Malé Labe – zajímavý přítok naší nejvýznamnější řeky

Malé Labe – zajímavý přítok naší nejvýznamnější řeky

Říčka jménem Malé Labe pramení v Krkonoších na svahu Zadní planiny v nadmořské výšce 1320 m n. m. a ústí do Labe kousek před městem Hostinné (346 m n. m.). Povodí řeky je malé, měří 73 km², a tak může množství vody v řece rychle stoupat, nebo naopak klesat.

Informace o řece

Země
Česká republika
Kraj
Královehradecký kraj
Název řeky
Malé Labe
Délka plavby
1 den
Délka úseku v km
8
Obtížnost
WW I, WW II
Sjízdné
na jaře a po deštích
Název vodočtu
Prosečné
Nízká voda
65 cm
Střední voda
85 cm
Úsek
Dolní Lánov – ústí do Labe
Nebezpečné jezy

Mapa oblasti

Mapa oblasti

Popis toku

Horní tok je velmi těžký, s velkým spádem v úzkém korytě s udávanou obtížností až WW IV. V tomto průvodci je popsaný dolní tok, který je o poznání jednodušší, s průměrným spádem cca 10 %, a je tak vhodný i pro méně zdatné vodáky.

Sjízdná je řeka na jaře a jako limit pro plavbu se udává 60 cm v obci Prosečné. I my jsme tuto řeku jeli na limitu a hodnota 60 cm je odhadnuta docela přesně. Při větším množstvím vody by ale obtížnost na některých místech hravě dosáhla stupně WW III.

Malé Labe – zajímavý přítok naší nejvýznamnější řeky

Dopravní dostupnost řeky je dobrá. Podél celého úseku vede silnice spojující Lánov a Hostinné (kousek před městem). Hodně míst na řece je vidět i ze silnice a z těchto míst je možné odhadnout sjízdnost řeky. Taktéž se lze rozhodnout, na jakém místě chcete začínat.

Nasedat je možné už v Prostředním Lánově, kousek pod tímto místem je ale nesjízdný jez, a ještě k tomu bez vody, takže je lepší a výhodnější začít kousek níž, na ř. km 7,5. Je to místo, kde řeka teče těsně u silnice, na niž mostem ústí nějaká lokální cesta vedoucí k chalupám opodál. Jde tu i zaparkovat a pak už se nechat unášet přehlednými peřejemi.

Malé Labe – zajímavý přítok naší nejvýznamnější řeky

V tomto úseku se pohybuje šířka koryta mezi 6 – 8 m a vyloženě klidná místa na celém toku nejsou. Budeme podjíždět množství různých lávek a mostů, které se za tohoto stavu dají bezpečně podjet. Následují peřeje, kameny, vlny, vše je ale dobře přehledné a nezáludné. Plavba rychle ubíhá, neboť proud je docela silný. Celý úsek je možno sjet zhruba za 2 hodiny, když všechno dobře půjde.

Občas řeku lemuje navigace, ale nikdy ne tak, aby nebylo možné zastavit. Krajina v okolí je krásná, za zády máme Krkonoše a kolem různé roubené chalupy, upravené louky a klidné lesy. Jen co se pokocháme krajinou, už přijíždíme k dvěma přírodním skalním prahům, které jsou to nejtěžší, co nás na řece čeká.

Malé Labe – zajímavý přítok naší nejvýznamnější řeky

První je nižší a je třeba pečlivě zvážit nájezd. Z lodi nejsou kameny ve stupni moc vidět, jejich hrany jsou ale šikmé, a tak je pro deblovky tento stupeň obtížný. Druhý práh je vyšší a lépe je sjízdný v pravé části. Kdyby si na ně někdo netroufal, není problém je přenést. Od těchto prahů k ústí je to ještě asi 3,5 km, které jsou už bezproblémové. Pozor jen na jez asi 2,5 km před ústím, který je nesjízdný a je třeba ho přetáhnout. Nejrychlejší a nejjednodušší postup je přetáhnout lodě přímo tělesem jezu. Pak už nás peřejky dopraví až k ústí, kde se dá zastavit na pravém břehu, na malém paloučku, odkud sem mají přístup i auta (přes mostek ze silnice sledující tok).

Od soutoku je možné pokračovat dále po Labi, třeba až do Dvora Králové, ale o Labi až zase příště. Všechny potřebné věci můžeme sehnat v Hostinném anebo ve Vrchlabí.

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: