Jevišovka – Vavřinečák po moravsku

Jevišovka – Vavřinečák po moravsku

Jevišovka úplně nepatří mezi řeky, která se nám při vyslovení jejího jména ihned vybaví, nicméně jedná se o významný levostranný přítok Dyje. Na délku měří 83 km a její povodí zabírá 779 km². Pramení poblíž Moravských Budějovic a do Dyje se vlévá poblíž stejnojmenné obce u vodní nádrže Nové Mlýny těsně u státních hranic s Rakouskem.

Informace o řece

Země
Česká republika
Kraj
Jihomoravský kraj
Název řeky
Jevišovka
Délka plavby
1 den
Délka úseku v km
17
Obtížnost
WW I, WW II
Sjízdné
na jaře a po deštích
Název vodočtu
Jevišovice nad nádrží
Úsek
Jevišovice – Plaveč
Nebezpečné jezy

Mapa oblasti

Mapa oblasti

Popis toku

Na Jevišovce leží dvě nevelké přehradní nádrže – PN Jevišovice a PN Výrovice, mezi kterými se nachází úsek, který v tomto průvodci popisuji a který celý leží v PP Jevišovka.

Etapa začíná v Jevišovicích. Sem se dostaneme po silnici č. 38, která v této oblasti spojuje Jihlavu a Znojmo, v Pavlicích pak odbočíme na silničku č. 398 a po pár kilometrech odbočíme vlevo na silnici č. 361 a jsme v cíli. Ve směru od Brna bych jel přes Pohořelice a Miroslav. Na vodu se nasedá přímo u silničního mostu (silnice č. 361) v Jevišovicích, kde je místa na převlečení a zaparkování dostatek.

Jevišovka – Vavřinečák po moravsku

Jevišovka je celkem úzká, šířka koryta se pohybuje od 5 m do 10 m. Pár set metrů po nasedání se objevuje první šikmý jez, který je sjízdný, ale je možné také ho po levé straně přenést. Pak už řeka teče krajinou, kde se po obou stranách střídají pole, louky a sem tam lesy. Tok je rychlý, takže pozor na padlé stromy, které se mohou záludně objevit za nejbližší zatáčkou. Nutností je tu rychlá reakce a schopnost zastavení v proudu. Rychle reagovat musíte i u Hrázského mlýna nad obcí Černín, kde je nízko položená lávka, kterou je třeba přenést.

Jevišovka – Vavřinečák po moravsku

Jevišovka – Vavřinečák po moravsku

Jevišovka – Vavřinečák po moravsku

Za Černínem se už objevují i místa, kde je řeka přehlednější, tok je o něco rovnější, ale peřeje a nepříjemné větve, které musíme neustále podjíždět, se zde objevují stále. Po 4 km doplujeme do obce Vevčice, to poznáme podle silničního mostu (silnice č. 398), kde nás čeká sjízdný jez se šikmou spádovou deskou a s menší vlnkou na konci.

V dalším úseku nás čeká asi nejzajímavější místo. Řeka se dělí na dvě ramena, z čehož více vody teče v levém korytě. Jedná se o esíčko s větším spádem, které nás propláchne. Pak se zas řeka zklidní a putuje si stále ve svém tempu k Plavči. Dva kilometry před Plavčí nás ještě čeká asi 2 metry vysoký sjízdný jez. Můžeme i přenést, ale žádné nebezpečí nám nehrozí. V cílovém sídle Plaveč končíme u silničního mostu v centru obce. Po pravé straně je opět dostatek místa pro auta a složení lodí.

Jevišovka – Vavřinečák po moravsku

Jevišovka – Vavřinečák po moravsku

Sjízdná je Jevišovka brzy na jaře a nebo při pouštění z PN Jevišovice. Těžko říct, jestli se pouštění bude každý rok opakovat. Každopádně pro spokojenou plavbu stačí 4 kubíky.

Centry oblasti jsou např. Jevišovice, kde žije cca 1150 obyvatel a kde je centrum vyhlášeno městskou památkovou zónou. Základní věci seženeme na konci v obci Plaveč. Nedaleko leží i taková města jako Znojmo, Moravské Budějovice o kus dál i Třebíč, kterou doporučuji k návštěvě.

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: