HedvabnaStezka.cz SvetOutdooru.cz SvetBehu.cz TuleniPasy.cz Padler.cz FestivalObzory.cz SnowFilmFest.cz ExpedicniKamera.cz

Jakub Šedivý

Články autora

Expedice Sary Jaz: jedno z nejtěžších pádlování, jaké jsme zažili

Expedice Sary Jaz: jedno z nejtěžších pádlování, jaké jsme zažili

V září 2017 se v kyrgyzském Bishkeku sešla mezinárodní skupina kajakářů s cílem sjet divokou vodu v kaňonech řeky Sary Jaz. Tým ve složení Jordan Searle, Ari Walker, Sam Grafton, Kristof Stursa, Adrian Kiernan a Jakub Šedivý byl zárukou zkušeností z expedic po celém světě. A bylo to dobře, protože expedice na Sary Jaz se ukázala být více než komplexní.

Fotografování na vodě – jak to hezky vyfotit…

Fotografování na vodě – jak to hezky vyfotit…

Od minule víme jak vozit na vodu fotovybavení a tentokrát vám dám nějaké tipy jak fotit. Vše dost záleží na tom, co máte za přístroj a jak s ním umíte zacházet. Nebudeme zabíhat do detailů a funkcí jednotlivých přístrojů, ale povíme si spíše pár univerzálních rad.

Ježdění ve skupině

Ježdění ve skupině

Sedím v kajaku ve vracáku nad hranou, za kterou není tak úplně vidět. Teda, ono vlastně není vidět vůbec nic. Snad jen vrcholky stromů, rostoucích kdesi pod horizontem. To signalizuje jen jedno, velké převýšení. Z vracáku může na břeh vylézt jen jeden z nás, a to na úzkou římsu přímo na hraně. Zbytek nás jistí loď, aby neuplavala. Cesta zpátky je sice možná, ale dostat se proti proudu nebude legrace. Radši na tuto možnost nemyslím. Čekám na Rona, až ukáže, co vidí. Momentálně jsme odkázaní na jeho oči a úsudek…

Fotografování na vodě – jak vozit fotovybavení

Fotografování na vodě – jak vozit fotovybavení

Focení na divoké vodě má svá určitá specifika. Asi tím největším je nutnost uchovat suchou výbavu. To zní často daleko jednodušeji, než to opravdu je. Samozřejmě hodně záleží na tom, čím se rozhodnete fotky dělat a jaký foťák s sebou na vodu vezmete.

Co si zabalit (nejen) na expedici

Co si zabalit (nejen) na expedici

Posledních pár týdnů jsem strávil přednáškami o expedici Langu Khola a stále více mi docházelo, jak jsme byli odkázáni sami na sebe a na to, co jsme si vezli v lodích. Museli jsme si zabalit věci na měsíc v extrémních podmínkách a jídlo na deset dní. Do kajaku na divokou vodu se dá nacpat jen omezené množství nákladu.

Jak jsme vyrazili na Korsiku aneb Galicie 2014

Jak jsme vyrazili na Korsiku aneb Galicie 2014

Ve středu v půlce ledna balíme a jedeme na Korsiku. Jedeme dvěma auty ať je pohodička a vejde se SUP, který je k naší výpravě naprosto nezbytný a podle Musky to tam bez něj nevydržíme. V Plzni se scházíme se zbytkem a jsme komplet Mireček, Kuba (Čuro), Panda, Muska, Džembís a Kajman. Následuje neorganizovaný nákup v Tescu a prořeknutí se, že v Galicii je super voda.

Norská mise 2010

Norská mise 2010

Norsko roku 2010 se, jako každá moje mise, začalo ubírat naprosto nečekanými směry. Na Ekstremsportveku jsem se potkal s kámošem z Chile Rushem Sturgesem a vzhledem k tomu, že neměl po skončení Veka kde bydlet, zakempoval na několik dnů u mě ve Vossu.

Bojíte se na vodě?

Bojíte se na vodě?

Stojím na hraně vodopádu. Vodní tříšť mi stříká do obličeje a já se snažím zvážit všechny možnosti. Risk versus pocit zadostiučinění. Puzzle divoké vody, odvíjející se do hlubiny více než dvaceti metrů pode mnou, vyvolává ten zvláštní pocit staženého žaludku a soustředění. Mám vyschlo v krku, i když jsem před chvílí vypil skoro litr vody.