Voraři na Sázavě

Voraři na Sázavě

Na řeku Sázavu opět vyjel vor. Stalo se tak o předminulém víkendu díky nadšencům z Týnce nad Sázavou. Vlastníma rukama vyrobili plavidlo z klád, jehož prostřednictvím se v minulosti po řece dopravovalo dříví, různé náklady i lidé. Akce dostala název Voraři z Posázaví, a přestože byla určena hlavně dětem, nadšené příznivce získala i z řad dospělých návštěvníků.

Miniaturní vor ze smrkových klád nakonec vyrobili podle návodu na internetu a inspiraci našli i ve starých knihách. K údivu všech bylo plavidlo plně funkční. Vyzkoušeli si to děti i dospělí, kteří se nebáli na replice prámu přejet Sázavu. „Ač byla akce určena hlavně dětem, první, kdo si to šel vyzkoušet, byl dospělý. Největší úspěch mělo samotné spouštění plavidla na vodu. Lidé nás sledovali z nedalekého mostu i ze břehu,“ popsala Markéta Pazderová.

Zkušenosti čtenářů

venan

Po letošní zkušenosti se Sázavou z letošního jara se divím, že se sem lidi vydávají… Všem známé žluté peklo, jež ani řeka, ani kempy nejsou schopny pobrat, z voleje do voleje, přes jez to nepřeteče, všechno seberou náhony, pivo někde i dobý, ale langoše strašný… Českej folklor se změnil v masově provozovanej kšeft za každou cenu…

zenhas

Já tam jezdím rád. Když vodočet ukazuje kolem metru a je takové to sychravé počasí, bývá Sázava skoro prázdná. 🙂

Michal

Jezdím tam jen párkrát do roka a žluté peklo mám jen ve vzpomínkách. Z Týnce do Pikovic, ve všední den večer, říjen, listopad, vytrvalý déšť. Do Pikovic dojíždím za tmy, někdy nepotkám jediného vodáka, jen pár rybářů. Kdo chce klid, ticho a řeku bez lidí, ten to najde i tady.

Kmochacek

pokusí s vorem doplout kousek pod Kaňov, ihned pochopí jakému problému by se mohl napříště více věnovat – zahrazeným a nesjízdným šlajsnám na jezech 😉

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: