Zachraňme Sannu!

Zachraňme Sannu!

Betonáři a přehradáři opět vystrkují drápy v Tyrolsku a zdá se, že mají opravdu velké plány. Pojďte se podívat, jaké všechny řeky se jim dostaly do hledáčku a pokud můžete, podpořte snažení projekty přehrad a hydroelektráren zastavit. V ohrožení je hned několik velkých řek.

Tyrolsko v západním Rakousku nabízí mnoho krásných divokých i klidných řek pro vodáky všech kategorií, od turistů přes raftaře až po milovníky opravdu divoké vody. Pokud se cítíte zbytečně pohodlně na obrovských vlnách Innu, není problém vyrazit si ve stejné oblasti třeba na mnohem divočejší Ötztaler Ache a v podobných výčtech by se dalo pokračovat. Však to určitě každý, kdo někdy Tyrolsko navštívil zná

Sanna je jednou z klasických řek této oblasti. V blízkosti městečka Landeck je to každoročně výzva pro stovky raftařů, a zastavují se zde i kajakáři, kteří Tyrolsko navštěvují. Zcela pravidelně jezdí na Sannu vodáci z Německa, Anglie, Česka, Francie a dalších zemí. Sanna nabízí krásných 8 km divoké vody obtížnosti WW III-IV a to navíc při pěkném průtoku, který zde může pro pohodlnou plavbu být kdekoliv mezi 25 až 75 kubíky za vteřinu. Sjízdná bývá Sanna obvykle od dubna do konce září.

Toto vše je ale nyní ohroženo. V plánu je postavit na této řece přehradu, která by odváděla vodu ze Sanny do vedlejšího údolí, kde má vyrůst vodní elektrárna. Přehrada je plánována do míst vzniku Sanny, tedy na soutok řek Trisanna a Rosanna a její výstavba by tedy znamenala, že celá Sanna bude bez vody. Ekologický průtok, který by měl v řece zbýt je plánován na 2,8 kubíku a to, uznejte sami, na pádlování moc není. Nehledě na to, že by přišlo o živobytí i několik raftových společností, které na Sanně operují.

Takhle to vypadá...... a takhle by to vypadaloSkoro suchý Inn v Landecku

Většina místních obyvatel, kterých se má výstavba přehrady dotknout, je zásadně proti (81%), ale politici jsou zatím stále neoblomní a na tato čísla nehledí. Existují dokonce dvě studie, které dokazují, že se přehrada a vodní elektrárna po dobu svojí životnosti ani nezaplatí, ví se, že v okolí vesnice Pians hrozí sesuvy půdy, které by mohly přehradu poškodit a také bylo vypočítáno, že Tyrolsko produkuje mnohem více elektrické energie než potřebuje. Dále jsou tu také ekologické faktory, které začínají u ryb a končí u změn v zásobách podzemní vody.

Proti stavbě se staví také místní vodáci, mimo jiné i proto, že vědí, že v ohrožení budou brzy kromě Sany také Inn, Ötztaler Ache a jeho zdrojnice a plány na odvedení vody z koryt se týkají i Melachu a Ruetzbachu. Vše by se mělo odehrát během pěti až osmi let, pokud se nezapojíme do boje.

Nyní je v plánu první důležitá protestní akce – SannaFest, který se uskuteční o víkendu 5. až 6. července. Účelem, je ukázat, jak populární je řeka u vodáků a ukázat místním politikům, jak krásná Sanna je. Pořadatelé protestu by je rádi svezli na raftech. Vše by se mělo uskutečnit za velké podpory médií, aby široká veřejnost viděla, jaká škoda by byla zničit tento krásný úsek řeky.

Pokud se rozhodnete na SannaFest vyrazit, nebudete určitě litovat. Bude se zdarma raftovat, zdarma se budou převážet lodě z vysedacích na nasedací místa, plánuje se velká BBQ párty, živá muzika a mnoho cen do tomboly. Neváhejte tedy, a pokud to je jen trochu možné, přijeďte podpořit naše snažení. Jen společnými silami dokážeme Sannu zachránit. Mapka okolí Sanny ke stažení zde.

Veškeré podrobnosti hledejte na: rettetdiesanna.wordpress.com
Staňte se členy facebookové skupiny
nebo PODEPIŠTĚ ELEKTRONICKOU PETICI

Text: Bijan Arbab, foto: Micha Schomann

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: