Vodní slalomáři zabojovali v 1. kole Světového poháru v Liptovském Mikuláši

Vodní slalomáři zabojovali v 1. kole Světového poháru v Liptovském Mikuláši

Po roce se opět roztáčí kolotoč Světového poháru ICF ve vodním slalomu. Letos odstartoval v Liptovském Mikuláši na Slovensku. Takřka kompletní česká reprezentace se o první body a medaile poprala minulý víkend (22. – 24. června). Kajakář Vít Přindiš obhajoval celkové prvenství, které loni vybojoval jako první Čech v historii.

Prohlédněte si všechny fotografie k článku…

Letošní série Světových pohárů ve vodním slalomu obsahuje pět zastávek, všechny na evropském kontinentu s vyvrcholením ve španělském Seu d Urgell. O slovo se opět hlásí i slalom kros CSLX i obnovená kategorie C2 mix.

V metropoli Liptova se představil kompletní A team s výjimkou singlkanoisty Vítězslava Gebase, který zvolil individuální trénink. „Ze všech závodů je nejproblematičtější účast na následujícím SP v Krakově, protože na poslední chvíli zrušili účast závodníci do 23 let, kteří dají přednost soustředění v Ivrei, která bude dějištěm mistrovství světa U23. Soustředění bylo původně plánováno na dřívější termín, ale z důvodu rozsáhlých povodní v této oblasti, muselo být zrušeno,“ popisuje šéftrenér reprezentace Jiří Pultera.

Kanál v Liptovském Mikuláši by měl našim závodníkům vyhovovat s ohledem na to, že jsme zde absolvovali celou řadu seniorských i juniorských závodů. Předpoklady očekávaných výsledků budou velmi individuální, podle výkonnosti jednotlivých závodníků, která je v týmu samozřejmě rozdílná,“ dodal Pultera před prvním závodem po úspěšném mistrovství Evropy na domácí trati v Praze – Troji.

Kajakář Vít Přindiš se cítil být připravený na obhajobu prvenství: „Vody je v trati trochu míň, než je normál, ale není to nic hrozného. Počasí nám zatím také přeje, ale na závody se to má markantně zkazit. Všichni až na Terku Fišerovou jsou snad v pohodě, zdraví a mě záda drží. Každý den cvičíme a učím se nové cviky a celkově předělávám styl posilování, který jsem doteď držel,“ prozradil Přindiš.

  1. kolo 22. – 24. červen Liptovský Mikuláš (SVK)

  2. kolo 29. červen – 1. červenec Krakow (POL)

  3. kolo 6. – 8. červenec Augsburg (GER)

  4. kolo 31. srpen – 2. září Ljubljana (SLO)

  5. kolo (finále) 7. – 9. září Seu d´ Urgell (ESP)

Kalendář Světového poháru 2018:

  1. kolo 22. – 24. červen Liptovský Mikuláš (SVK)

  2. kolo 29. červen – 1. červenec Krakow (POL)

  3. kolo 6. – 8. červenec Augsburg (GER)

  4. kolo 31. srpen – 2. září Ljubljana (SLO)

  5. kolo (finále) 7. – 9. září Seu d´ Urgell (ESP)

Pátek 22. června – Z vedra do ledové vody

Z kvalifikačních soubojů se takřka všem závodníkům podařilo dostat do semifinálových jízd. Kajakář Ondřej Tunka i singlkanoista Tomáš Rak předvedli v chladném počasí druhou nejrychlejší jízdu.

Slovinec Jure Lenarčič si připsal v kvalifikaci singlkanoistů nejrychlejší jízdu, ale hned za ním se také s čistým zápisem umístil český reprezentant. Tomáš Rak si pohodlně zabezpečil postup do semifinále z 2. místa: „Jelo se mi dost zle, protože se strašně ochladilo a je tady docela zima. V první půlce jízdy to vypadalo hodně blbě, ale pak jsem to začal docela tlačit a nakonec to docela stačilo. S výsledkem jsem spokojený, ale zítra se mění trať a jede se zase od nuly. Budu se snažit zajet co nejlíp,“ řekl Rak.

Do semifinále se probojoval i Michal Jáně, který skončil pátý. Ve druhé jízdě si kvalifikaci vybojoval i Lukáš Rohan.

Mezi kajakářkami neměla s postupem potíže ani Kateřina Kudějová, která zajela čtvrtou nejrychlejší kvalifikační jízdu. První pozici vybojovala Rakušanka Kuhnleová. Dobrý výkon podala i osmá Barbora Valíková. Amálie Hilgertová si musela jízdu zopakovat a suverénně postoupila, stejně jako i Veronika Vojtová.

Tomáš Rak / F: Martin Hladík, kanoe.cz
Tomáš Rak / F: Martin Hladík, kanoe.cz

Odpoledne měli kvalifikaci naplánovanou kajakáři a singlkanoistky. Aktuální mistr světa Ondřej Tunka předvedl druhou nejlepší kvalifikační jízdu za Britem Forbsem-Cryansem.

Dneska to bylo hodně náročné, protože byla zima a voda ledová. Bylo těžký se rozhýbat, ale docela jsem se do toho dostal. Paradoxně jsem to zkazil na té nejlehčí pasáži. Zastavilo se mi to nahoře před druhou bránou. Ale potom se mi to podařilo rozjet. Zítra máme netradičně volno kvůli změně programu, tak si dlouho pospím, zahraju si kulečník, pojedu povzbuzovat kajakářky a navštívím nějakou cukrárnu,“ plánoval mistr světa Ondřej Tunka.

Jiří Prskavec a Vít Přindiš si rozdělili 9. a 10. postupové místo. Semifinálová třicítka neutekla ani Luboši Hilgertovi na 27. místě.

Kajakářka Gabriela Satková je nejmladší v reprezentačním týmu a semifinále musela zajet druhou jízdou. „Oproti první jízdě jsem se určitě zlepšila, protože jsem se docela dlouhou dobu vracela k bráně číslo 15,“ popsala Satková, která pak doplnila již kvalifikovanou Terezu Fišerovou (18. místo v kvalifikaci). Postup utekl jen Kateřine Havlíčkové. První dvě místa v kategorii C1 žen obsadily sestry Foxovy.

Vít Přindiš / F: Martin Hladík, kanoe.cz
Vít Přindiš / F: Martin Hladík, kanoe.cz

Sobota 23. června – Lukáš Rohan a Amálie Hilgertová v nejlepší desítce Světového poháru

V sobotu bojovali singlkanoisté a kajakářky o první tituly 1. Světového poháru ICF ve vodním slalomu v Liptovském Mikuláši. Do finálové desítky se podařilo dostat singlkanoistovi Lukáši Rohanovi a poprvé v životě i kajakářce Amálii Hilgertové. Rohan si ze Slovenska nakonec odvezl desáté a Hilgertová osmé místo.

Lukáš Rohan postupoval do finále z desátého místa a doufal, že umístění vylepší. „První polovina byla dobrá, tam jsem se cítil v pořádku. Na soutoku jsem pak zkazil výjezd z brány číslo 11 a zbytečně jsem to přetočil, což byl asi základ neúspěchu. Pak jsem se vracel do čtrnáctky, kde jsem nedojel,“ smutně popsal 23letý reprezentant, který nakonec na desáté pozici zůstal i ve finále.

Nejlepší jízdu předvedl německý kanoista Sideris Tasiadis a druhé místo přidal domácí závodník Alexander Slafkovský. Druhý z kvalifikace, Tomáš Rak, skončil 18. a Michal Jáně 22.

Lukáš Rohan / F: Martin Hladík, kanoe.cz
Lukáš Rohan / F: Martin Hladík, kanoe.cz

Mezi kajakářkami neměla s postupem potíže Amálie Hilgertová ze šestého místa, která si tak vyjela svoje první finále na Světovém poháru ve vodním slalomu v kariéře. Veronika Vojtová přišla o finálové umístění jen o jedno místo, skončila jedenáctá. Semifinále vůbec nevyšlo bývalé mistryni světa Kateřině Kudějové, která si s Barborou Valíkovou připsala 15. a 16. pozici.

Hilgertová ve finále dvakrát chybovala a čtyři připsané vteřiny ji stáli přední umístění. O dvě místa si tak proti semifinále pohoršila a skončila osmá. Nejrychlejší a čistou jízdu předvedla vítězka semifinále Australanka Jessica Foxová.

Byla jsem tak nadšená z toho, že jsem ve finále, že jsem se pak už nedokázala tolik soustředit. Takže z toho pak asi vznikli ty šťouchy. Ale já mám obrovskou radost, takže osmé místo vůbec neberu jako zklamání. Už jen to, že jsem tady, tak jsem fakt nadšená,“ smála se v cíli svěřenkyně trenéra Jiřího Prskavce.

Až dvanáct párů nastoupilo do semifinále obnovené kategorie C2 mix, spolu se třemi českými loděmi.

Amálie Hilgertová / F: Martin Hladík, kanoe.cz
Amálie Hilgertová / F: Martin Hladík, kanoe.cz

Neděle 24. června – Tereza Fišerová veze stříbro ze Světového poháru ve vodním slalomu

Singlkanoistka Tereza Fišerová se stala nejúspěšnější závodnicí 1. Světového poháru ICF ve vodním slalomu v Liptovském Mikuláši, když pro české barvy vybojovala stříbro. Veze si tak dva kovy, protože v sobotu již vybojovala druhé místo v kategorii C2 mix s Jakubem Jáně. Mezi kajakáři se nejlépe umístil čtvrtý Jiří Prskavec.

Nejrychlejší jízdu v kategorii C1 žen předvedla všestranná australská závodnice Jessica Foxová. Fišerová ale brala stříbro všemi deseti. „Jsem skutečně nadšená, protože jsem to na prvním Světovém poháru vůbec nečekala. Jsem ráda, že mi to po té nepovedené Evropě vyšlo na to stříbro tady,“ těšila se svěřenkyně Lukáše Kubričana. „Jízda byla podle mě povedená, i když trenér tam vždy něco najde. Ale jinak jsem s jízdou spokojená. Pokusím se teď dále trénovat, ale nějak moc se nepřepínat. Nemám žádnou speciální strategii. Jessica Foxová dnes jela úplně jinou ligu, takže si to zlato dnes určitě zasloužila. Na další Světový pohár v Krakově se těším, i když preferuji spíš těžší kanály. Ale už jsem tam jednou vyhrála,“ dodala Fišerová s nadějí, že bude forma ještě růst.

Tereza Fišerová / F: Martin Hladík, kanoe.cz
Tereza Fišerová / F: Martin Hladík, kanoe.cz

V semifinále se mohlo zdát, že české barvy ovládnou stupně vítězů v kategorii K1 mužů, když Jiří Prskavec a Vít Přindiš postupovali z prvního a druhého místa. Nakonec bral nejlepší umístění Prskavec, ale zůstal těsně pod pódiem.

Se dvěma šťouchy se vyhrávat nedá. Na druhou stranu, myslím, že jsem zajel první část tratě přesně, jak jsem si řekl. Pak mi to trochu ujelo a měl jsem tam první dotyk. S jedním dotekem musíte už začít trochu riskovat a jít na hranu a já asi udělal špatný rozhodnutí, že jsem to chtěl zkrátit na místě, kde to asi úplně nešlo. Tam jsem dal ten druhý dotek a bylo tak trochu po nadějích. Vždy se snažím zajet co nejlépe, ale když do toho skáčou ty šťouchy, tak se musí jet hodně za hranou,“ vysvětlil v cíli Jiří Prskavec.

Na šestém místě dojel Luboš Hilgert a o místo za ním pak Vít Přindiš. Ondřeji Tunkovi se semifinále nepodařilo a skončil až na 31. pozici. Vítězství si na Slovensku připsal německý kajakář Sebastian Schubert.

Další ze série Světových pohárů je v programu již příští víkend v polském Krakově.

Výsledky live: www.canoeicf.com/canoe-slalom-world-cup/liptovsky-mikulas-2018/rankings-results

Vysílání na ČT Sport – finále: www.ceskatelevize.cz/sport/ostatni/vodni-sporty/376843-zive-sp-ve-vodnim-slalomu-v-liptovskem-mikulasi/

Záznam ze Světového poháru, pondělí 25.6, 14:30: www.ceskatelevize.cz/porady/12246540909-svetovy-pohar-ve-vodnim-slalomu-2018/218471291381201-sp-2018-slovensko/

Program: www.canoeicf.com/canoe-slalom-world-cup/liptovsky-mikulas-2018/schedule

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: