není daleko.

Na Odře už to fičí / F: archiv Hrab Boats
Na Odře už to fičí / F: archiv Hrab Boats

Téměř před koncem naší plavby vysedáme z lodí u nesjízdného jezu. Přenášíme po levém břehu. Pod jezem další koupačka, to když holt neumíš nasednout do lodě. Nováčci, vítejte! Naštěstí ale byla poslední. Ještě se zhoupneme na sypance, vody bylo dost, abychom se v tomto místě krásně vyblbli. Tam a zpátky a zas a znova, znáte to. Na turistické řece se objeví zábavné místo a čas se zastaví. Zvlášť když víme, že jsme téměř u konce.

Nesjízdný jez v Jakubčovicích nad Odrou / F: archiv Hrab Boats
Nesjízdný jez v Jakubčovicích nad Odrou / F: archiv Hrab Boats

Byl to nádherný den strávený s partou kamarádů v překrásném, hlubokém údolí řeky Odry. Ale den se chýlí ke konci, teplota už také začíná trochu kousat, je tedy čas vydat se domů, nabrousit lyže a nachystat se na zítřejší lyžovačku. Víkend totiž zdaleka nekončí!

Zkušenosti čtenářů

Laďásek

Jako účastníci víme vše!Dík za parádní den ani jsme si  neuvědomili,že Valentýnský☺

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: