HedvabnaStezka.cz SvetOutdooru.cz SvetBehu.cz TuleniPasy.cz Padler.cz FestivalObzory.cz SnowFilmFest.cz ExpedicniKamera.cz

Zimní hoře slalomářů

Zimní hoře slalomářů

Nedávno se Macák pochlubil svojí zimní přípravou v Troji a tak jsme se rozhodli, že vám přineseme i profesionálnější pohled na věc. Pojďte se podívat, jak se v zimě představují na další sezonu slalomáři. Třeba vás některé jejich činnosti inspirují.

Kdo by si myslel, že s příchodem zimy vodním slalomářům začínají prázdniny, ten by se moc mýlil. Právě zima je to nejlepší období, kdy se dá na fyzické přípravě nejvíce zapracovat. Neznamená to ale, že se celou zimu máchají v ledové vodě. Komu by se taky chtělo. Přes zimní měsíce se slalomáři zaměřují zejména na trénink vytrvalosti a síly.

Kromě klasického zvedání železa v posilovně je mezi slalomáři oblíbený florbal, fotbal či basket. Často jsou do tréninku zařazeny tzv. opičí dráhy. Přeskakování překážek, kotrmelce i obíhání kuželů zlepšuje obratnost. Kromě toho se u toho člověk také dost zadýchá. Jsou vlastně takovým protipólem ke zvedání činek.

Jan Vondra, člen reprezentačního družstva, zachycen na „benči“ v posilovně

Pokud to počasí dovolí (ne jako v letošním roce), slalomáři rádi jezdí na soustředění v běhu na lyžích. Pobyt v horách pomůže k psychickému odpočinku od rušné Prahy a lyžování je dobré pro zlepšení vytrvalosti. Slalomáři z Dukly pravidelně jezdí na soustředění do Harrachova, USK zase na Šumavu. Letošní zima ale lyžování příliš nepřála, naopak bylo dost teplo i na pádlování. Podle Lukáše Kubričana, trenéra Dukly, by měla „suchá příprava“ tvořit kolem šedesáti procent zimní přípravy. Ovšem letos byly k vidění pražští slalomáři na kanále v Troji každý den.

Tomáš Rak z ASC Dukly na slalomovém tréninku v pražské Troji

Přes pěkné počasí se téměř všichni slalomáři vydávají na začátku roku trénovat do teplých krajin. „U nás jsou zimní cesty za teplem běžná věc. V teple najíždíme techniku, což tady moc nejde, protože tělo se nezahřívá,“ vysvětluje Vavřinec Hradilek. Málokdo by riskoval eskymáka po zajetí obtížné kombinace. Touto dobou už Hradilek v Emirátech trénuje spolu s kolegy z českého reprezentačního týmu. Reportáž z jejich snažení vám HYDRO brzy přinese.

A jaká je motivace závodníků vydržet tvrdý trénink během dlouhé zimy? „Celou zimu se těším na jaro a závody, kde se potkám s kamarády. Poctivý trénink ke sportu prostě patří,“ říká Eva Ornstová, členka reprezentačního družstva České republiky.

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: