Vyšel vodácký časopis Pádler 1/2024. Koukni se, co všechno v něm je.

Vyšel vodácký časopis Pádler 1/2024. Koukni se, co všechno v něm je.

Těsně před začátkem jara vyrazilo ke čtenářům první vydání vodáckého časopisu Pádler v tomto roce. Pojďte se podívat, co letošní první Pádler nabízí. Obsah je jako obvykle pestrý.

>>> CHCI PŘEDPLATNÉ PÁDLERA <<<

>>> CHCI PÁDLERA ELEKTRONICKY <<<

Volba fotografie na titulní stranu byla tentokrát celkem jasná, ale vybrat tu nejlepší možnost byla fuška. David Sodomka poslal asi 500 božích fotek z Grónska, z těch vzniklo asi 10 božích návrhů titulní strany a teď babo raď. Ale snad jsme vybrali dobře.

To vybírání fotografií pro galerii už bylo jednodušší, protože Martin Bouzek fotí (stejně jako jeho kolegové z Verum Photo) na černobílý film a barvy neuznává ani u digitální fotografie, takže několik stovek fotek k přebírání opravdu neposlal. Za nás je současná černobílá fotografie z vody vážně parádička. V galerii jsou fotografie z podzimní seakajakové výpravy do souostroví Kornati v Chorvatsku

VODNÍ TURISTIKA

Články s tematikou vodní turistiky jsou tradičně početné a stejně je tomu i tentokrát.

Po letech jsme se domluvili se Šakalem (Jiří Škaloud), aby nám zase připravil něco z jeho oblíbeného Polska a vznikla opravdu unikátní věc. Šakal totiž popsal splutí hned čtyř polských řek a to takových, které lze splout ve dvojici. Co to znamená? Jednoduše to, že řeky tečou velmi blízko sobě a není proto problém je spojit do jednoho vodáckého výletu aniž by bylo nutné vymýšlet složitou a zdlouhavou logistiku. Popsané dvojice řek jsou Piława + Dobrzyca a Wel + Drwęca.

Polské řeky do dvojice.

Do turistické kategorie můžeme určitě zařadit i článek od Radka Bartečka, který se spolu s přítelkyní vydal na paddleboardové splouvání horního toku řeky Isar, která protéká skrz úžasnou krajinu přezdívanou Bavorská Kanada. Průzračně čistá voda, peřeje do WW II, nádherná okolní krajina, prostě fantazie.

Abychom ale nevynechali naší domovinu, tak nám třeba Marek „Ketcha“ Niesig popsal, jak v loňském roce s oddílem vodních skautů absolvovali úspěšný putovní tábor na oplachtěných pramicích na Lipně.

Plachetní puťák na Lipně.

EXPEDICE

Do expediční rubriky se toho tentokrát sešlo hodně a navíc jedna expedice lepší než druhá.

Všemu bezpochyby vévodí veliký článek od Davida „Voryho“ Sodomky, který popsal, jak s mezinárodním týmem pod hlavičkou RedBullu pádloval v Grónsku – mezi ledovými krami, přímo na povrchu ledovce, těsně u čela ledovce. To si prostě musíte přečíst, brada vám jistojistě padne až na zem!

Za divokou vodou do Grónska.

Mezi ledovými krami pádlovali i čeští expedičníci pod taktovkou Roberta Kazíka, kteří zdolávali několik řek v Národním parku Tatshenshini – Alsek za pomoci packraftů a mezi řekami se přesouvali pěšky se vším vybavením naloženým na zádech. Celé tohle dobrodružství navíc nebyla jen chlapská záležitost, ale zúčastnila se ho i Káťa Melicharová, která nám ho taky popsala.

V poměrně expediční záležitost se změnilo také seakajakové obeplutí dánského ostrova Bornholm v Baltském moři, na které se na podzim loňského roku vydali Vojta Dvořák a Míša Kratochvílová. Zejména díky větru to nebylo „jenom“ o pádlování okolo pěkného ostrova, ale taky se plavalo a zachraňovalo. Zkrátka přesně podle pravidla, že zážitek nemusí být pozitivní, hlavně, když je intenzivní.

Na kánoi po stopách kmene Žlutý nůž.

A už tradičně nám jednu ze svých expedic na „dalekém severu“ popsal Milan Pachlopník, který tentokrát se svojí kamarádkou Katy vyrazil do tundry od Velkého Otročího jezera stezkou, kterou dříve používali indiáni, ale už léta je zapomenuta. Vzhledem k tomu, že cesta zabrala mnoho týdnů, je článek rozdělen na dva díly a v příštím Pádlerovi se můžete těšit na jeho pokračování.

ROZHOVORY

Rozhovory jsme tradičně připravili dva a oba stojí za to.

V tom prvním si povídáme s Františkem Košinou o celém jeho vodáckém životě, který byl velmi bohatý, protože Frantovi je přes devadesát roků, a ještě v pětaosmdesáti si byl splnit sen tím, že splul Grand Canyon na Coloradu. Je třeba něco dodávat?

Rozhovor: Petr Panenka.

Pro druhý rozhovor jsme vybrali Petra Panenku, který taky něco pamatuje a všechno nám to povykládal. Kromě toho jsme ale nemohli vynechat jeho podnikatelskou éru s firmami Profiplast a Paneka Paddles a taky závodní úspěchy ve slalomu a raftingu.

A CO JEŠTĚ?

A ještě je toho v novém Pádlerovi hodně.

Třeba velká reportáž popisující, jak se vyrábějí lodě GUMOTEX a to včetně výroby unikátního materiálu Nitrilon. Nebo popis závodu Spree-Marathon, který na podzim loňského roku absolvovali Jiří „Choroš“ Hron s parťákem Pašíkem a i několik dalších zástupců z Česka. A opět se nám taky rozepsal Zbyněk Pulec, který se ještě podrobněji zabývá historií Čertovky a vodního slalomu na jejích vodách.

Výroba lodí GUMOTEX.

Nechybí samozřejmě tradiční příspěvek od AVTS, ve kterém tentokrát nešlo řešit nic jiného než kauza okolo MVE Dívčí Kámen. ČSK představuje svoji kampaň pro nábor rychlostních kanoistů nazvanou Odpádluj na chvíli od rodičů a samozřejmě jsou připraveny recenze vodáckého vybavení, kalendář vodáckých akcí na nejbližší týdny a tak dále.

Takže šup přečíst Pádlera, doporučit ho makarádům a pak už hurá na vodu, protože počasí nám letos přeje opravdu nebývale brzy.

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: