Vyšel vodácký časopis Pádler 2/2024. Pojď si v něm zalistovat.

Vyšel vodácký časopis Pádler 2/2024. Pojď si v něm zalistovat.

Těsně před koncem dubna vyrazilo ke čtenářům druhé vydání vodáckého časopisu Pádler v tomto roce. Pojďte se podívat, co letošní druhý Pádler nabízí. Jako obvykle je toho víc než dost!

>>> CHCI PŘEDPLATNÉ PÁDLERA <<<

>>> CHCI PÁDLERA ELEKTRONICKY <<<

Fotka na titulní stranu vzešla z kupy obrázků, kterou dodali autoři článku „děti a kajak“. Sice bylo dost zajímavých adeptů, ale nakonec musí zvítězit jen jeden snímek. Použitou fotografii pořídila Pája Kodadová a je na ní její syn Matýsek při pádlování na Soče.

Do galerie fotografií jsme tentokrát zařadili výběr snímků skvělého fotografa Jakuba Staňka, který se v létě pohybuje okolo velmi populární norské řeky Sjoa a mimo jiného tam působí jako fotograf raftových tripů. Jakub ale fotografuje i jiné věci, na které z galerie odkazuje QR kód – rozhodně to stojí za prohlédnutí.

V časopisu zaujímá zcela výjimečné postavení již výše zmíněný článek nazvaný Děti a kajak – kdy, jak, s čím, proč…, který připravili Míra a Pája Kodadovi a s nimi Michal Buchtel. Kodadovi v článku popisují svoje zkušenosti s vedením dvou synů ke kajaku už od velmi útlého věku (3 roky) a Michal Buchtel (otec tří dětí) k tomu doplňuje pohled osoby, která má veliké zkušenosti s vrcholovým pádlováním a tréninkem.

VODNÍ TURISTIKA

Rubriku vodní turistiky tentokrát asi nejlépe zastupuje článek od Michala „Tučňáka“ Klímy, který popsal oddílovou výpravu na polskou řeku Rega, po níž nakonec celý putovní tábor doplul až do Baltského moře. Výprava se nejprve musela potýkat s množstvím popadaných stromů, potom… Ale však vy si to přečtete sami.

Do kategorie turistiky spadá (alespoň co se obtížnosti splouvaného toku týká) rovněž článek od Petra Nedvídka, který popsal výpravu na kanadskou Liard River, kterou sjížděl ještě se dvěma parťáky na nafukovacích kánoích. Obtížnostně se nejednalo o nic náročného, ale splutí trvalo několik týdnů uprostřed naprosté divočiny. Prostě romantika jako blázen.

Mohli bychom sem zařadit i článek od 8. Vodního oddílu skautů z Prahy, kteří se v loňském létě vydali na tábor do zahraničí a jeho hlavním cílem bylo splutí známé balkánské řeky Tary.

A určitě sem patří i paddleboardové pádlování na Šrí Lance, které zažil a podrobně popsal Honza „Rotťák“ Rott.

No a vlastně i reportáže v rubrice Z akcí patří do kategorie turistiky, vždyť se tam píše o takových řekách jako Doubrava, Mastník, Chrudimka, …

ROZHOVORY

Pro rozhovory jsme vybrali dva zajímavé muže.

Jedním je Zdeněk Lyčka, který se před deseti lety posadil v Praze do mořského kajaku a dopádloval do Labe a potom až do Severního moře. Další rok vyrazil na Dunaj, který také sjel až do moře, potom Odra až do moře a tak dále. Zdeněk je zkrátka takový český Olek Doba, a navíc ze svých výprav vydává knihy.

Druhým je Miroslav Šperk, který provozuje parakanoistiku, což je kanoistika pro hendikepované. Míra má totiž paraplegii dolních končetin a jenom díky sportu se dokázal se svým zraněním vyrovnat. Dříve dělal mnoho jiných sportů pro hendikepované, ale v posledních letech se zamiloval právě do kanoistiky a pokud vše půjde dobře, tak by se mohl stát historicky prvním českým parakanoistou na paralympiádě letos v Paříži.

EXPEDICE

V expediční rubrice určitě nesmí chybět druhá část článku od Milana Pachlopníka, který s kamarádkou Katy putoval po tundře v blízkosti Velkého Otročího jezera v Kanadě, což je jedna z nejopuštěnějších oblastí v této rozlehlé zemi (a vlastně i na světě). Opět je kromě pádlování čekalo také náročné portážování, mnoho zážitků s divokými zvířaty a dokonce i jedna téměř smrtelná nehoda!

A za expedici můžeme považovat i výpravu po jezeře Toba v Indonésii, kterou nám popsal Jiří „Choroš“ Hron, který do těchto končin jezdí už pěknou řadu let. Při poslední výpravě se s parťáky rozhodli, že se vydají do zatím neprobádaných částí jezera a dokončí tím jeho obeplutí, které postupem let na etapy dokázali uskutečnit. Přespávání u domorodců, ztracený parťák,… pánové si to prostě užili.

A CO JEŠTĚ?

No a pak jsou tu ještě všechny ty další věci.

Třeba parádní článek od Matouše Boreckého, který popsal předvánoční výpravu do africké Keni, kde s partičkou smažili divoké řeky a taky vodopády na sluníčku a v teple. Nebo článek od Tomáše Lukačoviče o packraftové výpravě do Norska, kde byl jako iniciátor a hlavně fotograf Martin „Fševěd“ Žilka, takže o krásné fotografie v tomto článku opravdu není nouze.

Ivana Jakubková je tradiční autorkou seakajakářských článků a tentokrát nám pospala, jak s partičkou pádlovali okolo Elby, ale museli trochu měnit program, protože jim nepřálo počasí, zejména silný vítr.

Neopomenuli jsem ani tradiční článek od Asociace vodní turistiky a sportu (AVTS), připravili jsme nejzajímavější drby do rubriky Vodácký bulvár, v recenzích vybavení jsme popsali zkušenosti s nafukovacím kajakem Gumotex Seashine, házečkou Hiko Eagle a botami Vivabarefoot Ultra III. A tradičně je připraven také kalendář vodáckých akcí na nejbližší měsíce.

Uf, to je zase porce vodáckého čtení. Užijte si ji!

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: