15 km po Divoké Orlici

15 km po Divoké Orlici

14. května se koná Vypouštění Pastvinské přehrady aneb 40. ročník závodu „15km po Divoké Orlici“. Startuje se v Nekoři pod malou přehradou. Cíl je před mostem za soutokem Rokytenky s Divokou Orlicí. V průběhu závodu je 6 jezů, z toho u prvního je nařízeno přenášení. Obtížnost terénu je WW II.

Blíží se termín závodu, a s letošním nedostatkem vody se velká část vodáckého světa přesune na Divokou Orlici. V posledních letech se množství lodí, člunů, raftů a všeho na vodě plovoucího neustále zvyšuje. Jsme rádi, že je o Divokou Orlici takový zájem, ale samozřejmě nám to přidělává i spoustu práce a starostí a nutí k některým opatřením.

Druhým krokem bude od letošního roku zpoplatnění splouvání. Zástupci našeho klubu (řádně označeni pořadatelskými visačkami s razítkem klubu) budou na startu v Nekoři a v Líšnici prodávat „plavenky“ za symbolických 20 Kč na osobu.

Zároveň bych chtěla i upozornit na některá nebezpečí na řece. Tím největším je určitě hned první jez v Nekoři, asi 500m pod silničním mostem (ř. km 55). Přestože je označen páskou jako nesjízdný a pro závodníky je zakázaný, velké množství vodáků si ho „troufá“ sjíždět. Ostatní jezy jsou po prohlídce a po uvážení schopností sjízdné nebo se dají poměrně dobře přenášet. A připomínám i nejhezčí, ale nejobtížnější úsek Litického oblouku, který je sjízdný nejlépe v době odstávky elektrárny od 11 do 14 hodin.

Propozice závodu najdete zde.

Yvona Franková, KV Žamberk, [email]fr*****@se****.cz[/email]

Zkušenosti čtenářů

bojek

Počasí vyšlo a vody bylo na tu letošní bídu, docela dost:-) Jel jsem tuto řeku poprvé a byl jsem doslova nadšen. Krásná, neklidná, v nádherném prostředí. Vodáků bylo poměrně dost, chovali se ohleduplně a užívali si krásný den. Pořadatelům moc děkuji za krásnou akci. Těším se na to až si to zopakuji. Bojek

Hana

Také jsem jela tuto řeku poprvé a ráda bych přidala i pár slov kritiky. A mám pro všechny dvě doporučení 1) Vemte si pořádné vybavení… tzn. nejlépe nafukovačka a nikdo nepodceňujte svou bezpečnost… měli byste mít helmu a vestu v každém případě.(vše se dá půjčit za rozumné peníze s tím, že vám vybavení dovezou na začátek a na konci ho vyberou) 2) na vodě si klidně člověk může dát jedno dvě pivka… ale nemůže se tam ožírat doněmoty… to jsou doporučení aby to nedopadlo špatně… realita byla taková, že co mě zarazilo… záchranáři byli pouze u dvou jezů… a ještě k tomu to byli poměrně jednoduché jezy. Pod koncem závodu byl např. relativně jednoduchý jez… ale pod ním byl hrozný válec asi během 15 min. se tam opravdu zachraňovaly 3 posádky (bez řádného vybavení)…byl to strašný pohled… naštěstí jsme s sebou měli házečky, takže jsme dokázali pomoci… po volání záchranářů na ono místo bylo řečeno, že v tomto úseku se jede voda na vlastní nebezpečí…Takže si myslím, že by bylo lepší, kdyby se vybíral poplatek např. 50 Kč a zabezpečily se všechny jezy… celý příspěvek je pouze můj názor, někdo s ním bude souhlasit, někdo ne. Ale pokud vidíte jak válec mele člověka a tolikrát po sobě v takovém malém časovém rozestupu dotkne se to každého…

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: