Vyšel vodácký časopis Pádler 4/2024. Pojď se podívat, co všechno přináší.

Vyšel vodácký časopis Pádler 4/2024. Pojď se podívat, co všechno přináší.

S posledními akcemi vodáckého podzimu vyrazil k předplatitelům a na prodejní pulty časopis Pádler 4/2024, který uzavírá letošní ročník. Konkrétně se jedná o devátý ročník pod názvem Pádler a dokonce dvacátý druhý ročník, kdybychom přičetli dobu, kdy se časopis jmenoval HYDRO. Dost ale počítání, pojďme listovat nejnovějším přírůstkem do této „rodiny“.

Na titulní stránku se tentokrát dostala fotka z pádlování na mořských kajacích, které jsme neměli už nějaký čas a bylo záhodno to napravit. Výběr byl nakonec docela náročný, protože když dorazily skvělé fotky od Františka Červeného, určené k jeho článku z pádlování v Norsku v okolí polárního kruhu, bylo mezi nimi tolik adeptů na titulní stránku, že jsme se při výběru docela zapotili. Část fotek, které se na prestižní pozici nedostaly, najdete dále v časopisu.

Do galerie fotografií jsme tentokrát zařadili packrafting, kterému v posledních letech propadl Honza Vlášek. A to takovým způsobem, že si už neumí výpravy bez packraftu představit, takže dokáže packraftový výlet zkombinovat třeba i s vyjížďkou na koloběžce.

A nyní už pojďme na spoustu zajímavého vodáckého čtení a inspirace.

Jako první článek jsme nemohli zařadit nic jiného než naprosto famózní popis expedice na Špicberky, při které David „Vory“ Sodomka, jakožto součást mezinárodního týmu, hledal vodopády padající z ledovce přímo do moře. To se nakonec podařilo dokonce tak úspěšně, že byl stanoven světový rekord v nejvyšším splutím ledovém vodopádu. Opravdu neuvěřitelné.

Expedice na Špicberky za ledovcovými vodopády.
Expedice na Špicberky za ledovcovými vodopády.

Následuje další parádní článek a taky ze severských končin, akorát tady už to nebylo o sněhu a ledu, ale jen o nepříznivém počasí. Jedná se o popis výletu za mořským kajakováním do severního Norska okolo polárního kruhu a text i fotky má na svědomí již zmíněný František Červený, o kterém byla řeč při popisu titulní stránky. Nechte se inspirovat na příští léto.

Zaujal tě časopis Pádler a chceš ho dostávat pravidelně do schránky? Pak stačí objednat předplatné (čím delší, tím je levnější) a těšit se!

Následuje nová rubrika „Zeptali jsme se“, ve které jsme položili otázku šesti lidem zapojeným do závodního dění v Česku a chtěli jsme po nich, aby zhodnotili průběh letošní sezony ve svých disciplínách. Jednalo se navíc o menší sporty jako dračí lodě, paddleboarding nebo kayak cross. A pak už přichází první z rozhovorů, pro který jsme si vybrali jednu z legend českého seakajaku – Ondru Nikla. Řeč byla o Ondrových expedicích, o tom, jak je celoživotně postiženým vodákem, jak se dostal až k tomu, že vyrábí vlastní lodě a pádla a dostali jsme se taky k unikátním zájezdům Lodiloď, na nichž se Ondra v posledních letech pořadatelsky podílí.

Rozhovor s Ondrou Niklem.
Rozhovor s Ondrou Niklem.

Stálicí české vodácké scény je Robert Kazík, který pro nás taky občas něco sepíše a vždy to stojí za to. Tentokrát nám Robert popsal svoje putování s partou kamarádů po méně známých řekách v Kanadě, konkrétně v Yukonském teritoriu. Při čtení popisu řek Bonnet Plume a Peel, které protékají pohořím Wernecke Mountains, budete chtít hned vyrazit taky. Prostě nefalšovaný vodácký čundr. Následuje rubrika AVTS, ve které se Míla Pražák vrací k zářijovým povodním a zejména k „honům“ na vodáky, které probíhaly napříč republikou. Opravdu zajímavé zamyšlení.

V polovičce časopisu pak čeká článek od stálého autora Jirky „Choroše“ Hrona, který se v posledních letech věnuje vodáckým maratonům po celé Evropě a dva velmi zajímavé nám popisuje i tentokrát. Jedná se o dvojici vodáckých maratonů v Estonsku – Türi-Tori kiirlaskumine a Võhandu Maraton, jež Choroš odpádloval letos na jaře. Pokud byste se chtěli podívat na zajímavé řeky ve vodácky netradiční zemi, pak jsou právě tohle hodně dobré tipy. A dalším tradičním autorem je Honza „Rotťák“ Rott, který se nám tentokrát rozepsal o letní paddleboardové výpravě za norskými řekami. Nebyly to ale klidné řeky a jezera, nýbrž úplně klasické pecky jako Sjoa nebo Numedalslågen. Ano, tak moc se paddleboarding posunul.

Čundr na řeky Bonnet Plume a Peel popsal Robert Kazík.
Čundr na řeky Bonnet Plume a Peel popsal Robert Kazík.

Dále nás na druhý konec světa berou Petra Grosová (ta napsala text) a Kuba Staněk (ten dodal parádní fotky), kteří byli v zimě pádlovat na Novém Zélandu. Nepohybovali se však na pětkových „sifonádách“, kterými je Nový Zéland známý a někdy to z naší perspektivy dokonce vypadá, že tam snad ani jiné řeky nejsou. Jsou, jsou krásné, a právě o nich je článek. Znamená to jediné – pádlování na „ostrovech“ je i pro obyčejné smrtelníky.

Následuje druhý rozhovor, ve kterém se Karolína Paloudová vyptávala Jirky „Kráti“ Kratochvíla na jeho přes 50 let(!) trvající kariéru šéftrenéra juniorského reprezentačního družstva ve vodním slalomu a sjezdu na divoké vodě. Představte si, že Jirka od roku 1986 nevynechal žádné juniorské mistrovství Evropy a mistrovství světa ve vodním slalomu. Ale samozřejmě se toho o něm dozvíte mnohem víc. Potom nás Vašek Kahoun trochu seznámí se závody pramic, což se sice malý, ale v naší zemi tradiční sport již mnoho desítek let a jak je vidět, tak pořád žije. Nechte se pozvat mezi fajn partu, která kolem této vodácké disciplíny je a opečovává ji.

Středně náročné řeky na Novém Zélandu popsala Petra Grosová.
Středně náročné řeky na Novém Zélandu popsala Petra Grosová.

Na následující dvoustránce se podíváme na podzimní tradeshow The Paddle Sport Show, na níž v letošním roce opět nechybělo české zastoupení v podobě firem GUMOTEX, VODÁK sport, HIKO, Profiplast a K-Gear. Dozvíte se, jaké novinky čeští zástupci ve francouzském Štrasburku představili. A pak se ještě jednou vrátíme do Kanady. Tentokrát ale na její východ, na které teče mnoho krásných řek pro expediční pádlování a jednou z těch nejkrásnějších je řeka Moisie. Popis jejího splutí jsme si vypůjčili od lokálního vodáka Laurenta Nicoleta.

A nyní už se blížíme k závěru. Čekají nás ještě tradiční recenze vodáckého vybavení, ve kterých jsem tentokrát podrobili zkoumání plovací vestu HIKO Player, čelovku Fenix HM75R Topaz a nové karbonové a sklolaminátové žerdě u pádel TNP. Dále je nachystána rubrika Z akcí, ve které vás čeká ohlédnutí za letošním Hamerákem, za MS v Ocean Paddling, za MS v Kanoepolu a také popis předání řeky Jizery otužilcům, což je tradiční ceremonie na Malé Skále.

Novinky z The Paddle Sport Show 2024.
Novinky z The Paddle Sport Show 2024.

A potom? Potom už je čas myslet na Vánoce a konec roku. Jako obvykle jsme pro vás připravili vodácký vánoční balíček, který letos obsahuje funkční triko od českého výrobce Sensor. Více o vánoční akci a objednávání těchto parádních balíčků se můžete dočíst v samostatném článku.

A to je konec kamarádi. Děkujeme vám za přízeň v roce 2024 a budeme se těšit na setkávání u vodáckého čtení v roce 2025. Tradičně se na prvního Pádlera můžete těšit v druhé půli března, kdy se na plné obrátky začíná rozjíždět nová vodácká sezona.

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: