Z ME v Pau si česká reprezentace odváží čtyři medaile – zlato a bronz z hlídek a zlata Hilgertové i Přindiše

Z ME v Pau si česká reprezentace odváží čtyři medaile – zlato a bronz z hlídek a zlata Hilgertové i Přindiše

Ve čtvrtek 30. 5. 2019 na náročné trati ve francouzském Pau odstartovalo mistrovství Evropy ve vodním slalomu, kde se v kvalifikaci nejdříve předvedly kajakářky a singlkanoisté.

Všechny tři naše reprezentantky úspěšně zvládly postup do semifinále a společně se singlkanoistou Lukášem Rohanem postoupily do finále v sobotu. Závod se bohužel nepovedl obhájci bronzu Tomáši Rakovi ani nováčkovi v reprezentaci Vojtu Hegerovi.

Prohlédněte si všechny fotografie k článku…

Kajakářky Kateřina Kudějová a Veronika Vojtová zvládly kvalifikaci hned z první jízdy, když obsadily třetí a sedmé místo. Amálie Hilgertová musela opravovat, ale postoupila z druhé.

Ta jízda byla dobrá, kromě toho začátku, kde mně to trochu překvapilo. Viděla jsem, že tam chybuje hodně lidí, když tam nevyjde voda. Vesměs mi potom všechno vyšlo, tak jsem byla ráda. V cíli jsem pak byla mile překvapená, že jsem ten čas měla takhle rychlý. Abych byla upřímná, v týmu se mi na této těžké trati ani moc nechce jet, protože to musí vyjít nám všem třem v jednu chvíli, což je samozřejmě těžší. Ale snad to zvládneme. Jinak asi nic před semifinále měnit nebudu,“ řekla olympionička Kateřina Kudějová, třetí v kvalifikaci.

Lukáš Rohan předvedl velmi solidní, čistou jízdu a v kvalifikaci skončil na skvělém druhém místě, kdy ho předjel jen Polák Sztuba. Bohužel se do semifinále neprobojovali singlíři Tomáš Rak a Vojta Heger. Rak byl přitom obhájce bronzu z loňského šampionátu v Praze – Troji.

Kvalifikaci jsem naštěstí zvládl lépe, než jsem čekal. Myslel jsem, že ta trať bude ještě těžší, čímž tedy nechci říct, že by byla lehká. Ale dal jsem ji čistě bez nějaké větší chyby. Kdyby to takto dopadlo v semifinále, bylo by to úplně super. Chce to mít trochu štěstí na vodu, což jsem teď měl,“ řekl Lukáš Rohan.

O náročnosti tratě svědčí i to, že v kvalifikaci svoji účast na ME ukončili i další singlkanoisté, jako třeba olympijský vítěz z Rio de Janeiro Denis Gargaud-Chanut nebo aktuální mistr světa Franz Anton… Dvojnásobný český olympionik Standa Ježek to komentoval: „To je holt Pau…”. Tato trať je totiž známá tím, že se voda mění, pulzuje, a tak občas někomu vyjde lépe a někomu hůř.

Amálie Hilgertová / F: Martin Hladík
Amálie Hilgertová / F: Martin Hladík

31. květen – Rohan i Prskavec postupují z druhého místa v kvalifikaci, Kudějová třetí

V kvalifikaci ve francouzském Pau na mistrovství Evropy ve vodním slalomu se nejdříve ve čtvrtek předvedly kajakářky a singlkanoisté. Z pátku postoupili všichni kajakáři, kdy kvalifikace skvěle vyšla druhému Jiřímu Prskavcovi i Vítu Přindišovi.

V kategorii singlkanoistek si v pátek ráno zabezpečila postup obhájkyně stříbra Tereza Fišerová, která se kvalifikovala do semifinále ze 14. místa. Kateřina Havlíčková a Eva Říhová musely do opravných jízd, kde se kvalifikovala i Říhová. Havlíčkové postup o jedno místo těsně utekl.

V nabité kategorii kajakářů opravoval i Vavřinec Hradilek. Skvělá jízda vynesla druhé postupové místo obhájci bronzu Jiřímu Prskavcovi. Rychleji zajel jen olympijský vítěz Joseph Clarke z Velké Británie. Druhý z Troje, Vít Přindiš, si hladce vyjel postup z páté pozice.

Tady v Pau to snad ani nejde sjet bez problémů. Ta voda se hodně mění, takže musíme na to reagovat od startu až do cíle. Ale vycházelo mi to poměrně tak, jak jsem chtěl. Myslím, že to byla pohodová kvalifikační jízda, takže jsem spokojený, i když tam nějaká malá ztráta byla,“ okomentoval Jiří Prskavec.

Jirka Prskavec / F: Martin Hladík
Jirka Prskavec / F: Martin Hladík

Čeští kajakáři obhájili evropské zlato ze závodu týmů, bronz pro singlířky

Páteční odpoledne na mistrovství Evropy ve vodním slalomu ve Francii (30. 5. – 2. 6.) patřilo medailovým kláním v týmových závodech. Hlídka kajakářů vybojovala pro české barvy první medaili – zlato. Tým ve složení Jiří Prskavec, Vavřinec Hradilek a Vít Přindiš obhájil evropské prvenství z loňského šampionátu v Praze – Troji. Singlkanoistky pak přidaly bronz.

Kajakáři obhajovali zlatou medaili ze závodu týmů z Prahy – Troje a suverénní postavení potvrdili i v Pau. Pro český tým je to již čtvrtá zlatá medaile ze závodů hlídek od ME v Liptovském Mikuláši 2016. Tam si pro vítěznou hlídku dojel tým ve stejném složení: Prskavec, Přindiš, Hradilek. Zlato přidali i v Tacenu o rok později a v Praze s Ondřejem Tunkou, který vystřídal Hradilka.

Po vítězném závodě jsou pocity vždycky super. Odjeli jsme to, co jsme si naplánovali, takže úžasná spokojenost,“ usmíval se s medailí na krku Vavřinec Hradilek.

Já jsem to hlídal zezadu a já poznám tu dobrou jízdu tak, že nemusím první půlku pádlovat, což se podařilo. A pak jsem to mohl rozbalit až v závěru,“ dodal Vít Přindiš.

Vycházelo nám to od startu až do cíle. Když jsme finišovali a viděl jsem ten čas, tak nemůžu být nespokojený, protože jsme vyhráli o dost,“ dodal Prskavec.

Dostali kotel,“ uzavřel Hradilek s radostí.

Vavra Hradilek / F: Martin Hladík
Vavra Hradilek / F: Martin Hladík

Tým singlkanoistek ve složení Kateřina Havlíčková, Tereza Fišerová a Eva Říhová si dojel pro skvělý bronz. Předčily je jen závodnice Velké Británie a Německa.

Bronzovým kajakářkám z Prahy 2018, teď ve složení Vojtová, Kudějová, Hilgertová utekla medaile ze soutěže týmů o jedno místo. Francie vybojovala prvenství.

Singlkanoisté Rohan, Heger a Rak se museli spokojit se sedmou pozicí, když nejrychleji zajeli reprezentanti ze Slovinska.

1. červen – Máme zlato! Kajakářka Amálie Hilgertová je mistryní Evropy

Asi nikdo to nečekal právě od 21leté kajakářky Amálie Hilgertové. Ve svojí druhé reprezentační sezóně v seniorském týmu, prvním velkém seniorském finále dokázala pro Česko vybojovat titul mistryně Evropy ve vodním slalomu. První individuální medaile na letošním ME v Pau.

Kajakářky a singlkanoisté v sobotu bojovali ve francouzském Pau o individuální medaile na mistrovství Evropy ve vodním slalomu. Jedinou finalistkou byla Amálie Hilgertová. Do finále se nepodíval kanoista Lukáš Rohan, po chybě ve středu tratě, ani kajakářky Veronika Vojtová s Kateřinou Kudějovou.

Amálie Hilgertová / F: Martin Hladík
Amálie Hilgertová / F: Martin Hladík

Amálie Hilgertová byla v semifinále na osmé pozici. „Ta jízda rozhodně nebyla bezchybná a na spoustě míst mi to tam drhlo. Přijde mi to, že ta trať není tak moc těžká, ale jsou tam místa, které se dají dost podcenit. Když nesledujete tu vodu, tak můžete skončit jinde, než chcete,“ řekla Amálka po semifinále s časem 112,67 s.

Ve finále předvedla svěřenkyně Michala Buchtela klidnou, vyrovnanou a suverénní čistou jízdu se skvělým závěrem. S časem 104,95 s se proti semifinále zrychlila o takřka osm vteřin.

Že jsem vyhrála? To fakt nechápu, jak se to povedlo, nějak mi to ještě nedochází. Snad jsem jen udělala všechno, co se dalo a tak, jak jsem chtěla a měla udělat. Všechno šlo tak, jak jsem doufala. Je to pro mě určitě největší úspěch. Já jen doufám, že na další medaili nebudu čekat tak dlouho, jak na tuto,“ těšila se dojatě v cíli Amálka, která byla juniorskou mistryní světa v Liptovském Mikuláši v roce 2013.

Stříbro patří zkušené Britce Mallory Franklinové, která za Hilgertovou zaostala o 19 setin. Bronz bere Jasmin Schornbergrová z Německa (+2,57 s). Německá závodnice Ricarda Funková suverénně prosvištěla do cíle za obhajobou prvenství z Prahy – Troje, ale na poslední, desátou pozici ji odsunula padesátivteřinová penalizace branky číslo 20.

Dva doteky stály mistryní světa z roku 2015 postup do finálové desítky. Kateřina Kudějová si zapsala dotek na brance číslo 12 a 20, a k postupu jí chybělo víc než pět vteřin. Skončila na 14. místě. O dvě místa pod ní pak dokončila Veronika Vojtová s jedním dotekem.

Amálie Hilgerová / F: Martin Hladík
Amálie Hilgerová / F: Martin Hladík

Brána číslo 10 byla v sobotu osudová pro jediného českého singlkanoistu v semifinále mistrovství Evropy ve vodním slalomu v Pau. Lukáš Rohan, který postupoval jako druhý nejlepší z kvalifikace, si na této brance připsal padesátivteřinovou penalizaci a finálová desítka pro něj byla tím pádem uzavřená. Svoje zklamání v závěru neskrýval, protože cílil mnohem výš, než na konečné 18. místo. Titul mistra Evropy vybojoval Slovinec Benjamin Savšek a zopakoval svůj titul z Markkleebergu 2015.

2. červen – Životní úspěch Víta Přindiše v Pau. Evropské zlato pro našeho kajakáře

Životní úspěch pro třicetiletého kajakáře Víta Přindiše. Ovládl finále evropského šampionátu a z jeho již oblíbené tratě v Pau veze individuální zlato. Z letošního mistrovství Evropy ve Francii (30. 5. – 2. 6.) si česká reprezentace odnáší spolu čtyři medaile. Zlato z hlídek kajakářů a bronz ze závodu týmů singlkanoistek a individuální zlata Amálie Hilgertové a Víta Přindiše na kajaku.

Stříbrný z loňského šampionátu v Praze – Troji i z Vídně v roce 2014 Vít Přindiš si v Pau dojel pro životní úspěch. Na stejné trati, kde před dvěma lety vybojoval titul vicemistra světa, ovládl finále kajakářů a domů si veze zlatou medaili.

V Pau se mi jelo výborně, jízdy byly dobré, ale to nejlepší přišlo na konec. Nikdy jsem tady moc rád nejezdil, ale v posledních letech se mi tady dařilo, tak jsem to tady začal mít rád. I když jsem měl docela pomalý začátek, závěr mi vyšel a dnes jsem do toho dal všechno, co bylo v mých silách. Můj první titul v seniorské kategorii, takže je to úžasný pocit. Děkuju všem, kteří se koukali na závod na webu nebo na České televizi, moc si toho vážíme,“ řekl třicetiletý kajakář USK Praha.

Vítek Přindiš / F: Martin Hladík
Vítek Přindiš / F: Martin Hladík

Trojnásobný evropský šampion Jiří Prskavec v neděli na pódium i přes čistou jízdu nedokázal zaútočit a skončil na osmém místě, 2,57 vteřin za vítězným Přindišem. Stříbro jede do Polska Dariuszu Popielovi a bronz bere Francouz Burgi. O možnost bojovat o medaile přišel Vavřinec Hradilek již v semifinále. Celou jízdu jel čistě, ale osudnou se mu stala předposlední brána č. 24, kde si Hradilek připsal padesátivteřinovou penalizaci.

Stříbrná z Tacenu 2017 Tereza Fišerová byla nejrychlejší ženou semifinále. Ale pět doteků branek ve finále ji nakonec obralo o medailovou pozici, na kterou ji chyběly zhruba 2,5 vteřiny. Vicemistryně světa se musela spokojit s bramborovou pozicí a v cíli neskrývala ani slzy.

Ta jízda opravdu nebyla dobrá. Kazila jsem to odshora až dolů. Kupilo se to na mně a nedokázala jsem se s těma nervama poprat. Kdybych si i v půlce tratě řekla, tak teď pojedu jinak, tak by to možná ještě dopadlo dobře, ale tohle jsem nezvládla. Musím na tom do budoucna zapracovat,“ řekla Fišerová, která si teď za hlavní cíl dává mistrovství světa v Seu.

Vítězství si suverénně odnesla kajakářka Mallory Franklinová z Velké Británie, stříbrná loni v Praze – Troji. Fišerová za ní zaostala o 17,97 vteřin.

Více o ME ve vodním slalomu na oficiálních stránkách www.kanoe.cz, nebo na sociálních sítích #czechcanoe.

LIVE výsledky: siwidata.com/canoelive/#/live/eca/1191

LIVE stream: www.youtube.com/canoeeurope

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: