Vyšel vodácký časopis Pádler 1/2022. Nahlédni do něj.

Vyšel vodácký časopis Pádler 1/2022. Nahlédni do něj.

Je tu nová vodácká sezona a s jejím počátkem také tradičně přichází první vydání vodáckého časopisu Pádler. Jak v redakci s oblibou říkáme, je to první postcovidové vydání Pádlera. Pojďte si prvního Pádlera roku 2022 prolistovat a načerpejte inspiraci do nové sezony.

>>> CHCI PŘEDPLATNÉ PÁDLERA <<<

>>> CHCI PÁDLERA ELEKTRONICKY <<<

Titulní strana Pádlera 1/22

Na úplný úvod by se slušelo zmínit, že náš vodácký časopis letos vstupuje do dvacáté sezony svojí existence a měl by ji pochopitelně završit dvacátými narozeninami. Doufáme, že covid, inflace, zdražování, válka a další „klacky“, které nám osud hází pod nohy, úspěšně překročíme a otevřeme další dvacetiletku.

Pojďme už ale k jedničce roku 2022. Pro titulní stranu jsme tak dlouho hledali nějakou typickou fotku pro zimní pádlování, až se u nás ocitly fotky od Michala Kuthana, který společně s Edou Skalickým vyrazil pádlovat do Skotska. Sychravé a mrazivé počasí, chumelenice, to prostě byla jasná volba.

Jak je zvykem, je součástí prvního Pádlera roku také vložený plakát s termíny vodáckých akcí na celý rok. Doufáme, že vám pomůže v plánování vodácké sezony a hlavně doufáme, že se letos většina akcí uskuteční.

VODNÍ TURISTIKA

Vodní turistice se v Pádlerovi věnujeme vždy a ani tentokrát jsme neudělali výjimku. Stálý autor František Prokeš přes zimu sepsal svoje zážitky z putování po Svratce pod Brnem a jak je jeho velmi dobrým zvykem, přidal i bohatou zásobu místopisu, dějepisu a dalších zajímavostí, aby mohl být prožitek z řeky komplexní.

Svratka pod Brnem

Do kategorie turistických článků určitě spadá i popis pohodového zájezdu na pozdně letní řeky do Rakouska, který připravil Jirka Hodic. Opět náš stálý a spolehlivý pisatel. Jirka popsal splutí několika úseků na řekách Mur, Salzach, Enns a nemohla být vynechána ani klasická Salza.

Na pomezí turistického a seakajakářského článku se nachází článek od Honzy „Chobotničáka“ Bašty, který popsal zimní setkání nejen seakajakářů na přehradě Slapy. Tato akce je již tradiční a známá pod názvem Zimní slapy. Letos se těšila rekordní účasti a vše krásně zdokumentoval František Červený.

Reportáž z akce Zimní slapy 2022

A jednoznačně do turistické rubriky patří také text od Honzy Rotta, který nám popsal podzimní paddleboardové splutí Doubravy pod Pařížovem, na které vyrazil s početnou partou kamarádů při příležitosti zamykání řeky.

ROZHOVORY

Rozhovory jsme pro vás tradičně nachystali dva. A ruku na srdce, jeden je lepší než druhý. Ten první vedla Alča Kalášková s Jirkou Klímou z pražské bohemky. Jirka byl v loňském roce oceněný jako osobnost vodní turistiky za svojí dlouholetou práci s mládeží právě v tomto oddílu, ale řeč byla o všem možném. Vše Jirka doplnil super fotkami ze svého archivu. Druhý rozhovor připravila Tereza Prskavcová, která zpovídala mladou českou reprezentantku ve vodním slalomu Gabrielu Satkovou. Ačkoliv je Gabča hodně skromná, tak se docela rozpovídala a v rozhovoru toho na sebe dost prozradila.

Rozhovor: Jirka Klíma

DIVOKÁ VODA

Divokovodní skvost připravili už zmínění mladíci Michal Kuthan a Eda Skalický. Ti strávili část letošní zimy pádlováním ve Skotsku, kde trefili parádní vodu, a tak zvládli nasmažit spoustu parádních řek a hlavně vodopádů.

Divoká voda ve Skotsku

Do kategorie divoké vody patří i hodně unikátní akce, kterou podnikl Josef Kudělka zvaný Žozé. Ten si naplánoval packraftovou výpravu do Kazachstánu, a protože k sobě nenašel žádného parťáka, tak ji absolvoval sám!

A z divoké vody je také fotogalerie. Jedná se o fotky ze sjezdu a jejich výběr nám připravil dvorní fotograf českých sjezdařů Aleš Berka.

EXPEDICE

Na nějakou tu expedici nás téměř v každém časopisu zve David „Vory“ Sodomka, který cestuje a pádluje tolik, že by mohl vycházet jeden časopis jenom od něj. Pro aktuální vydání jsme vybrali prvosjezd řeky Rio Blanco v oblasti Hornopirén v Chile. Tuhle šílenou akci podnikl Vory s hvězdným mezinárodním týmem a měla asi všechno, co má správná expedice mít – let vrtulníkem, obtížné přenášky, vysoké vodopády, obří peřeje, nouzové nocování… A k tomu všemu je od Voryho všechno perfektně nafocené.

Expedice na chilskou řeku Rio Blanco

STÁLÉ RUBRIKY

Ani v tomto vydání Pádlera nezůstaneme našim čtenářům dlužni stálé rubriky.

Honza Busta v tréninkovém seriálu popisuje, jak by správně měla vypadat regenerace, když to se tréninkem a sportem myslíme opravdu vážně.

Trénink a správná regenerace

Vodní skauti ve své rubrice popsali putování po polské řece Rega až do moře.

Své si v Pádlerovi najdou i seakajakáři, protože nám moc pěkný článek z Řecka, konkrétně z ostrova Kefalonie, napsala Ivana Jakubková.

A taky dojde na něco praktického. Představíme si opravnou sadu Air4 od Hika a její použití. A pro mnohé nejspíš bude zajímavá reportáž z návštěvy nových výrobních prostor firmy Robfin.

A to je z letošního prvního Pádlera skoro všechno. Užijte si ho a těšíme se na setkávání na jarních řekách!

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: