Vodní slalomáři vybojovali na ME v Liptovském Mikuláši pět medailí, z toho tři zlaté.

Vodní slalomáři vybojovali na ME v Liptovském Mikuláši pět medailí, z toho tři zlaté.

Reprezentanti ve vodním slalomu mají za sebou úspěšný víkend. Jiří Prskavec se stal popáté Mistrem Evropy, Tereza Fišerová vyhrála zlato v Extreme Slalomu a přidala bronz mezi kanoistkami. Medailové úspěchy zaznamenaly i hlídky.

Šampionát ve vodním slalomu začal pro české barvy úspěšně. Kajakářské trio Prskavec – Tunka – Přindiš obhájilo ve čtvrtek zlatou medaili v hlídkách. Od r. 2016 jim zlato uteklo jen jednou. „Výborný pocit,“ hlásil hned po dojetí Přindiš. „Já myslím, že ta hlídka byla dobrá, že jsme si sjeli jízdu, kterou jsme chtěli. Měli jsme tam několik variant, co uděláme v různých pasážích tratě. Ale Jířa nám ujel, tak ten zbytek jsme sjeli s Ondrou a bylo to super,“ popisoval dnešní výkon Přindiš. „Měl jsem dané zadání, že kdekoli mi to vyjde a klouzne mi to, tak mám ujet a povedlo se to dřív, než jsme čekali,“ dodal Prskavec. Kajakářky skončily v hlídkách na nepopulárním 4. místě, z kvalifikace kajakářek a kajakářů se do semifinálových bojů nedostala jen Barbora Valíková.

Zlaté trio Prskavec – Tunka – Přindiš

Na čtvrteční úspěch kajakářů navázaly v pátek kanoistky. I přes rozfoukané podmínky zvládl tým kanoistek vybojovat bronz. Kanoisté skončili 6. Z dopoledního programu do nedělních semifinálových bojů postoupily kanoistky Gabriela Satková a Tereza Fišerová a kanoista Lukáš Rohan. Mistr světa na kanoi Václav Chaloupka skončil těsně pod hranicí postupu.

„Myslím, že to je super úspěch na ty podmínky, ve kterých jsme jely, že jsme to zvládly skvěle,“ hlásila Fišerová. „Z medaile jsme nadšené, vzhledem k větru a podmínkám je to super,“ souhlasila Gabriela Satková. „Náladu mi to zvedlo. Jsem ráda, že jsem to holkám nepokazila, protože jsem se cítila extrémně pod své možnosti a jsem ráda, že to klaplo. Holt trestné dotyky tam byly, ale jinak si myslím, že jsme to zvládly dobře a že za bronz jsme šťastné,“ dodala Martina Satková. Ta musela jako jediná z kanoistek nastoupit do opravných jízd. Ve 2. jízdě však inkasovala 50 vteřinovou penalizaci, čímž pro ni šampionát skončil.

Bronzové trio kanoistek

V sobotu přišly na řadu finále individuálních závodů kajakářů a kajakářek, kde Jiří Prskavec už popáté opanovat evropský trůn. Na Mistrovství Evropy ve vodním slalomu v Liptovském Mikuláši byl rychlejší o 1,32 vteřin. Obhájce titulu Vít Přindiš se nevešel do jedné z posledních bran a skončil na konci finálového pole. Třetí český kajakář Ondřej Tunka skončil 5. a Tereza Fišerová při premiérové účasti na kajaku obsadila skvělé 9. místo.

Přindiše na evropském trůnu znovu vystřídal Jiří Prskavec. Čeští kajakáři si tak evropské žezlo předávají už od r. 2019. „Jsem moc spokojený a jsem rád, že se mi to tady znovu povedlo,“ říká v cíli Prskavec, který ostatním závodníkům ujel o 1,32 vteřiny. Druhý skončil Ital Giovanni De Gennaro a třetí se ztrátou 3,10 vteřin na vítěze Rakušan Felix Oschmautz.

Ondřej Tunka

„Snažím se pořád si užívat to, co dělám. Sport mě hrozně baví,“ vysvětluje Prskavec, proč se stále drží mezi nejlepšími v Evropě. „Myslím si, že příprava proběhla, jak měla, a trať v Lipťáku mám hrozně rád. Ono bylo i vidět, jak ten kanál je trochu jiný, že těch chyb přicházelo víc. Jednak to bylo tím větrem, jednak ta voda se víc mění, je potřeba na to reagovat. Mně se to povedlo ve všech jízdách až na tu první, ale ta naštěstí šla opravit,“ popisuje Prskavec, který se do semifinále kvalifikoval až z druhé opravné jízdy.

„Hlavně jsem si tímhle vítězstvím pravděpodobně zajistil přednominaci na příští rok. Takže se můžu zúčastnit Českých pohárů na kanoi, teď už mě čeká ten Národní kontrolní závod, abych si ty České poháry na singlu zajistil. Ale když budu přednominovaný, určitě budu chtít nastoupit za rok do nominace na singlu. To mě moc těší, nečekal jsem, že si to zajistím hned takhle,“ s úsměvem dodává Prskavec, který v letošním roce začal doplňkově jezdit také na kánoi.

Jiří Prskavec popáté Mistrem Evropy

Evropským šampionem mezi kanoisty stal Slovinec Benjamin Savšek, který tratí proletěl za neskutečných 100,44 vteřin. „Dneska to byl těžký boj, protože trať byla velmi těžká, především v závěru. A jsem hrozně šťastný, že jsem to zvládl. A i ustál tlak před startem a zvládl celou jízdu bez chyby,“ popisuje novopečený šampion Savšek.Stříbro získal Němec Sideris Tasiadis a bronz Miquel Trave ze Španělska. Stříbrný olympijský medailista Lukáš Rohan se nezvládl probojovat ze semifinále do boje o medaile.

Premiéru na kajaku měla česká slalomářka Tereza Fišerová. „Bylo to skvělé, byla jsem, přiznám se, trošičku nervózní, ale myslím, že jsem to zvládla skvěle – až na tu jednu kombinaci, kde jsem to špatně odskočila,“ popisuje Fišerová. „Mě to hrozně mrzí, že jsem se neponaučila ze semifinále a teď jsem to odskočila ještě hůř. Ale jinak jsem spokojená a myslím, že celkově i ta jízda, kterou jsem předvedla, byla dívající se,“ říká česká obojživelnice, která se v neděli čekalo ještě finále kanoistek. Vítězkami mezi ženami se staly 2 kajakářky s totožným časem 107,24 domácí Eliška Mintálová a Italka Steffani Horn.

Tereza Fišerová na kajaku

Mezi kanoistkami vybojovala Tereza Fišerová pro českou výpravu bronzovou medaili. Bronzová jízda Fišerové začala nervózně, po první kombinaci se ale oklepala. „První problém byl hned ve 3. brance, kde mě to úplně vyvezlo a do 4. povodné branky v tom vracáku jsem najela trochu z boku a nebyl to úplně ideální nájezd. Naštěstí jsem to zvládla, dokázala jsem se zklidnit a jsem ráda, že i přesto, že na tom začátku to nebylo úplně ideální, jsem zvládla skočit ten skok a dojela do cíle s celkem dobrým časem,“ popisuje svou finálovou jízdu česká kanoistka.

Lukáš Rohan nepostoupil ze semifinále

Novopečenou šampionkou se stala Britka Mallory Franklin, která už včera brala bronz na kajaku. „Je to teprve můj druhý evropský titul a jsem velmi ráda především proto, že vím, že pádluju opravdu dobře,“ popisuje v cíli slalomářka Franklin. „Byl to skvělý závod, místy dramatický, ale užila jsem si ho a cítila jsem se opravdu dobře a silně,“ popisuje Britka.

Tereza Fišerová se zlatou medailí z Extreme Slalomu

Na závěr šampionátu ještě proběhly závody v Extreme Slalomu, kde česká obojživelnice Tereza Fišerová na závěr šampionátu přidala po 2 bronzech ze slalomu titul mistryně Evropy v Extreme Slalomu. „Jsem hrozně moc ráda, že z toho nakonec byla placka, protože jsem byla nakonec už dost unavená, ale dá se říct, že mě ten bronz na kanoi nakopnul,“ usmívá se Fišerová se zlatem na krku. Stříbro v Extreme Slalomu získala dnešní šampionka na kanoi Britka Mallory Franklin, třetí Slovinka Ajda Novak. Vítězem mezi muži se stal Švýcar Jan Rohrer, druhý byl Rakušan Mario Leitner, třetí Rakušan Felix Oschmautz. Obhájce loňského titulu Vít Přindiš se do finálové rozjížďky bohužel neprobojoval.

Vít Přindiš titul z Extreme slalomu neobhájil

Česká výprava na evropském šampionátu v Liptovském Mikuláši vybojovala 5 kovů. 3 zlaté (Prskavec K1, Fišerová Extreme Slalom a tým kajakářů) a 2 bronzové (Fišerová C1, tým kanoistek) medaile. Reprezentační tým se nyní přesouvá zpět do Prahy, kde už za 2 týdny, 10. – 12. 6. startuje 1. světový pohár.

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: