Zavírání řeky Úhlavy 2010 – Bezpečnost na vodě očima dětí

Zavírání řeky Úhlavy 2010 – Bezpečnost na vodě očima dětí

S pomocí dotace v projektu JUMP uspořádala děvčata z oddílu TOM 20902 Úhlava soutěž s názvem „Bezpečnost na vodě očima dětí“, neboť v dnešní době je samotná bezpečnost při turistickém sjíždění prázdninových řek velmi opomíjena. Někteří „taky vodáci“ ani netuší co vhodného si obléci na vodu, jak vypadá nebezpečný jez, či případně jak pomoci tonoucímu.

Studené ale slunečné počasí přivítalo v sobotu 23.října u přeštické loděnice 48 soutěžících dětí a mládeže již v 10 hodin ráno. Den začal rozlosováním šestičlenných družstev, ve kterých byli vždy dva zkušení vodáci či instruktoři. Soutěž začínala orientačním závodem zkušených vodáků z jednotlivých týmů na řece mezi přeštickou loděnicí a Příchovickým potokem, kde byly uschovány šifry s jednotlivými úkoly. Menší děti se mezitím se seznámily teoreticky s nutným vodáckým vybavením a pak si to formou soutěže zopakovaly.

Následovala ukázka práce Záchranné služby v Přešticích. Profesionálové seznamovali děti i přihlížející se správným postupem jak jednat při záchraně tonoucího, jak zavolat odbornou pomoc a jak provádět nutné úkony první pomoci do příjezdu sanitky. Resuscitaci na modelu si v rámci soutěže vyzkoušely všechny děti.

Po dobrém obědě byla připravena týmová soutěž na vodě a to slalom v brankách na čas. Soutěžní odpoledne završili pro zahřátí pohybové soutěže na souši. Jednalo se o štafetu s kajakářským pádlem a oblíbenou recesistickou soutěž „na blbouna“.

[b]Výtěžek z této akce věnujeme oddílu TOM SPT Lomnice, neboť tábor tohoto oddílu byl v srpnu zcela odplaven a zdevastován povodní.[/b]

text a foto: Hana Žambůrková a Dagmar Švihlová

TOM 20902 Úhlava

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: