Závod Slapy – Praha 2015

Závod Slapy – Praha 2015

O minulém víkendu proběhl na Vltavě tradiční závod Budějovice – Praha, letos ve zkrácené verzi Slapy – Praha. Závodníci bojovali nejen se vzdáleností 32 km, ale také s pálícím sluncem.

Před letošním ročníkem tradičního závodu se odehrálo několik změn. Stávající ředitel závodu Michael Odvárko předal otěže pořadatelskému týmu u z Lokomotivy Braník v čele s Pavlem Šárou. Nezkušení organizátoři vsadili na jistotu a všechnu energii vrhli do krátkého závodu ze Slap do Prahy. Označení krátké lze považovat částečně za eufemismus, protože trať z pod přehrady v Třebenicích i tak představuje pěknou porci 32 km, která představuje pro nejrychlejší něco přes dvě hodiny pádlování, tedy takřka přesnou maratónskou distanci.

Výklad trati

Další novinkou letošního roku bylo uskutečnění nominace na Mistrovství světa v kanoistickém maratonu v rámci závodu a také jeho zařazení do série veteránského Českého poháru. Tato všechna nová lákadla způsobila rekordní účast na závodě. A tak se v sobotu 15.8. krátce před polednem pod masou betonu hráze hemžilo v chladivé vodě 88 plavidel různých velikostí až barev. Počasí se na chvilinku umoudřilo a startovní výstřel z pistole zazněl během drobounkého osvěžujícího deštíku. Ten bohužel netrval dlouho a brzy krom závodního vypětí zkoušela závodníky i nemilosrdná výheň tropických teplot.

Start

Brzy po startu se oddělila vpředu jedoucí smečka rychlostních kanoistů rozdávajícíh si to mezi sebou o posty na stupních a i reprezentační trika pro závody za měsíc v Maďarsku. Další pádlující si jistě zvládli během svižných záběrů vychutnat i malebné údolí bývalých Svatojánských proudů. Divoká řeka dávno zmizela pod hladinou nejstarší přehrady vltavské kaskády (Štěchovice 1938-1944), ale malebné údolí zůstalo.

Pod přehradou borce brzy přešla radost z organizátory precizně zameteného přeběhu, neboť dlouhotrvající sucha znamenaly minimální odtok a tím znehybnění jednoho z mála proudících úseků řeky na trase. Potom následovaly dvě dlouhé, psychicky vyčerpávající roviny až do Vraného. Krom zrychlujících soupeřů ze na pádlisty čekaly i nepříjemné vlny od člunů s vodními lyžaři. Ubývající síly a horko spolu z vlny ze všech stran prověřily stav závodníků. Následoval druhý přenos s občerstvovací stanicí a hrstkou bouřlivě fandících příznivců na přehradě ve Vraném.

Na tratiPřenáška dračí lodi ve Vraném

Pak už jen přes Zbraslav do Modřan k poslední vodácké atrakci na Vltavě pod Budějovicemi. Je až neskutečné, že mezi Českými Budějovicemi a Prahou zůstal jediný „sjízdný“ jez s vodáckou propustí až právě na jižním okraji Prahy. Ostatní vorové propusti zmizely pod hladinami větších vodních děl a dokonání zkázy způsobil projekt „splavnění“ Vltavy až právě do Budějovic. Splavnění to ano, ovšem pro velké motorové lodě vyžadující plavební komory. A tak poslední zbytky staré tratě Budějovic jsou již nenávratně pryč.

Vyhlížení závodníků v cíli

Zatím na čele závodu u bývalé státní loděnice v závěrečném sprintu vítězil Jakub Adam z pražské Dukly před svým oddílovým kolegou a deblovým parťákem Pavlem Davídkem. Trojnásobný vítěz z ultramaratonu Petr Mojžíšek dojel tentokrát až třetí. V ženách zvítězila ostřílená medailistka ze světových maratónů Lenka Hrochochové z Děčína. A v prestižní kategorii C2 turistů dopádlovali do Braníka první Vráťa Odvárko s Jirkou Vrdlovcem také z Dukly Praha.

Stupně vítězů

Po dojetí všech závodníků následovalo vyhlášení výsledků s následným vodáckým večírkem, kde padlo mnoho pochvalných slov pro organizaci a slibů, jak se zas za rok všichni v polovině srpna shledáme.

Foto: Michal Odvárko, kanoistika Ústí

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: