VODÁK sport slaví dvacetiny

VODÁK sport slaví dvacetiny

Firma VODÁK sport v letošním roce slaví svoje 20. narozeniny. Kdy a jak vznikla? Co všechno se tu za 20 let historie událo? To jsme se pro vás pokusili telegraficky shrnout.

Na úplném začátku byli čtyři společníci, ze kterých ale po půl roce zbyli dva – Jirka Šťastný a Tomáš Telecký. První prodejničku otevřeli 5. května 1998 v Brně, samozřejmě s malou zásobou zboží, kterou maskovali kupříkladu tím, že v prodejně nafoukli raft Colorado 450, aby prostor zaplňoval. Myšlenkou firmy bylo zaplnění díry na trhu – založení prodejny, která bude nabízet vše, co vodák potřebuje a dostat vodáctví víc mezi lidi z Brna. První heslo znělo „Vše pro vodáky“.

Firmě se dobře dařilo a malá prodejnička brzy nestačila, přibývalo zboží, začaly se dovážet zahraniční značky, přibyla půjčovna, servis, rozjel se velkoobchod. Brzy navázala vodácká škola, školní výlety a akce pro firmy… Jako první vodácká firma spustil VODÁK sport webové stránky. A přibylo další heslo, známé dodnes: „Na vodě, v pohodě“.

Svou historii má i název firmy. Podle dětí z oddílu Racek Brno, které říkají, že chodí do vodáku, byl název nejprve VODÁK, protože si ale někteří lidé mysleli, že se jedná o instalatérství, bylo přidáno slovo sport a dokud nevznikly jiné pobočky, bylo v názvu ještě Brno. To zmizelo v roce 2001, kdy byla založena pobočka v Olomouci. V roce 2005 byla firma už tak velká, že byla převedena na společnost a vznikl VODÁK sport, s.r.o. V roce 2012 odešel z firmy Tomáš Telecký. Aktuálně má provozovny v Brně, Šumperku, Praze, Chomutově, v Bratislavě, v Děvínské nové vsi a v Plzni.

S firmou ale nemohou být spojována jen dvě jména. Nepovede se vyjmenovat všechny, ale zkusme alespoň pár – Michal Kočan, Renata Neumannová, Kosatka, Daniel Rubín, Baryn, Martin Dvořák, Martin Linhard, David Knebel, Jirka Dostál, Jan Došla a v neposlední řadě Honza „Zoid“ Liska, který s námi velmi slibně rozjížděl kayakfishing. Vše ale uťala tragická událost v zimě 2016. Na Slovensku jsou s VODÁK sportem spojena jména Mirka Takáčová, Vierka Kučerová, Jožo Kytka, Laco Kuba či Marián Pauko a další.

V roce 2010 uspořádal VODÁK sport soutěž o osobní automobil
V roce 2010 uspořádal VODÁK sport soutěž o osobní automobil

V roce 2001 byl založen VODÁK sport team, který se věnoval především závodům v rodeu. Hned v prvním roce svého existování vyhrál celorepublikovou soutěž týmů, což se opakovalo ještě několik let po sobě. Týmem prošla řada úspěšných závodníků včetně mistryně světa Katky Migdauové nebo vicemistra světa a několikanásobného mistra Evropy Lukáše Červinky. V současné době se tým věnuje spíše kayak crossu a každoročně se účastní extrémního štafetového závodu Dolomittenmann. V zimě se tým zúčastňuje dálkových běhů na lyžích.

VODÁK sport X-team před letošním Dolomitenmannem
VODÁK sport X-team před letošním Dolomitenmannem

V průběhu let se VODÁK sport zapojil i do mnoha dalších akcí pro vodáky. Z těch hlavních jmenujme Welkou Wodáckou Pouť, která se dříve konala pod přehradou Vír, ale kvůli potížím se zajištěním vody byla přesunuta do Brna. Dále je pořádán a podporován Český pohár v eskymování. Po několik let držel VODÁK sport „nad vodou“ seriál ČPV, který se v té době jmenoval Pyranha Cup – Český pohár vodáků. Pro seakajakáře je každoročně pořádán Seakajakářské pokec na Príglu, který se dříve jmenoval Seakayak day.

Seakajakářské pokec na Príglu
Seakajakářské pokec na Príglu

VODÁK sport je také značka vybavení. Neprofesionálně se výrobou a vývojem zabývali už před založením firmy. Přece jen to bylo v době laminátové a tehdy si každý doma kutil, co mohl. Vždy se snažili, aby jejich vybavení fungovalo co možná nejlépe a to jim zůstalo až do dnešní doby. Z významných produktů jmenujme házečky, které (jak doufají) dovedli k dokonalosti, přilby Rio, lodní pytle a další drobnosti. Velkou část výroby tvoří vodácké vesty pro turisty, děti, na divokou vodu, pro rybáře či záchranáře, zkrátka pro všechny. Výrobu drží striktně v Česku a řídí se jednoduchým heslem: „Vodáci vodákům“. Produkty prodávají do Česka i do zahraničí a lidé se s nimi mohou setkat i na významných vodáckých veletrzích u nás i v zahraničí.

VODÁK sport je velmi pyšný na zastoupení zahraničních firem a úspěchy v této oblasti. Od roku 2000 až dodnes je VODÁK sport výhradním dovozcem lodí značek Pyranha a Riot. První Pyranhy byly dovezeny po výpravě na Soču, kde se Jirka zakoukal do Inazony. Dováží také kajaky Jackson Kayaks a to hned od vzniku této značky. Všechny nabízené modely jsou vždy k dispozici v Testcentru, aby si lidé nekupovali zajíce v pytli.

V zimě pořádá VODÁK sport Český pohár v eskymování
V zimě pořádá VODÁK sport Český pohár v eskymování

Kromě výše zmíněného je VODÁK sport také vodáckým centrem, které dělá lidem pomyšlení. Vedou kajakovou školu (Verčinu školičku) včetně výuky eskymování, vodáckou půjčovnu, která patří k největším, nejlépe vybaveným a také nejčistším na Moravě díky Vladimírovi, který se o všechno vybavení vzorně stará. Pro zákazníky zajišťují odborný servis, který mají certifikovaný i výrobci (Gumotex, Pyranha,…). Opravují nejen pro vodáky, ale i vojáky, hasiče, plavce, potápěče… (Jaroušek je kouzelník a opraví, co už jinde nejde.) Umí zajistit školní výlety nebo firemní akce, na kterých spolupracují se zkušenými guidy. VODÁK sport provozuje Turistickou chatu Duha na Vysočině, zaměřují se také na již zmíněnou výrobu vodáckého vybavení a tisknou reklamní tisk.

VODÁK sport má bohatě vybavený sklad, který dokáže uspokojit i ty nejnáročnější zákazníky
VODÁK sport má bohatě vybavený sklad, který dokáže uspokojit i ty nejnáročnější zákazníky

V zimě se tak trochu překuklí a stává se z nich speciálka na běžky. V tomto oboru patří k nejlepším v ČR. Uspokojí všechny od závodníků po začátečníky. Kromě prodejny a půjčovny běžek mají i běžkařskou školu, kurzy mazání běžek, pořádají výjezdy za sněhem, jezdí na dálkové běhy, vyrábí drobné, ale důležité věci pro běžkaře… A nesmím zapomenout na servis a přípravu běžek nejen pro závodníky.

V zimě se VODÁK sport mění na speciálku pro běžkaře
V zimě se VODÁK sport mění na speciálku pro běžkaře

Vše výše vyjmenované je krásné, ale ještě je tu to HLAVNÍ. Protože HLAVNĚ je VODÁK sport parta více než dvaceti fajn lidí, která vám pomůže se vším, co se vodáctví či běhu na lyžích týče a nikdy Vás nenechají ve štychu.

„Máme radost, když jsou naši zákazníci spokojeni. Těší nás, když vidíme, že naše žáčky pádlování či běžkování baví a když dělají pokroky.

Děkujeme všem za přízeň a spolupráci!

Za celý VODÁK sport, Jirka Šťastný

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: