Závody Českého poháru Skupiny ČEZ ve vodním slalomu – Prskavec a Kudějová jsou v týmu, Hradilek mistrem České republiky

Závody Českého poháru Skupiny ČEZ ve vodním slalomu – Prskavec a Kudějová jsou v týmu, Hradilek mistrem České republiky

Skvělá divácká kulisa, těžká voda a vyhrocené souboje o místa v reprezentaci. Po Trnávce přivítala o víkendu 12. – 13. května 3. a 4. závod Českého poháru Skupiny ČEZ ve vodním slalomu Praha – Troja. V nominačních soubojích kajakářů opět kraloval Jiří Prskavec, který bude spolu s Ondřejem Tunkou a novým akademickým mistrem ČR Vítem Přindišem reprezentovat. V týmu je i kajakářka Kateřina Kudějová.

Prohlédněte si všechny fotografie v galerii…

Kajakář Jiří Prskavec nechtěl na domácí trati v Troji nechat nic náhodě. V ranní kvalifikaci předvedl nejrychlejší čistou jízdu před Ondřejem Tunkou a Vavřincem Hradilkem. V odpoledním finále se jelo na hraně. Hradilek musel riskovat, což se mu nakonec nevyplatilo kvůli padesátivteřinové penalizaci a nominace je tedy pro Hradilka uzavřená. Prskavec si jedním dotekem dokázal zajet druhý nejrychlejší čas za již nominovaným Vítem Přindišem, a tím pádem si suverénně zajistil místo v českém týmu.

Jel jsem relativně v klidu. V kvalifikaci jsem jel uvolněně, a i tak jsem měl náskok před ostatními, takže jsem věděl, že to musím ve finále zopakovat. Trochu mě rozhodilo, že jsem na startu slyšel čas 86 vteřin. To mi nějak naskočilo do hlavy a snažil jsem se to ze začátku rozjet. Proto možná ten lehký šťouch na čtvrté brance. Ale dokázal jsem se zkoncentrovat a bylo to hotovo. Ta atmosféra v Troji byla dnes velká, bylo to hodně vyhecované i díky moderátorům. Jsem proto rád, že jsem dokázal předvést pohodový výkon a zítra chci obhájit titul mistra ČR,“ popsal Prskavec.

Vít Přindiš a Jiří Prskavec / F: Martin Hladík, kanoe.cz
Vít Přindiš a Jiří Prskavec / F: Martin Hladík, kanoe.cz

Nechci se na nikoho vymlouvat, protože Jířa jel skvělou jízdu a neporazil bych ho ani bez té padesátivteřinové penalizace. Místo v reprezentaci si právem zaslouží. Ale asi mně někdo tady nemá rád, protože je to již čtvrtý závod Českého poháru a čtvrtá padesátka od stejného člověka. Je smutné, že tak důležité závody rozhoduje někdo v takovém duchu. Díky spornému videu jsem možná přišel o svojí poslední závodní sezonu v kariéře a možnost startovat na Světovém poháru. Zítra bych se chtěl určitě zkusit poprat o ten titul,“ vyhodnotil smutně stříbrný olympionik z Londýna 2012 Vavřinec Hradilek směrem k nedělnímu M-ČR.

Vít Přindiš si připsal titul akademického mistra ČR. V neděli se kajakáři ještě utkali o tituly mistra České republiky, který obhajoval Prskavec.

Konečně jsem jel to, co jsem si představoval. Na Trnávce mi to nesedlo, ale cítil jsem se dobře. Jasné, že to ještě není výkon na 100 % a jsou tam ještě rezervy. Ale jet tak dobré dvě jízdy v takové konkurenci, to se počítá,“ dodal Přindiš.

Vavřinec Hradilek / F: Martin Hladík, kanoe.cz
Vavřinec Hradilek / F: Martin Hladík, kanoe.cz

Skvělou finálovou jízdu předvedla v Troji mladičká singlkanoistka Gabriela Satková, sestra zkušenější Martiny. Vítězstvím si připsala cenné body a měla nakročeno do reprezentace. Naopak, s jízdou nebyla spokojená bývalá mistryně světa Kateřina Havlíčková, která se usadila jen na páté místo, což ji ale stále přineslo body do celkové nominace, kde je zatím druhá za již nominovanou Terezou Fišerovou. Vicemistryně světa v kategorii C1 žen Tereza Fišerová v Troji vyhrála kvalifikaci, ale finálová jízda jí technicky nevyšla a skončila desátá.

Kategorie singlkanoistů patří letos mezi nejotevřenější. Vítěz nedělního závodu na Trnávce Michal Jáně předvedl v Troji až šestou nejrychlejší jízdu a v nominaci mu zatím patřilo druhé místo. Muž, který na Vltavě jel suverénně nejlépe, byl zkušený reprezentant Vítězslav Gebas, který o nominaci musel ještě zabojovat i v neděli. Nominaci vedl sobotní druhý nejrychlejší závodník Lukáš Rohan, s náskokem dvou bodů před M. Jáně. Rohan si odnesl i titul akademického mistra ČR.

Svojí aktuální dominanci na ženském kajaku potvrdila bývalá mistryně světa Kateřina Kudějová již třetím vítězstvím ve třech závodech Českého poháru Supiny ČEZ ve vodním slalomu. Zajistila si také místo v reprezentaci pro letošní sezónu s vrcholem na mistrovství světa v Riu de Janeiro. K tomu přidala i titul akademické mistryně České republiky. Druhé místo v Troji pro Amálii Hilgertovou před Barborou Valíkovou, která by po dvou stříbrech na Trnávce neměla v seniorské reprezentaci premiérově také chybět.

Kateřina Kudějová / F: Martin Hladík, kanoe.cz
Kateřina Kudějová / F: Martin Hladík, kanoe.cz

Ráno se mi jelo v pohodě, ale odpoledne jsem už byla hodně unavená. Bohužel jsem od čtvrtka musela nasadit antibiotika, tak se to na mně asi odrazilo. Jinak se cítím ale dobře a zítra si mistrovství ČR určitě nechci nechat ujít,“ řekla Kudějová.

Až šestnáct posádek jsme viděli na startu kategorie C2 mužů. Ve finále se díky stejnému výkonu dvou lodí představilo až jedenáct finalistů. Rychlou a čistou jízdou se na čelo probojovala dvojice Jonáš Kašpar s Markem Šindlerem, za kterou skončil Tomáš Koplík a Jakub Vrzáň. Ondřej Karlovský a Jakub Jáně po triumfech na Trnávce v Troji až třetí. Tyto lodě budou také reprezentovat na mistrovství Evropy (1. – 3. června) na stejné trati.

Nominační souboje vyvrcholily 4. závodem Českého poháru Skupiny ČEZ ve vodním slalomu v Praze – Troji v neděli 13. května. Rozdaly se také republikové tituly a svůj neúspěch v nominaci dokázal skvělým způsobem revanšovat Vavřinec Hradilek vítězstvím mezi kajakáři. Zatímco v sobotu měl chuť se sportem skoncovat, v neděli porazil všechny soupeře včetně Jiřího Prskavce. Bývalý mistr světa z Troje 2013 Vavřinec Hradilek na domácí trati v Troji zhypnotizoval davy a vyjel titul mistra České republiky. Prskavec v konečném pořadí obsadil bronzovou pozici za Vítem Přindišem.

Ondřej Karlovský - Jakub Jáňě / F: Martin Hladík, kanoe.cz
Ondřej Karlovský – Jakub Jáňě / F: Martin Hladík, kanoe.cz

Je to krásné. Včera to bylo hodně emotivní a měl jsem chuť se závoděním už skoncovat, ale dnes ty emoce už opadly a jezdit na vodě je prostě fantastické,“ říkal v cíli čerstvý mistr ČR Vavřinec Hradilek. „Nominace mi nevyšla, ale budu pádlovat dál, jen na asi trochu jiné lodi. V srpnu pojedu tady v Troji rankingový závod, tak se budu snažit uspět. Jinak mě čeká v USA nejtěžší extrémní závod na světě, tak ten pojedu. Člověk nikdy neví, která sezóna může být jeho poslední. Nechci se utěšovat tím, že příští sezónu to půjde lépe. Chystám se teď trochu cestovat po vodě. Láká mě takové Grónsko. Na lodi jezdím už 23 let a ještě jsem si nepostavil vlastní kajak, tak je možná ten správný čas,“ dodal Hradilek, který je stále úřadujícím mistrem světa v extrémním kajak krosu.

Již nominovaný Jiří Prskavec v neděli startoval s cílem obhájit republikový titul. „Musím se vypořádat s tím, abych tolik nešťouchal. Forma byla na nominaci naladěná na 100 %. Teď hned naskakuji opět do plného tréninku,“ popsal bronzový reprezentant Jiří Prskavec.

Překvapením mezi kajakářkami bylo vypadnutí favoritky Kateřiny Kudějové a Amálie Hilgertové již v kvalifikaci. Vyrovnanou formu předvedla opět Barbora Valíková, která se poprvé v kariéře probojovala do seniorské reprezentace a také vyhrála titul mistryně ČR, stříbro si připisuje Karolína Galušková. V reprezentaci tedy uvidíme kromě Kudějové a Valíkové i Veroniku Vojtovou.

Kateřina Kudějová a Amálie Hilgertová / F: Martin Hladík, kanoe.cz
Kateřina Kudějová a Amálie Hilgertová / F: Martin Hladík, kanoe.cz

Nemám slov, ještě to úplně nechápu, že to takto vyšlo. Letos jsem se hodila víc do pohody a víc se na ten sport soustředím. Vloni jsem odstátnicovala, tak se můžu více koncentrovat a spolu s trenérem Honzem Vondrou nám to zatím vychází,“ těšila se Valíková.

Pro mistrovský titul mezi singlkanoistkami si v Troji dojela Tereza Fišerová před Monikou Jančovou a talentovanou Terezou Kneblovou. V reprezentaci uvidíme kromě Fišerové i Gabrielu Satkovou a Kateřinu Havlíčkovou.

Spadl mi kámen ze srdce, ale trochu mě mrzí, že se mi v Troji tolik nedařilo,“ řekla v cíli bývalá mistryně světa Havlíčková.

V kategorii singlkanoistů dominoval Vítězslav Gebas, kterého v reprezentačním týmu doplní Lukáš Rohan a Tomáš Rak. Ten nasbíral stejný počet bodů jako Michal Jáně, ale stříbrné umístění v Troji Rohanovi zabezpečilo místo v reprezentaci.

Letos jsem měl blbý rozjezd a cítil jsem, že to v nominaci bude tak 50 na 50. Na Trnávce jsem se cítil nějak záhadně unavený. Nepřipouštěl jsem na sebe tlak a jsem rád, že jsem se s tím v Troji popral,“ řekl olympionik Gebas.

Ondřej Karlovský a Jakub Jáně dokázali obhájit mistrovský titul v kategorii C2 mužů. Stříbro si připsal Tomáš Koplík a Jakub Vrzáň a bronz překvapivě dvojice Václav Hradilek – Jan Vlček.

Česká reprezentace:

K1m Ondřej Tunka, Vít Přindiš, Jiří Prskavec

K1ž Kateřina Kudějová, Barbora Valíková, Veronika Vojtová

C1m Vítězslav Gebas, Lukáš Rohan, Tomáš Rak

C1ž Tereza Fišerová, Gabriela Satková, Kateřina Havlíčková

C2m Kašpar-Šindler, Karlovský-Jáně, Koplík-Vrzáň

Konečné pořadí nominace: slalom-world.com/slalom-cesky-pohar

Výsledky: www.kanoe.cz/cez/troja

Stránky závodů ČP: www.kanoe.cz/cez

Sledujte závody naživo na našem youtube kanálu: www.youtube.com/czechcanoe

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: