Vyšel vodácký časopis Pádler 4/2023. Nahlédni do něj.

Vyšel vodácký časopis Pádler 4/2023. Nahlédni do něj.

Se začátkem listopadu vyrazilo ke čtenářům další vydání vodáckého časopisu Pádler. Pojďte se podívat, co letošní čtvrtý a zároveň poslední Pádler nabízí a nechte se inspirovat. Obsah je jako obvykle velmi pestrý.

>>> CHCI PŘEDPLATNÉ PÁDLERA <<<

>>> CHCI PÁDLERA ELEKTRONICKY <<<

Pádler 4/2023. Titulní stránka. Foto Vašek Kolář.

Volba fotografie na titulní strana byla tentokrát celkem jasná. Fotografové na Mistrovství Evropy, které se konalo koncem srpna ve Vodáckém centru České Budějovice a na Vltavě pod Lipnem a pod Vyšším Brodem, pořídili tolik pěkných fotografií, že v podstatě nebylo možné vybrat špatně. Vynikajících adeptů bylo hodně, ale nakonec vyhrála fotografie plná emotivních obličejů, kterou na peřeji Schody na Čertových proudech pořídil Vašek Kolář.

O vynikajících fotografiích bývá i začátek časopisu, konkrétně dvoustránka s fotogalerií. Pro tu jsme tentokrát vybrali obrázky, které v letošní sezoně vytvořila fotografka Anna Navrátilová, jež se specializuje na rychlostní kanoistiku a dračí lodě. A protože se toho do časopisu vejde jen velmi málo, tak se kdyžtak podívejte i na její web, kde je skvělých fotek plno.

Galerie fotografií – Anna Navrátilová.

VODNÍ TURISTIKA

Články s tematikou vodní turistiky jsou tradičně početné a stejně je tomu i tentokrát.

Reprezentantem vodácké turistiky v té nejčistší podobě je určitě článek od Františka Prokeše, který popisuje splouvání polské řeky Nysa Kłodzka, tekoucí jen nedaleko od našich severních hranic. Franta popisuje dvoudenní splutí a jako bývá jeho dobrým zvykem, velmi podrobně popisuje i zajímavosti v okolí řeky – od přírodních pozoruhodností až po historické památky.

Nysa Kłodzka. František Prokeš.

Do turistické kategorie, ale určitě i do kategorie exotiky, patří fotoreportáž od Pavla Stračánka, který se nám pokusil přiblížit putování s nafukovací kánoí po ledovcovém jezeře plném obřích ledových ker. Pokochejte se fotkami z ledových tunelů a těsných průjezdů okolo ledových velikánů zářících nejrůznějšími odstíny modré barvy. Je to naprostá fantazie.

Ledovcové jezero Hoffelslón. Pavel Stračánek.

A do turistické rubriky patří bezpochyby i kratší příspěvěk od Roberta Kazíka, který je na pomezí článku pro vodácký časopis a pro časopis o lovu či myslivosti. Robert nám totiž popsal, jak probíhá lov losa amerického v kanadské oblasti Yukon Territory, který zažil na vlastní kůži, a jak se při něm uplatňují rafty a nafukovací kánoe.

Objednávejte Vodácký vánoční balíček 2023

Již tradičně nabízíme speciální vánoční balíček obsahující unikátní funkční triko německého výrobce [sn] super.natural + roční předplatné Pádlera + dárkový certifikát.

Více o akci najdete v tomto článku.

DIVOKÁ VODA

Zkuste říct třikrát rychle za sebou Asbjørnsåe… Že to ani nepřečtete? Nevadí, důležité je vědět, že se jedná o název hodně pěkného potoka v Norsku, na kterém letos v létě s velikou pravděpodobností vytvořili prvosjezd Jan Choutka, který nám celý tenhle zážitek popsal, a David „Vory“ Sodomka, který to celé parádně nafotil.

Prvosjezd v Norsku. Jan Choutka.

Že se na paddleboardech jezdí už kdejaký trojkový potok je celkem běžná věc, ale že se na nich jezdí i Tanvaldská Kamenice, a navíc uprostřed zimy, kdy je všude okolo nasněženo, to (zatím) tak úplně běžná věc není. Honza „Rotťák“ Rott a Kristýna Babiánková ale neustále hranice toho, co je na paddleboardu možné, posouvají a v článku Slovo zazimovat jsem vyřadil ze slovníku to jasně dokazují.

Zimní Kamenice na paddleboardu. Honza Rott.

A abychom se podíval i do nějaké té opravdové exotiky, tak jsme zařadili článek od Jana „Šťovíka“ Šťovíčka, který byl vloni na podzim na raftové výpravě v Nepálu. Původně bylo v plánu jet tamní klasickou řeku Karnali, jenomže kvůli povodním musela výprava hodně improvizovat a přesunout se na řeku Bheri, která se do Karnali vlévá. Nekonečné jízdy autobusy, krásné vodnaté peřeje, setkávání s domorodci, nocování na písčitých plážích, … to všechno ve Šťovíkově článku je.

ROZHOVORY

Rozhovory jsou v časopisu tentokrát tři. Ten první připravila Anička Hrbáčková a vyzpovídala v něm naši juniorskou vodní slalomářku Kláru Kneblovou, která v letošní sezoně dokázala to, co ještě nikdo před ní. Ze všech startů na Mistrovství světa v Krakově brala medaili a k tomu byly tři z těch medailí zlaté. Úsloví „medailové žně“ tak Klára posunula na nový level a světu ukázala, kdo je ve vodním slalomu absolutní velmocí.

Rozhovor Klára Kneblová.

Další rozhovor vedla Eliška Vorlická a vyptávala se v něm Petry Grosové na velmi zajímavou akci nazvanou WW Rescue seminář, která by měla proběhnout začátkem dubna 2024 ve Vodáckém centru Znojmo a na umělé slalomové dráze v Českém Vrbném. Petra celou akci organizuje.

Třetí rozhovor připravila Eliška „Šišule“ Ebelová a vyzpovídala v něm vedoucího vodních skautů z Hradce Králové Milana „Jelena“ Hanuše. Řeč byla nejen o jelenových začátcích s vodou a jeho skautování, ale také o zakládání nového oddílu a radostech i starostech, které to přináší.

Rozhovor Milan "Jelen" Hanuš.

EXPEDICE

Co se vám vybaví, když se řekne expedice? Tak třeba extrémně divoké řeky uprostřed džungle, kde pořádně nikdy nikdo nebyl, horké klima, tajné skrýše drogových kartelů a tvrdá práce na vodě i na suchu, aby členové expedičního týmu zdárně dorazili do bezpečí? Tak přesně taková byla expedice do Bolívie, kterou nám popsali Fabian Alejandro Bonano, Philipp Michel a Marinus Bauer. Této expedice se účastnil i David „Vory“ Sodomka, který jako obvykle pořídil skvělé fotky. Užijte si to!

Objevování řek v Bolívii. Fabian Alejandro Bonano, Philipp Michel, Marinus Bauer.

A CO JEŠTĚ?

Že už je toho dost? No není, protože v Pádlerovi toho najdete mnohem víc.

Nechybí tradiční tréninková rubrika od Honzy Busty, který tentokrát popisuje, jak bychom měli v tréninku využívat zóny tepové frekvence a jaké jsou nejmodernější tréninkové trendy. Stejně tak nechybí ani klasická reportáž od Míly Pražáka, který nám v každém Pádlerovi referuje o činnosti Asociace vodní turistiky a sportu (AVTS).

Zajímavý článek připravil Zbyněk Pulec, bývalý vodní slalomář a reprezentant a později také špičkový trenér tohoto sportu. Zbyňka zaujaly články o Čertovce vydané v letošních Pádlerech 1 a 2 a rozhodl se sepsat i svoje vzpomínky a na tyto články navázat. Takže vás čeká Ještě jednou Čertovka.

Ještě jednou Čertovka. Zbyněk Pulec.

Nechybí ani část o vodáckém vybavení, kterou reprezentují recenze vodáckého vybavení – kajaky Lettmann Olymp a ZET Kayaks Ninja a také reportáž o novinkách v produkci českých firem z letošní vodácké tradeshow The Paddle Sports Show 2023 konané ve francouzském Štrasburku.

A nevynechali jsme ani klasickou rubriku Z akcí, ve které bylo trochu obtížnější sehnat obsah, protože, jak víme, se toho během podzimu rušilo opravdu mnoho, ale nakonec přece jenom nějaké akce úspěšně proběhly.

A to je vše. Nejen z Pádlera 4/2023, ale taky z celého letošního roku. Užijte si zimu a u vodáckého čtení na papíře (protože web jede nonstop) se setkáme zase v březnu 2024.

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: