Čeká nás 1. ročník Czech Whitewater Tour

Čeká nás 1. ročník Czech Whitewater Tour

Ahoj vodáku. Jak Ti jde zimní příprava? Doufáme, že dobře, protože přípravy na jarní a letní vodácké akce už jsou v plném proudu. A letos dostanou nový náboj. Spojili jsme síly a vytvořili pro Tebe seriál českých závodů na divoké vodě nesoucí název Czech Whitewater Tour (CWT). O co půjde?

Závod od závodu si budeme předávat výsledky, ze kterých budeme aktualizovat celkové pořadí celé tour. Nakonec pak určíme celkové hodnocení v jednotlivých kategoriích. 

Termíny závodů najdeš v termínovce Pádleru, ale radši je přiložíme i zde:

O všem podstatném Tě budeme informovat na sociálních sítích Facebook a Instagram na účtu @czechwwtour. Budeme Tě tam informovat i o spuštění webu, kde uvidíš přehled celkového pořadí, pravidla a další organizační informace. 

Tak trénuj, uvidíme se na vodě.

A pro zajímavost jsme také vyzpovídali všechny pořadatele závodů zařazených do prvního ročníku CWWT.

Krakonošovo Labíčko
26. – 28. 4.
pořádají Mára Souček, Martin Smetiprach a EBS

Pro koho je závod určený?
Závod je určený pro všechny, kteří si chtějí poměřit své dovednosti nejen s Vrchlabskou soutěskou, ale i s ostatními pádlery z celé České republiky. Je pro ty, kteří si chtějí užít skvělou atmosféru tradičního závodu v centru malebného města Vrchlabí spolu s přáteli a Krakonošem.

Co jste si pro účastníky připravili?
Pro účastníky máme nachystané klasické disciplíny, které spojují všechny závody CWWT – sprint, fun slalom a kayakcross. Každý závod z tour má nějakou svou specialitu, ať už je to Trnava Filmfest na Tranávce, týmový kayacross na Kanufestu nebo Massaax na Prague Whitewater Games. Také jsme připravili bonusový závod, disciplínu, kterou se lišíme od předchozích ročníků. Nebude chybět ani občerstvení jak při závodě, tak i v kempu na loděnici Harta, kde bude možnost kempování s doprovodným programem už od pátečního večera. Neopomněli jsme ani pivní lanovku, která byla jednou z podmínek předání organizace od dřívějších pořadatelů.

Jaká je vaše motivace pořádat závod?
Oba jsme na tomto závodě vyrostli, ať už to bylo strašením na flatu „S těmi turistickými záběry se nad Vrchlabskou raději pořádně nadechni!“, nebo již samotným závoděním. A hlavně nás nakoplo, když nám Venca řekl, že do toho už nepůjdou. Rozhodli jsme se, že to zkusíme my. Byli bychom hodně neradi, kdyby tento skvělý závod nepokračoval.

Na Labíčku, konkrétně na Vrchlabské soutěsce, se závody pořádaly již v minulých letech. Dá se říci, že jako mladá krev přebíráte pořádání „tradičního“ závodu? Prozradíte, jak předání probíhalo?
Předání proběhlo v Trutnovské hospodě Kotva se všemi členy. Nic jsme nikomu neplatili, a ta částka taky nesouhlasí 🙂 (viz fotka).

Krakonošovo Labíčko je první ze série závodů CWWT. Cítíte tlak či odpovědnost, že nastavujete pomyslnou laťku úrovně celé tour?
Tlak a zodpovědnost rozhodně cítíme, je to pro nás velká škola a hromada nových zkušeností. Jakýkoliv zádrhel je jen naší vizitkou. Naštěstí máme kolem sebe spoustu ochotných lidí, kteří nám s tím neskutečně pomáhají.

Budeme mít během závodu prostor a čas si sjet také celý klasický úsek Labe? Případně za jakých podmínek či omezení?
Samozřejmě, Labe je naše srdcová záležitost, takže bychom byli moc rádi, kdyby se chvíle na splutí našla, ale naší prioritou je hlavně bezproblémový průběh celé akce. Závod se snažíme koncipovat tak, aby nebyly moc velké prostoje. Na posledním ročníku chvílemi slušně chumelilo, prodlevy mezi jednotlivými jízdami ovlivní množství závodníků a celkový pocit ze závodu. Tím, že voda teče celý víkend, věříme, že se v neděli na splutí klasického úseku prostor najde. Více informací ohledně pouštění vody nebo otevření registrace najdete na Facebookových stránkách Krakonošovo Labíčko nebo na Instagramu @krkakonosovo_labicko, kde vás budeme o všem včas informovat. Zároveň vás chceme poprosit o dodržování pravidel splutí v rámci udržení dobrých vztahů se sjezdovou a raftovou komunitou. Děkujeme a těšíme se na vás.

Trnava X Race
31. 5. – 2. 6.
pořádají Vodáci Choceň

Pro koho je závod určený?
Pro všechny kajakáře, kajakářky a singlíře co mají chuť si zazávodit, poměřit svoji síly s kámošema a sjedou na pohodu kanál na Trnávce.

Co jste si pro účastníky připravili?
V pátek začneme Trnava Filmfestem, sobotou se prozávodíme jako vždy s kvalitně postavenou tratí a precizní časomírou. Pak bude večírek pod taktovkou DJ Rouráka a potom nedělní pohoda na kanále. Během celého víkendu nám bude vyvařovat Masterchef Lubina.

Jaká je vaše motivace pořád závod?
Máme suprový pořadatelský tým a obrovskou podporu našeho oddílu Vodáci Choceň. Byť je člověk po závodech úplně vyždímaný, tak hnací motor je radost z pořádání závodů a myslím, že i vodáckého svátku s přesahem za hranice České republiky s bandou výborných lidí v krásném prostředí.

Závody na Trnávce pořádate již pár let a staly se příjemnou vodáckou květnovou tradicí. Na pádlování na Trnávce se spousta lidí těší. Popíšete, hlavně mladším ročníkům, jak to celé začalo?
Jóó to už je hodně dávno, řekl bych rok 2006. To byl ročník, kdy jsme uspořádali s Choceňákama celou tour závodů. Buben v Chocni na Tiché Orlici, pokračovali jsme kayakcrosem na Vrchlabské soutěsce a poslední závod byl na Ötzu – Mezimostí a tím jsme to celé odstartovali. Od 2007 už jela šňůra lesního kaykcrossu na Kamenici až do roku 2013. Rok poté již přišel první ročník Trnava Xrace a v tom jedeme do teď.

Proč jste si vybrali zrovna Trnávku, která není z Chocně zrovna nejblíže?
Když jsme přemýšleli kam pořádání závodů posunout, tak jsme neřešili kolik je to kilometrů, ale hlavně co můžeme nabídnout za závodnicky náročnou a divácky atraktivní trať. To Trnávka vše splňuje a ve výsledku to máme blíž jak na Kamenici. 

Budeme mít během víkendu prostor, čas, chuť a síly si na kanále zajezdit jen tak?
Určitě ano, pro volné ježdění je vyhrazena celá neděle.

Kanufest Roudnice
26. – 28. 7.
pořádají Vodáci TJ Union Plzeň

Pro koho je závod určený?
Roudnický kanál je terénově určitě o poznání jednodušší než třeba Trnávka, mírně i než Trója, i když průtokem možná dohání to, co mu chybí na spádu. Každopádně závod je určen pro každého, kdo se nebojí divoké vody a chce poměřit síly se sobě rovnými a i s českou špičkou, která se mezi startujícími každoročně více či méně objevuje.

Co jste si pro účastníky připravili?
Již se stalo tradicí pořádat nedělní cross týmů, což je taková roudnická exkluzivita, neboť v kanálu je možné odstartovat 12 lodí najednou. Celkově je to moc pěkná podívaná a pořádný zápřah pro rozhodčí. Vždycky, když se akce povede aspoň taková, jako byla ta poslední, tak máme radost, takže se budeme snažit udělat akci aspoň takovou, jaká byla loni. Roudničáci rozšířili kemp a udělali lávku přes potok, takže ke kanálu je blíž. Na zveřejnění případných novinek je brzy, čímž ale nechci říct, že nějaký nebudou.

Jaká je vaše motivace pořád závod?
To, že to lidi baví, že přijedou, že se potkáme, něco pro ně připravíme a užijeme si společný víkend. Navíc já mám osobně hrozně ráda, když na té akci fungujeme společně jako oddíl. Příprava je taková celoroční činnost pár jedinců, ale ten týden před pomůže a maká každý, kdo aspoň trochu může. A mimo závod samotný a to, že z toho má spousta lidí radost, mně dělá radost právě i ta naše plzeňská spolupráce, že vidím, že i dneska jsou lidi, kteří jsou ochotní pro ostatní udělat něco zadarmo… a že je znám. Pomáhají už dorostenci, každým rokem jsou samostatnější a je to na přípravách a organizaci znát.

Prozradíte, proč jste si vybrali právě Roudnici?
Možná si spíš vybrala Roudnice nás – Kuba kanál projektoval, stavěl a má s místňákama fajn vztahy, tak proč toho nevyužít. Radši bychom dělali něco podobného na řece, ale to je pak termínově nejisté, to asi každý v našich podmínkách chápe. V Roudnici je bezva zázemí, o velkou spoustu věcí se v podstatě nemusíme jako organizátoři starat.

Na jednom z prvních závodu byla unikátní šance zazávodit si jak ve freestylu tak v crossu na velkých lodích. Je varianta, že by se podobná věc mohla někdy v Roudnici opakovat?
Tohle trochu souvisí s tou naší motivací – akci děláme, protože to lidi baví a s tím freestylem je to prostě těžký. Pořád jsou tací, kteří tomu holdujou, ale ve srovnání s creekováním je jich pár. Udělali jsme takhle dva ročníky, znamenalo to pro nás týden přestavovat kanál a ve výsledku vlastně třeba pro 15 lidí ze 100 – ti zbylí pak čekají, než se ta menšina dotočí ve válci. Nakonec těch závodníků do válce najelo třeba přes 30, ale z toho jsme jich fakt 20 přemlouvali… První rok se aspoň ten playspot povedl udělat moc pěknej, ale další ročník už se to nepodařilo, takže poměr „cena/výkon“ rozhodl pro vypuštění freestylu a překlopení závodu jen do creeku. Ono když tejden lezeš kanálem, taháš překážky a nakonec stejně slyšíš klasický řeči – nedrží to, je to mělký, je to moc pračka, moc to hází, tak si pro příště týden dřiny rozmyslíš a je trochu jednodušší „jen“ natahat branky a postavit rampu a časomíru. Rozhodně neříkáme, že se to už nikdy nezopakuje (mně osobně se to třeba jako kombinace líbilo a ten freestyle je prostě divácky atraktivní), ale myslím, že letos to na pořadu není. Chvíli pustit pro pár nadšenců válec to jo, třeba se i pokusíme ho trochu poladit, ale víc asi teď není v našich silách.

Prague Whitewater Games
9. – 11. 8.
pořádá Realizační tým CNAWRu a PWG

Pro koho je závod určený?
Spojením závodů do CWWT se nemění cílová skupina lidí, pro které závody děláme. Pořád platí, že děláme akce „od nás pro nás“, kde „my“ jsme jak tým organizátorů, tak ale i naši další kamarádi od vody (v nemalé míře také organizátoři dalších závodů). A budeme rádi, pokud přijede nějaká nová tvář nebo skupina kajakářů, kterou jsme třeba ještě nikdy na vodě nebo na závodech neviděli.

Co jste si pro účastníky připravili?
Připravili jsme pro závodníky příležitost hecnout se na sezonu jako celek. To přináší Tour. Za PWG si chystáme to, co každý rok. Tedy čas u vody na Trojském kanále, který o závodním víkendu patří jenom nám. Užít si to s hudební i diváckou kulisou, zúčastnit se (ať už pasivně nebo aktivně) závodů ve freestyle a večer se pobavit hudební produkcí. A tak dále a tak dále. Je toho mnoho.

Jaká je vaše motivace pořádat tour?
Tak tuhle otázku jsme si myslím přímo nepokládali, ale inspirovali jsme se určitě v ostatních sportech. Jsou tam i pragmatické důvody, ale těm je určitě nadřazená myšlenka rozvíjení našeho sportu. Podle nás to přinese vyšší kvalitu závodů a možnost pro vodáky hecovat se mezi sebou po celou sezonu, i když třeba na ty nejvyšší příčky nemají výkonnost.

Závod v Troji bude finále tohoto ročníku. Jste připraveni na to vyhodnotit celou Tour?
Tak tuhle zákeřnou otázku jsme si pokládali, ale nechceme si na sebe ušít bič. Uděláme, co půjde, abychom to v Troji mohli vyhlásit. Víc nám jde o relevanci výsledků než o to, aby byly za každou cenu vyhlášený v Troji. Myslím ale, že to zvládneme.

Prozradíte, jaký bude klíč k vyhodnocení?
Složitý ani převratně nový nebude, ale pravidla najdou před prvním závodem všichni závodníci na webu, na kterém teď intenzivně pracujeme. Zatím máme profily na Facebooku a Instagramu, tak nás sledujte tam.

Jak vlastně vznikla myšlenka zkusit uspořádat seriál českých závodů?
Už ani nevím. Nevíte někdo? Ale určitě tam bude inspirace v CNAWR Rodeo Tour. Každopádně ta myšlenka už je tady docela dlouho.

PWG 2024 nebude jen o ježdění na creekovce, že ne?
Ze sportovního hlediska? Hele, zatím jo. Ale máme různý vize do budoucna.

Na co dalšího se můžeme těšit?
Dalšího? Těšte se na to, co máte na vodě nejradši.

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: